یک عمر سلامت با خودمراقبتی

گردآورنده : دکتر فرشاد فتاحی جهرمی، معاون پشتیبانی دانشکده داروسازی 

 
آیه 195سوره بقره« ولاتلقوا بایدیکم الی التهلکه»

و انسان را از این که با دست خود و بی توجهی ها و بی مبالاتی ها، خود را به هلاکت افکند نهی می کند.

خود مراقبتی

بررسی عوامل اجتماعی و فرهنگی موثر بر سبک زندگی خود مراقبتی شهروندان:

خودمراقبتی عملی است که در آن هر فردی از دانش، مهارت و توان خود به عنوان یک منبع استفاده می کندتا به طور مستقل از سلامت خود مراقبت کند.

اگرچه خود مراقبتی فعالیتی است که مردم برای تامین حفظ و ارتقای سلامت خود انجام می دهند، ولی گاهی این مراقبت به فرزندان، خانواده، دوستان، همسایگان و همشهریان آنان نیز گسترش می یابد.

خودمراقبتی شامل خودمراقبتی، خودمدیریتی و خوداتکایی است.

خود مراقبتی به مسئولیت پذیری افراد در مقابل سلامت خود از طریق پذیرش سبک سالم زندگی، تدبیر اندیشی جهت جلوگیری از رخداد حوادث و بیماری ها، نگهداری و استفاده صحیح از داروهای بدون نسخه در بیماری های جزیی و مراقبت و بهینه بیماری های مزمن گفته می شود.

در تعریف خود مراقبتی، پنج ویژگی پنهان می باشد:

1- فعالیتی است داوطلبانه

2- فعالیتی است آموخته شده

3- حق و مسئولیتی است همگانی برای حفظ سلامت خود، خانواده و نزدیکان

4- بخشی است از مراقبت های نوزادان، کودکان، نوجوانان و سالمندان

5- بزرگسالانی که قادر به خود مراقبتی نیستند، نیازمند دریافت مراقبت های بهداشتی از ارائه دهندگان خدمات اجتماعی یا بهداشتی خواهند بود.

انواع خود مراقبتی:

- خود مراقبتی برای حفظ سلامت

- خودمراقبتی در ناخوشی های جزیی

- خودمراقبتی در بیماری های حاد

- خود مراقبتی در بیماری های مزمن

در واقع خودمراقبتی اولین گام برای حفظ سلامتی است. برای اینکه طول عمر بیشتری داشته باشیم باید به طور مستقل از سلامتی خود مراقبت کنیم . بین 60 تا 80 درصد مراقبت هایی که به سلامت ما منجر می شود ناشی از خود مراقبتی است.

خودمراقبتی می تواند اعتماد به نفس و عزت نفس ما را افزایش دهد، خودمراقبتی معنوی شور و شوق را در ما افزایش می دهد و احساس سلامت و تندرستی را افزایش داده، می تواند انرژی ما را تجدید کند و استرس ما را کاهش دهد و این ها همه از مزایای خود مراقبتی است.

خود مراقبتی در تمام طیف سلامت و بیماری معنی پیدا می کند و مراقبت های بهداشتی در طیفی قرار می گیرند که دامنه اش از خود مراقبتی 100 درصد مثل مسواک زدن منظم روزانه، تا مراقبت های حرفه ای 100 درصد مثل اعمال جراحی متغیر است.

بخشی از ناخوشی های جزیی، بیماری های مزمن و بیماری های حاد، نیازمند مراقبت های پزشکی حرفه ای است و هدف خود مراقبتی این است که بخش حرفه ای مراقبت از این بیماری ها را به حداقل برساند.

مراقبت از خود بر حفظ سلامتی انسان ها در سه حیطه ی جسمانی، روانی و اجتماعی متمرکز می باشد. و هدف از آن فعالیت هایی است که افراد برای حفظ تندرستی و سلامتی خود انجام می دهند.

خود مراقبتی موجب ارتقا کیفی زندگی شده و در کاهش هزینه ها موثر است. با پیگیری مداوم آن می توان از عوارض حاد و مزمن بیماری ها پیشگیری و یا بروز آن را به تعویق انداخت. اصل مهم در خود مراقبتی مشارکت و قبول مسئولیت از طرف خود فرد می باشد. تا با انجام صحیح رفتارهای سلامت محور از بروز بیماری ها در خود جلوگیری کند.

خودمراقبتی جسمی نیازمند زیست سالم است:

O فعالیت ها و تمرینات ورزشی

Oخوردن غذای سالم

Oخواب و استراحت کافی

O توجه به محیط پیرامون

سبک و روش زندگی افراد و رفتارهای بهداشتی بر وضعیت سلامت افراد تاثیر بسزایی دارد. رفتارهای سلامت محور شامل رفتارهایی مثل ورزش منظم، تغذیه سالم و پرهیز از فست فودها، عدم مصرف دخانیات و الکل می باشد.


منابع

1. نظام جامع توانمندسازی مردم برای خودمراقبتی، دکتر شهرام رفیعیفر و همکـاران، 1384

2. برنامه ریزی، اجرا و ارزشیابی برنامه های ارتقای سلامت، دکتـر شـهرام رفیعـی فـر و همکاران، 1389

 
 

 ماهنامه الکترونیکی سیب/ خرداد 99 

تاریخ به روز رسانی:
1399/02/30
تعداد بازدید:
177
نشريه الكترونيكي سيب
آدرس: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-طبقه هشتم-مدیریت روابط عمومی-نشریه الکترونیکی سیب
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32308200-071 تلفن: 32122713-071
کلیه حقوق این وب سایت برای نشریه الکترونیکی سیب دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal