چگونه باعث افزایش هوش کودک مان بشویم؟

گردآورندگان :

1-خانم زهره ابجدیان کارشناس برنامه سلامت کودکان 
2-دکتر زهرا باقری مسؤول گروه سلامت خانواده و جمعیت مرکز بهداشت شهرستان شیراز شهدای انقلاب

 تکامل زیر بنای هوش کودکان می باشد تا قبل از 5 سالگی کودکان از نظر تکامل مورد ارزیابی قرار می گیرند و بعد از 5 سالگی با استفاده از تست های هوش می‌توان کودک را ارزیابی کرد.

بنیان و اساس تکامل بر اساس تکامل مغز می باشد. رشد مغزی از 20 هفتگی دوران جنینی تا زمان تولد 4 برابرمی شود و از تولد تا 3 سالکی 4 برابر می شود از 3 سالگی تا بلوغ 3/0 برابر می شود و این تفاوت و اهمیت سالهای آغازین را نشان می دهد در سه سال اول حداکثر رشد مغز وجود دارد و به مرور این روند رشد کاهش می یابد.

در 10 سال اول زندگی، مغز انسان 2 برابر یک فرد بالغ فعال است.

در سال اول زندگی 60% از مواد مغذی و انرژی مصرف شده توسط مغز استفاده می شود؛ که تا 3 سالگی به 30% کاهش پیدا خواهد کرد.

       • ژنتیک و محیط کودک اثر دینامیکی بر هم دارند.

 سال‌های پیش دبستانی بهترین زمان برای فعال کردن تکامل و هوش کودکان می باشد.

دیده شده که تکامل بینایی، شنوایی، کنترل احساسات، روش‌های عادتی برای پاسخ دادن، مهارت ارتباط با همسالان، شمارش، تکامل زبانی، ادراک و ... همه تا 3 سالگی به حداکثر خود می رسد و بعد شروع به کاهش می کند و همه این‌ها نشاندهنده این است که باید تا 3 سالگی راه‌های افزایش تکامل و هوش کودکان به والدین آموزش داده شود تا بر اساس سن کودک به کودکان آموزش داده شود.

راه‌های افزایش تکامل و هوش کودکان شامل:

       1- رابطه متقابل کودک و والدین برای ارتقای تکامل کودک که بر اساس سن کودک می باشد جدول رابطه متقابل مادر و کودک در کلیه مراکز و پایگاه‌های سلامت و پایگاه پزشکان خانواده وجود دارد و در زمان مراقبت کودک این جدول با توجه به سن کودک در سامانه سیب بر روی کامپیوتر باز می شود و والدین می‌توانند با کودک خود، کار کنند و باعث افزایش تکامل کودک بشوند.

       2- کلیه کودکان در 12 ماهگی از نظر تکامل غربالگری می شوند و بایستی والدین این آگاهی را داشته باشند که در سن یازده ماهگی و به موقع فرم غربالگری را از واحد بهداشتی که کودک آنجا مراقبت می شود تهیه و تا 12 ماهگی فعالیت‌های موجود در فرم غربالگری را به صورت باز ی با کودک خود انجام داده و نتیجه را با پاسخ بلی ، گاهی و هنوز نه جواب داده و در مراجعه به واحد بهداشتی مربوطه وضعیت کودک ارزیابی و در صورت نیاز به مرکز تکامل ارجاع داده شود تا راهکارهای مناسب سن کودک به والدین داده شود.

       3- استفاده از کتاب "روش هایی برای شکوفایی استعداد کودکان زیر 5 سال " که این کتاب به صورت نرم افزاری در اختیار کلیه واحدهای بهداشتی قرار گرفته و والدین می توانند در کلاس‌هایی که در واحدهای بهداشتی در این زمینه برگزار می شود شرکت کنند یا با استفاده از فلش این کتاب را از واحد بهداشتی به صورت رایگان تهیه و در منزل با کودک خود کار کنند.

       4- بازی های کودکان از راهکارهای مناسب افزایش سطح تکامل و هوش کودکان می باشد. با توجه به مسئله افزایش آپارتمان نشینی، والدین باید فضای مناسب برای بازی و فعالیت کودک را از طریق بردن کودک به حیاط منزل یا پارک و... فراهم نمایند. و همینطور استفاده از بازی هایی مانند کار با دست، جور چین ،خانه سازی و ... باعث افزایش هوش در کودکان می شود.

       5- علاوه بر این کاهش استفاده از تلویزیون، تبلت و موبایل و افزایش بازی های شماره 4 و کتاب خوانی، باعث افزایش نو آوری و هوش کودک می شود.

منابع : بوکلت چارت کودک سالم - راهنمای بوکلت چارت کودک سالم


 
 ماهنامه الکترونیکی سیب/ مرداد 99
تاریخ به روز رسانی:
1399/04/31
تعداد بازدید:
410
نشريه الكترونيكي سيب
آدرس: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-طبقه هشتم-مدیریت روابط عمومی-نشریه الکترونیکی سیب
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32308200-071 تلفن: 32122713-071
کلیه حقوق این وب سایت برای نشریه الکترونیکی سیب دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal