Compartment Syndrome
گردآورنده : نادیه خانچی ( کارشناس پرستاری – سوپروایزرآموزشی)، مرکز آموزشی درمانی سوختگی امیرالمؤمنین (ع)

کمپارتمان به فضای بسته ای از اعصاب ، عضلات و رگ های خونی گفته می شود . این فضا بوسیله فاشیا (لایه ای ضخیمی از بافت ) احاطه که قادر به انعطاف و کشش نمی باشد . زمانیکه به هرعلتی به این فضا فشار قابل ملاحظه ای وارد شود که باعث فشرده شدن اعصاب ، عروق خونی و عظلات اطراف می شود در نتیجه این امر اختلال درخون رسانی و اکسیژن رسانی به عضلات و اعصاب را خواهیم داشت . سندرم کمپارتمان اغلب در ساعد ، قسمت انتهایی ساق پا رخ خواهد داد. سندرم کمپارتمان می تواند حاد ، تحت حاد و یا مزمن باشد .

مراقبت پرستاری : آماده سازی بیمار از نظر روانی برای استفاده از فیکساتور خارجی بسیار مهم است ؛زیرا این دستگاه از نظر بیمار یک وسیله ی ناهنجار و زشت و ناآشناست. باید به بیمار اطمینان داد که ناراحتی ناشی از این وسیله جزئی بوده و امکان تحرک سریعتر را فراهم می کند. این توضیحات ممکن است باعث بهبود پذیرش بیمار گردد. پس از اینکه فیکساتور خارجی کار گذاشته شده به منظور کاهش تورم لازم است اندام بالاتر قرار گیرد . به منظور پیشگیری از آسیب در صورتی که نقاط تیزی بر روی فیکساتور و یا پین ها وجود دارد با چوب پنبه ،چسب یا نوار پوشانده می شود. پرستار وضعیت عصبی عروق اندام را، هر 2-4 ساعت بررسی و محل هر پین را از نظر قرمزی ، ترشح ، تندرنس (حساسیت در لمس)، درد و شل شدن پین ارزیابی می کند. ترشح مقدار کمی مایع سروزی از محل پین ها قابل انتظار و طبیعی است. به منظور پیشگیری از عفونت مسیر پین ها ، پرستار مراقبت از پین را مطابق تجویز انجام می دهد. این مراقبت اساسا شامل تمیز کردن محل هر پین به طور جداگانه یک یا دو بار در روز با اپلیکاتورهای نوک پنبه ای و آغشته به محلول کلر هگزیدین می باشد. در صورت بروز علائم عفونت یا شل شدن پین ها یا گیره ها ، باید پزشک را مطلع نمود.

منابع :

ý E.JOURNAL ,BURN INJURY RESOURS CENTER 2011

ý AMRICAN JOURNALOF CRITICAL CARE ( AJCC)

ý PUP MED E.JOURNAL ,


ماهنامه الکترونیکی سیب/ فروردین و اردیبهشت 99
تاریخ به روز رسانی:
1399/02/04
تعداد بازدید:
723
نشريه الكترونيكي سيب
آدرس: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-طبقه هشتم-مدیریت روابط عمومی-نشریه الکترونیکی سیب
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32308200-071 تلفن: 32122713-071
کلیه حقوق این وب سایت برای نشریه الکترونیکی سیب دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal