بلوغ زودرس

گردآورنده :زینب رامجردزاده وافسون حکیم زاده

 بلوغ مرز تکاملی عبور از کودکی به دوران رشد عقلی است که به دو نوع شرعی و عقلی تقسیم می شود . از آن جایی که بعد از عبور از مرز بلوغ، دختران و پسران به شناخت های جدی از مسائل جنسی و غرایز دست پیدا می‌کنند رسیدن به این مرحله و پیش از بلوغ و پس از بلوغ دوران بسیار حساسی است که خانواده ها باید با دقت به نوجوانان اجازه دهند که از این مراحل عبورکنند.

در کشور ما به دلیل مسائل مختلف مانند هیجان های جنسی و فکری ناشی از تماشای شبکه های ماهواره ای، فضای مجازی و بازی های اینترنتی سنین بلوغ کاهش یافته و یک تا سه سال جلو افتاده است. اولین نقش اساسی را در این زمینه خانواده ها به  عهده دارند، یعنی پدران پسران را آماده پذیرش شرایط جسمی ورود به بلوغ کنند و مادران دختران را.

از آنجایی که در مرز بلوغ، دختران و پسران به هوشیاری ویژه ای می رسند که لازمه آن شناخت جنسی خود و جنس مخالف است اگر در این مرحله به شناخت های علمی و عقلی نرسند ممکن است انحرافات اخلاقی دامن گیر آنان شود که بسیاری از دختران و پسران از همین سال هاست که به خود ارضایی و انحرافات جنسی مبتلا می شوند.

هیجان های وارده به نوجوانان باعث ایجاد تنش در دوران بلوغ جنسی می گردد و همین ورود هیجان انگیز ممکن است مشکلات متعدد و مختلفی را برای آنان و خانواده هایشان فراهم کند. در حال حاضر بلوغ دختران به 12 سال و بلوغ پسران به 14 سال رسیده است که البته امروزه بسیار زود تر از این زمان نیز اتفاق می افتد؛ چرا که شرایط اقلیمی، تغذیه، هیجانات جنسی، روانی و عصبی می تواند در تسریع روند فرایند بلوغ نقش بسزایی داشته باشد.

امروزه دیگر با حضور فضای مجازی تابو ساختن نکات و مسائل حیاتی بلوغ به هیچ هنوان جایز نیست چرا که اگر ما (والدین) واقعیت ها را دلسوزانه به فرزندان خود نیاموزیم آن‌ها از دوستان و همسالان خود و حتی از طریق فضای مجازی به نکاتی بسیار بیشتر و قوی تر از ظرفیت فکری و عقلی شان دست پیدا میکنند و اینجاست که انحرافات جنسی ظهور پیدا می‌کند و مشکلات مختلفی را برای فرد و خانواده او محیا می سازد.

در دوران تحصیلی مدیران و مشاوران مراکز آموزشی مخصوصا در دوران دبیرستان باید مهارت های مدیریت هیجان های جنسی را با زبانی ساده و نوجوان‌فهم به دانش آموزان منتقل کنند چرا که اساس عقل بلوغ بعد از این سال‌ها با این مسائل و نکات پی ریزی می گردد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که امروزه به‌طور میانگین، بلوغ در بعضی کشورها مانند آمریکا، نسبت به گذشته زودتر شروع می‌شود. با این حال که سن متوسط عادت ماهانه تقریبا همچون گذشته است و تغییری نکرده است اما نشانه‌های اولیه‌ی بلوغ (مانند بزرگ شدن سینه‌‌ها) یک سال زودتر از گذشته در بین نوجوانان دیده می‌شود.

علائم بلوغ زودرس

علائم بلوغ طبیعی و بلوغ زودرس تقریبا مشابه است، فقط "زمان وقوع بلوغ" تعین‌کننده‌ی طبیعی یا زودرس بودن بلوغ است. این علائم عبارتند از:

در دختران:

  • بزرگ شدن سینه (که اغلب اولین نشانه است)؛
  • عادت ماهانه (که معمولا 2 یا 3 سال بعد از شروع علائم اولیه دیده می‌شود).

در پسران:

  • رشد بیضه‌ها، آلت تناسلی و کیسه‌ی بیضه؛
  • بَم شدن صدا (که معمولا آخرین نشانه‌ی بلوغ در پسران است)

جهش رشد یکی دیگر از علائم بلوغ زودرس هم در پسران و هم در دختران است.

.عوامل مرتبط با بلوغ زودرس

عواملی که در اینجا آورده شده است، علت اصلی نیستند، فقط مواردی هستند که به‌نظر می‌رسد با بلوغ زودرس ارتباط دارند:

  • جنسیت:  دختران‌ 10 برابر بیشتر از پسران احتمال دارد دچار بلوغ زودرس مرکزی شوند.
  • نژاد:  محققان دلیل این امر را نمی‌دانند اما به‌نظر می‌رسد به‌طور متوسط دختران آفریقایی-آمریکایی حدود یک سال زودتر از دختران سفیدپوست دچار بلوغ می‌شوند. برخی متخصصان می‌گویند که بلوغ در دخترانِ کمتر از 6 سالِ آفریقایی-آمریکایی، بلوغ زودرس در نظر گرفته می‌شود.
  • چاقی: اگرچه برخی از مطالعات نشان می‌دهند که بین چاقی دختران کوچک و افزایش خطر ابتلا به بلوغ زودرس ارتباط‌هایی وجود دارد، اما چگونگی این ارتباط دقیقا مشخص نیست. به‌نظر می‌رسد که چاقی در پسران به بلوغ زودرس ارتباطی ندارد.
  • ژنتیک: گاهی اوقات بلوغ زودرس می‌تواند درنتیجه‌ی جهش‌های ژنتیکی باشد که باعث ترشح هورمون‌های جنسی می‌شود. در بیشتر مواقع، کودکانی که به این علت دچار بلوغ زودرس مرکزی می‌شوند، والدین یا خواهر و برادرشان نیز به این اختلال دچار بوده‌اند.
  • فرزندخواندگی بین‌المللی: مطالعه‌ای نشان داده است کودکانی که از خارج از کشور به فرزندخواندگی قبول می‌شوند، بین 10 الی 20 برابر بیشتر احتمال دارد که به بلوغ زودرس دچار شوند. در این مورد هم محققان و متخصصان در مورد علت این امر اطمینان ندارند اما نداشتن اطمینان از سن دقیق کودکانی که به فرزندخواندگی قبول می‌شوند، می‌تواند بر نتایج تحقیق اثر گذارد.

پیامدهای بلوغ زودرس

بلوغ زودرس در کودکان ممکن است مشکلات جسمی و روحی زیادی دربرداشته باشد که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم.

1. کوتاهی قد

اگرچه کودکانی که به بلوغ زودرس دچار می‌شوند، اغلب نسبت به سن خود قد بلندتری دارند، اما در بزرگسالی کوتاه‌قد می‌شوند، چرا؟ زمانی که مراحل بلوغ به پایان می‌رسد، رشد نیز متوقف می‌شود. وقتی که بلوغ زودرس، زودتر از بلوغ طبیعی به پایان می‌رسد، رشد این کودکان در سنین پایین‌تر متوقف می‌شود. در نتیجه گاهی اوقات قد این کودکان کوتاه‌تر از آنی می‌شود که در بلوغ طبیعی از آن‌ها انتظار می‌رود.

2. مشکلات رفتاری

نتایج برخی از مطالعات نشان از ارتباط بلوغ زودرس و مشکلات رفتاری دارد، به‌خصوص در کودکانی که تأخیر در رشد دارند. با این حال بسیاری از متخصصان احتمال صحت این نتایج را ضعیف می‌دانند.

3. فعالیت‌های جنسی در سنین پایین‌تر

اگرچه این امر احتمال دارد که والدین را بسیار نگران کند اما شواهد محکمی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

4. استرس

بلوغ به‌خودی‌خود دورانی طوفانی است، حتی اگر به‌موقع اتفاق بیفتد. بلوغ در بچه‌های کوچک‌تر می‌تواند استرس و فشار بیشتری به‌همراه داشته باشد. آن‌ها احساس ناخوشایندی پیدا می‌کنند وقتی می‌بینند از لحاظ ظاهری با همسالان خود فرق دارند. عادت ماهانه برای دختران 9 ساله و کوچک‌تر یا کسانی که دچار تأخیر رشد شده‌اند، می‌تواند نگران‌کننده باشد. والدین می‌توانند با آموزش کودکان در مورد تغییرات این دوران، به آن‌ها در سپری کردن این دوره کمک کنند.

نکاتی که باید والدین به‌یاد داشته باشند

منابع :

برگرفته از Web mp

https://www.eghtesadonline.com/

https://www.chetor.com/ماهنامه الکترونیکی سیب/فروردین و اردیبهشت 99

تاریخ به روز رسانی:
1399/02/04
تعداد بازدید:
3930
نشريه الكترونيكي سيب
آدرس: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-طبقه هشتم-مدیریت روابط عمومی-نشریه الکترونیکی سیب
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32308200-071 تلفن: 32122713-071
کلیه حقوق این وب سایت برای نشریه الکترونیکی سیب دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal