در کوچه قبل از بله

گردآورنده:سمیه نمازی کارشناس ارشد روانشناسی

 

همیشه فکر می کردم عشق و علاقه من و مینا با بقیه عشق ها متفاوت است و آن چیزی که باعث می شود پیوند ما باقی بماند علاقه زیادی هست که به یکدیگر داریم. اوایل ارتباط فکر می کردم این همه شباهت و تا این حد همراهی شانس بزرگی است که سر راه من قرار گرفته است. اینقدر همه چیز خوب پیش می رفت ولی..........

بالاخره هر چه بیشتر پیش می رفتیم متوجه میشدم تفاوت ما خیلی بیشتر از هماهنگی های بین ماست ولی انگار هیچ کدوم نمی خواستیم باور کنیم. هر روز صبح با چت سلام و صبح به خیر یادمون نمی رفت و بدون شب خیر گفتن خوابمون نمی برد ولی بعد از یک سال زندگی کنار هم چند روز هم میگذرد که قهریم و حاضر نیستیم یک کلمه با هم صحبت کنیم. ای کاش .....................

در آغاز نوجوانی به علت بیداری غرایز و شدت حالات هیجانی گرایش دختران و پسران به دوستی با جنس مخالف بیشتر می شود و با گذشت زمان تبدیل به یک عادت می گردد. این دوستی ها در ابتدا نیاز های عاطفی و احساسی را تامین می کند و تاحدی اعتماد به نفس را تقویت می کند ولی از آنجایی که اکثر این ارتباطات بر اثر احساسات شکل گرفته معمولا بعد از مدتی گسسته می شود ودر این صورت شخص در باره ارزشهای وجودی خود دچار شک و تردید می شود .

بعضی پسران ارتباط با دختر را نوعی محبوبیت،قدرت اجتماعی و موفقیت برای خود حساب می‌کنند وعده ای از آنان در موقعیتی که توانایی تشکیل خانواده از طریق ازدواج را ندارند نیاز های جنسی و عاطفی خود را از طریق دوستی های افراطی بر طرف می کنند.

در مقابل برخی دختران ارتباط با پسران را نوعی جذابیت برای خود تلقی می کنند و متاسفانه اکثر قریب به اتفاق این دختران تصور می کنند که این دوستی ها به ازدواج منتهی می شود و به دنبال عشق آرمانی و رمانتیک هستند .

متاسفانه این دوستی ها بدون شناخت واقعی از جنس مخالف و بر اساس هیجانات و احساسات سطحی و زود گذر شکل می گیرد . این نوع روابط حتی اگر به ازدواج منتهی می شود پشتوانه ای از عشق و محبت ندارد و دوام پیدا نمی کند زیرا در این روابط دختر و پسر بیشتر شریک لذت های زودگدر یکدیگرند. در تجربه این دوستی ها فرصتی برای انتخاب و شناخت صحیح به یکدیگر به وجود نمی آید و آنچه ایجاد می کند وابستگی عاطفی است.

اردواج پیوند عمیق میان دو انسان براساس مودت و حب است. دو انسانی که واقعیت وجودی یکدیگر را پذیرفته اند و محاسن و معایب یکدیگر را می شناسند و در برابر یکدیگر مسولیت و تعهد احساس می کنند و در حق هم دلسوزی و فداکاری دارند.

منبع: در جست و جوی نیمه گمشده (بررسی شیوه های آشنایی و همسر گزینی)

نویسنده: علی بنی اسد. انتشارات قدس رضوی

ماهنامه الکترونیکی سیب/ خرداد  99


تاریخ به روز رسانی:
1399/03/03
تعداد بازدید:
234
نشريه الكترونيكي سيب
آدرس: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-طبقه هشتم-مدیریت روابط عمومی-نشریه الکترونیکی سیب
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32308200-071 تلفن: 32122713-071
کلیه حقوق این وب سایت برای نشریه الکترونیکی سیب دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal