اختلالات بد شکلی بدن

گرد آورنده : منصوره زمانی کارشناس سلامت خانواده و جمعیت

اختلال بد شکلی بدن یا Body dysmorphic disorder (BDD) یکی از شایع‌ترین اختلالاتی است که با اختلال عملکرد اجتماعی-حرفه ای، کیفیت پایین زندگی و میزان بالای خودکشی همراه است. شیوع فعلی در جمعیت روانپزشک بزرگسالان بیش از 10٪ برآورد می شود. راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی انجمن روانپزشکی امریکا در ویراست پنجم خود این اختلال را اشتغال ذهنی به یک یا چند نقص یا عیب خیالی در ظاهر بدن که از نظر دیگران قابل مشاهده نیستند یا جزئی به نظر می‌رسند، تعریف کرده است.

نتایج پژوهشی روی 1862 زن نروژی بین سنین 18 تا 35 سال نشان داد که اختلال بدشکلی بدن یکی از قوی‌ترین پیش بینی ‌کننده ‌های تمایل به جراحی زیبایی در میان زنان جوان نروژی است.

همچنین در مطالعاتی که به تازگی در ایران انجام شده، شواهد حاکی از آن است که فراوانی اختلالات روانی مانند افسردگی، شکایات جسمانی، وسواس فکری-عملی، اضطراب، اختلال بدشکلی بدن و اختلالات شخصیتی در گروه زنان متقاضی جراحی زیبایی در مقایسه با مردان بیشتر است. اختلال بدشکلی بدن و افسردگی دو اختلال جدا از هم هستند. اما اغلب به نظر می رسد که افسردگی ناشی از اختلال بدشکلی بدن باشد.

شیوع افسردگی در سن پایین و دوام طولانی علائم افسردگی ناشی از این است که ممکن است شخصی که افسرده است علاوه بر افسردگی، اختلال بدشکلی بدن نیز داشته باشد. اگرچه هر قسمتی از بدن می تواند درگیر شود، آنچه معمولا به طور رایج مشاهده می شود شامل ناحیه سر مثل پوست، مو و بینی است. دستورالعمل های بین المللی رفتاردرمان شناختی رفتاری behaviour therapy Cognitive (CBT) را به عنوان اولین خط درمان توصیه می کنند.

" رفتار درمانی شناختی" یا CBT چیست ؟

ا ین یک روش درمانی از طریق صحبت کردن با بیمار است:

  • در مرحله اول روان درمان گر تلاش در دریافت طرز تفکر بیمار نسبت به خود، پیرامون و دیگران دارد.
  • در مرحله دوم سعی می نماید مسائل ومشکلاتی که موجب تولید اختلالات روانی در فرد گردیده است را پیدا نماید.


"
رفتار درمانی شناختی"به فرد کمک می کند تا به گونه دیگری اندیشیده و در نتیجه با این طرز تفکر جدید، می توان با رفتارهای سالم تر و درست تری در برابرحوادث ناخواسته و ناگوار پیرامون برخورد کرد.

برخلاف سایر روش های گفتار درمانی که روان درمانگر در پی شناسائی و ریشه یابی علل رفتارهای نامناسب مراجع خود در برابر ناملایمات وحوادث زندگی است تا به او کمک کند , در "رفتار درمانی شناختی" روان درمانگر فقط برمشکلات زمان حال( اینجا و اکنون) و آنچه موجب ناراحتی و اضطراب در فرد بیمار گردیده است تکیه می کند.

" رفتار درمانی شناختی" (CBT) در چه مواردی کمک کننده است؟

CBT می تواند در موارد زیر کمک کننده باشد:

اضطراب ، افسردگی ، ترس ، فوبیا (ترس از مکان های شلوغ و ترس اجتماعی) ، استرس ، پرخوری ، اختلالات وسواسی اجباری ، اختلال پس از حادثه استرس ، اختلال دو قطبی و جنون. CBT همچنین می تواند درمواردی که فرد دچار مشکلاتی از قبیل عدم قدرت کنترل خشم یا خود کم بینی و حتی درمورد مشکلات جسمی مانند خستگی ها و دردهای مزمن هم موثر باشد.

"درمان مناسب رفتار درمان شناختی می تواند علائم و کیفیت زندگی را بهبود بخشد"

منابع:

1) مجله علوم پزشکی صدرا؛ رابطه بین علائم افسردگی، هراس اجتماعی و وسواس فکری و عملی با اختلال بدشکلی بدن

2) مجله دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد؛ بررسی رابطه اختلال بد شکلی بدن و خودشیفتگی در متقاضیان و غیرمتقاضیان جراحی زیبایی بدن

3) سایت اینترنتی - رفتار درمانی شناختی بیماری ها- نویسنده : دکتر پائول کلیندیرونماهنامه الکترونیکی سیب/ تیر 99
تاریخ به روز رسانی:
1399/04/02
تعداد بازدید:
1547
نشريه الكترونيكي سيب
آدرس: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-طبقه هشتم-مدیریت روابط عمومی-نشریه الکترونیکی سیب
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32308200-071 تلفن: 32122713-071
کلیه حقوق این وب سایت برای نشریه الکترونیکی سیب دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal