ارائه خدمات مراقبت های ویژه در سوختگی

گردآورنده : ظفر موسوی، کارشناس پرستاری  مرکز آموزشی درمانی سوختگی وترمیمی امیرالمؤمنین (ع)

سوختگی ممکن است باعث تغییرات چشمگیری در وضعیت هموستاتیک بدن بدلیل ایجاد اختلالات شدید تنفسی و متابولیکی شود. طبق مطالعات انجام شده در انگلستان صدمات استنشاقی شانس مرگ و میر را در سوختگی دوبرابر میکند. تحقیقات نشان می‌دهد برای ارائه مراقبت های بالینی با کیفیت بالا در آسیب های سوختگی نیاز به همکاری و تعامل چندین متخصص می باشد . استاندارد های تعریف شده برای همه بیماران سوختگی که نیاز به مراقبت های ویژه دارند می باشد چه در بخش عمومی و چه در بخش تخصصی سوختگی بستری باشند.

استاندارد ها :

1-ارزیابی نیازهای توانبخشی همه بیماران در عرض 24 ساعت پس از پذیرش در ICU (تقریبا 83 %بیماران پس ا ز ترخیص هم نیاز به توانبخشی دارند).

2-بیماران می بایست حداقل 5روز در هفته به مدت 45 دقیقه خدمات توانبخشی رادریافت کنند.

3-بیماران در طول بستری باتوجه به سطح سوختگی (حاد و غیرحاد)از ابزارهایی جهت توانبخشی استفاده کنند که مفید باشد.

4-دربخش مراقبت های ویژه ظرف 24 ساعت می بایست برای بیمار برنامه توانبخشی تدوین شود و هربیمار طبق برنامه خدمات را دریافت نماید.

عوارض زود هنگام در سوختگی :

صدمات سوختگی منجربه شوک ،آسیب های عروقی و صدمه به بافت کلاژن می شود. صدمات سوختگی به همراه از دست دادن مایعات و انتقال مایعات بین بافتی بصورت مداوم می باشد آسیب سوختگی می تواند همراه با صدمات دیگر باشد از این رو این بیماران می بایست تحت مراقبت های ویژه حیاتی قرار گیرند.(ATLS)

CONE RTALGپیشنهاد می‌کند که ارائه 75%مراقبت های ویژه کمک زیادی از نظر احیا به بیمار میکند. استفاده از آرام بخش ها و ضد درد به افزایش حجم مایعات کمک می کند.

جایگزین مایعات با حجم بالا بعد از سوختگی به دنبال نارسایی کلیوی در سوختگی باعث ورم ریوی، سندرم شکمی و نارسایی ارگان ها دیگر می شود عدم جایگزینی صحیح مایعات در عرض 2ساعت باعث مرگ میر شود.(توصیه می شود جایگزینی مایعات با حجم کم انجام شود ) -سوختگی در فضای بسته احتمال آسیب استنشاقی را افزایش میدهد که علائم آن وجود دوده در خلط بیمار .سوختن موهای بینی و سوختگی صورت و گردن می باشد از علائم دیگر آن دیسترس تنفسی همراه با خس خس ،تغییر وضعیت ذهنی بیمار، اضطراب که همگی بسنگی به آسیب استنشاقی دارد .

سوختگی اختلال متابولیکی ایجاد می کند که تا یک سال پس از آسیب سوختگی هم دیده می2شود . که به همراه افزایش سوخت پروتئین ،چربی ، تحلیل عضلات ،کند شدن روند ترمیم زخم و تضعیف سیستم ایمنی می باشد.

منابع :

· Journal of Burn Care & Research 2017

· Snell JA, Loh NHW, Mahambrey T, Shokrollahi K. ‘Clinical review: The critical care management of the burn patien’t. Critical Care 2013

· © NHS Commissioning Board, 2013 The NHS Commissioning Board is now known as NHS England-

NHS STANDARD CONTRACT FOR SPECIALISED BURNS CARE (ALL AGES)  • ماهنامه الکترونیکی سیب/ آذر 98

    پرستاری داخلی جراحی پوست و سوختگی (برونر 2014)

تاریخ به روز رسانی:
1398/09/03
تعداد بازدید:
653
نشريه الكترونيكي سيب
آدرس: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-طبقه هشتم-مدیریت روابط عمومی-نشریه الکترونیکی سیب
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32308200-071 تلفن: 32122713-071
کلیه حقوق این وب سایت برای نشریه الکترونیکی سیب دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal