سندرم تخمدان پلی کیستیک

گردآورنده: دکتر نجمه حجازی، استادیار دانشکده تغذیه و علوم غذایی

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)[1] ، اختلال شایع اندوکرینی است که برخی از زنان در سنین باروری به آن مبتلا هستند و یکی از علل شایع ناباروری در میان زنان جوان است. این بیماری هم از نظر بالینی و هم از نظر سلامت جامعه، دارای اهمیت فراوان است، زیرا شیوع آن بسیار بالا رفته و در اغلب جوامع از هر 5 زن یک نفر به آن مبتلا میگردد.

PCOS، جزئی از بیماری های با علت نامشخص است و شامل مجموعه ای از علائم فیزیکی مانند: آشفتگی فراوان و افسردگی می باشد. بعلاوه علائم بالینی فراوانی در این بیماری بروز می یابد که از میان آن ها می‌توان به قاعدگی شدید و سنگین، اختلال یا قطع کامل قاعدگی، ایجاد کیست در تخمدان، رشد موهای زائد در قسمت‌های مختف بدن از جمله در ناحیه ی صورت، کاهش توانایی بارداری و صخیم و تیره شدن پوست اشاره کرد. میزان بالای آندروژن ها یا هورمون های جنسی مردانه، به عنوان یکی از عوامل شایع بروز آن، مورد بررسی های فراوان قرار گرفته است که می تواند ناشی از افزایش تولید آندروژن ها به وسیله تخمدان ها یا غدد فوق کلیه باشد.

اختلالات متابولیکی و غدد درون ریز و افزایش هورمون آندروژن در این سندرم اثر بسیار منفی بر روی عملکرد تخمدان و رشد و بلوغ فولیکول ها و تخمک ها داشته و می تواند به حدی باشد که امکان هرگونه لقاح را نیز با مشکل فراوان مواجه کند، بعلاوه شانس هایپرپلازی رحم و انواع سرطان های دستگاه تناسلی زنان را نیز در این بیماران افزایش می دهد. در واقع این اختلالات غدد درون ریز و متابولیک به همراه نبود تخمک گذاری می تواند دلیل ناباروری در زنان PCOS باشد.

رشد روزافزون PCOS ، در میان زنان جوان در سنین باروری و عوارض ناشی از آن مانند عدم تخمگ گذاری که میتواند سبب ایجاد نازایی در زنان گردد، نیاز به مطالعات بیشتر بر روی این بیماری را ضروری کرده است. یکی دیگر از دلایل اهمیت مطالعه بر روی این سندرم، افزایش شانس ابتلا به بیماری هایی است که به تبع آن میتواند در مبتلایان به این سندرم، على الخصوص در سنین یائسگی یا بعد از آن بروز یابد که از آن جمله میتوان به چاقی، مقاومت به انسولین، دیابت نوع 2، فشار خون بالا و اختلال در وضعیت لیپیدهای بدن و یا سرطان رحم اشاره کرد.

علل ایجاد سندرم تخمدان پلی کیستیک:

اگرچه علت ایجاد PCOS هنوز به طور کامل مشخص نیست، اما معمولا آن را یک بیماری چندعلتی می دانند که می تواند تحت تاثیر فاکتورهای محیطی، اختلالات ژنتیکی، متابولیکی و یا اختلال در سیستم غدد درون ریز بدن ایجاد گردد. در واقع عواملی مانند چاقی، مقاومت به انسولین، میزان بالای آندروژن در مادران و در ابتدای دوران حاملگی، وزن بالای نوزاد در هنگام تولد، دیابت، رژیم غذایی خاص، استرس زیاد و سبک زندگی مواردی هستند که می‌توانند عاملی بر بروز PCOS یا تسهیل شرایط لازم برای بیان ژن های دخیل در بروز این بیماری باشند. چاقی و وزن بالا و دیابت کنترل نشده فاکتورهای بسیار مهمی هستند که به مرور زمان می توانند سبب ایجاد مقاومت به انسولین گردند. در ارتباط با ایجاد مقاومت به انسولین و هایپر آندروژنمی، می توان گفت که این دو عارضه، می توانند به یکی از حالت های زیر ایجاد گردند: 1. مقاومت به انسولین ناشی از دیابت دلیلی بر ایجاد هایپر آندروژنمی باشد. 2. هایپر آندروژنمی سبب القای مقاومت به انسولین گردد. 3. و یا هرکدام از آن ها با مکانیسم های غیر مرتبط ایجاد گردند و سبب تشدید یکدیگر شوند

 
 

1) Sirmans SM, Pate KA. Epidemiology, diagnosis, and management of polycystic ovary syndrome. Clinical epidemiology. 2014;6:1.

2) Bazarganipour F, Ziaei S, Montazeri A, Foroozanfard F, Faghihzadeh S. Health-related quality of life and its relationship with clinical symptoms among Iranian patients with polycystic ovarian syndrome. Iranian journal of reproductive medicine. 2013;11(5):371.

3) Lim S, Norman R, Davies M, Moran L. The effect of obesity on polycystic ovary syndrome: a systematic review and metaanalysis. Obesity Reviews. 2013;14(2):95-109.

4) Legro RS, Arslanian SA, Ehrmann DA, Hoeger KM, Murad MH, Pasquali R, et al. Diagnosis and treatment of polycystic ovary syndrome: an Endocrine Society clinical practice guideline. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. 2013;98(12):4565-92.

5) Teede HJ, Joham AE, Paul E, Moran LJ, Loxton D, Jolley D, et al. Longitudinal weight gain in women identified with polycystic ovary syndrome: results of an observational study in young women. Obesity. 2013;21(8):1526-32.

6) Yoshida M, Booth SL, Meigs JB, Saltzman E, Jacques PF. Phylloquinone intake, insulin sensitivity, and glycemic status in men and women–. The American journal of clinical nutrition. 2008;88(1):210-5.[1] -Polycystic Ovary Syndrome

 

 
 
ماهنامه الکترونیکی سیب/مرداد 99 
تاریخ به روز رسانی:
1399/04/31
تعداد بازدید:
2684
نشريه الكترونيكي سيب
آدرس: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-طبقه هشتم-مدیریت روابط عمومی-نشریه الکترونیکی سیب
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32308200-071 تلفن: 32122713-071
کلیه حقوق این وب سایت برای نشریه الکترونیکی سیب دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal