در کوچه قبل از بله (عشق)

گردآورنده:سمیه نمازی کارشناس ارشد روانشناسی

 

      درد عشقی کشیده ام که مپرس              زهر هجری چشیده ام که مپرس

        گشته ام در جهان وآخرکار                دلبری برگزیده ام که مپرس

خیلی وقتها با شنیدن کلمه عشق ،عاشق و........ قندی توی دلم آب میشه که با خودم میگم یعنی میشه برای من هم پیش بیاد و روزی بادیدن یک نفر دلم بلرزه ، نفسم بند بیاد وضربان قلبم به شماره بیفته وخیس عرق شم .

ولی عشق واقعی چیه ؟چرا خیلی از دختر وپسرهایی که دلداده هم هستند بعد از مدتی انگار نه انگار که روزی عاشق بودند وبرای هم میمردند .خیلی وقتها حتی بعد از مدتی از هم متنفر می شوند.

عشق واقعی باید چه چیزهایی داشته باشد تا باقی بماند وپایدار باشد. عشقی ماندگار که هردوطرف بتوانند در کنار هم آرامش را بدست آورند.

عشقی پایدار می ماند که صمیمیت ، شور وشوق وتعهد داشته باشد ،صمیمیتی که در آن احساس محبت و اظهار آن، علاقه، مراقبت، مسئولیت، همدلی و غمخواری نسبت به فردی که شخص او را دوست دارد وجود داشته باشد . صمیمیت نوعی احساس گرمی، محبت، نزدیکی، مرتبط بودن و در قید و بند طرف مقابل بودن در فرد ایجاد می‌کندوجنبه هیجانی وعاطفی دارد.

شور و اشتیاق تمایل وجذابیت‌های جسمانی وفیزیکی که برای افراد ایجاد می شود وافراد این انگیزه رو برای برقراری وادامه رابطه دارندو اصطلاحا به دل بنشینند.

ودر نهایت این مسئله مطرح می شود که همانطور که صمیمیت وشور وشوق باید در یک رابطه عاشقانه وجود داشته باشد باقی ماندنش هم نیاز به تصمیم گیری برای متعهدماندن به هم دارد.

تصمیم‌های خودآگاهانه و غیر خودآگاهانه‌ای که فرد برای دوست داشتن دیگری می گیرد و خود را متعهد به حفظ ونگهداری از معشوق و رابطه طولانی مدت با او می‌کندوتصمیم می گیرد که فقط با یک نفر باشد و شریک دیگری برای خود انتخاب نکند و این ارتباط را مهم‌تر از ارتباط با هر فرد دیگری میداند .

البته وجود هریک ازاین سه بعد در رابطه ومیزان آن شکلی از عشق ایجاد میکند که ممکن است محاسن ومعایبی داشته باشد.

 
 

ماهنامه الکترونیکی سیب/ تیر 99


تاریخ به روز رسانی:
1399/04/02
تعداد بازدید:
297
نشريه الكترونيكي سيب
آدرس: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-طبقه هشتم-مدیریت روابط عمومی-نشریه الکترونیکی سیب
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32308200-071 تلفن: 32122713-071
کلیه حقوق این وب سایت برای نشریه الکترونیکی سیب دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal