بهداشت فردی

گردآورندگان:

دکتر لیلا رازقیان،  پزشک متخصص اعصاب و روان

فریبا قناعت پیشه مدیر روابط عمومی بیمارستا اعصاب و وران استاد محرری

 

بهداشت شامل نگهداری و ارتقای سلامت و پیش گیری از بیماری ها، افزایش توان جسمی و روحی در افراد است و سلامتی به معنی رفاه جسمی، روانی و اجتماعی است و فقط به معنی نبودن بیماری نمیباشد.

بهداشت روان یکی از شاخه های بهداشت عمومی است که برای ادامه زندگی ضروری می باشد. بهداشت روانی حالتی از رفاه است که در آن فرد توانایی هایش را می شناسد و قادر است با استرسهای معمول زندگی تطابق یابد و از لحاظ شخصی سازنده باشد و با جامعه خود در صلح باشد .

بهداشت روان علمی است برای زندگی بهتر و در واقع دانش و هنری است که به افراد کمک می‌کند با  محیط خود سازگار باشند و راه حل های موثری برای حل مشکلات خود برگزینند. سلامت روان شامل رفتار هماهنگ با جامعه و پذیرش واقعیت های اجتماعی و قدرت سازگاری و تطابق با آنهاست.

فرد باید بتواند به طور متعادل نیازهای خود را بشناسد و بدون سرکوب آن‌ها با در نظر گرفتن شرایط در موقعیت منطقی و مناسب آن‌ها را ارضا کند و در عین حال هدفمندی را حفظ کند و برای شکوفایی توانمندی های خود تلاش کند.

بهداشت روان هر فرد تحت تأثیر محیط خانوادگی، آموزشی، وضعیت اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی قرار دارد.

نوع نگرش و باورهای فرد در مورد زندگی و محیط و ارزش‌های اخلاقی نیز در بهداشت و روان فرد مؤثرند. توانایی سازش با محیط، انعطاف پذیری، قضاوت نرمال و عادلانه و منطقی در برخورد با محرومیت‌ها و فشارهای روانی از ملاک های سلامت و تعادل روان هستند. طبق آمار 13درصد هزینه درمان بیماری ها مربوط به اختلالات عصبی و روانی می شوند . اما بهداشت روانی هنوز در اولویت  قرار نگرفته است و همچنان بار زیادی را به سیستم بهداشت و درمان وارد می کند. اصول بهداشت روانی به فرد و جامعه کمک می کند تا در راستای سلامت روان قدم بر دارند و احساس ارامش و امنیت درون و بهره مندی از سلامت تفکر و اندیشه را به خود و دیگران هدیه دهند.

 ماهنامه الکترونیکی سیب/ فروردین واردیبهشت 99 

تاریخ به روز رسانی:
1399/01/31
تعداد بازدید:
395
نشريه الكترونيكي سيب
آدرس: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-طبقه هشتم-مدیریت روابط عمومی-نشریه الکترونیکی سیب
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32308200-071 تلفن: 32122713-071
کلیه حقوق این وب سایت برای نشریه الکترونیکی سیب دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal