وزن طبیعی
 گردآورنده :دکتر فرهاد شفیعی مدیر طب سنتی و مکمل معاونت درمان – بهاره سرشتی کارشناس طب سنتی معاونت درمان
 

علایم وزن طبیعی :

نبود احساس سنگینی به هنگام فعالیت بدنی ، احساس نشاط درونی به سبب صدور افعال طبیعی از مجاری طبیعی و وجود نشاط جسمی و تمایلات جنسی طبیعی که نشان دهنده کمال سلامت است.

وزن تناسب اندامی :

در آن وزن ، اندام های بدن دارای نسبت های لازم با یکدیگر هستند. توازن میان حجم عضلات و حجم استخوان ها را تناسب اندام می گویند.

دو نوع چاقی :

1-چاقی ناشی از تولید و تجمع چربی یا پیه (چاقی شخصی ) و به این فرد شحیم یا سمین گفته می شود . 2)چاقی ناشی از تولید و تکثیر گوشت و عضله (چاقی لحمی ) و به این فرد لحیم گفته می شود.

اسباب تری

-عدم تحریک: سبب افزایش رطوبت های زاید و در نتیجه چاقی می شود.

-کثرت خواب ، خواب طول و عمق دارد ، طول خواب افراد یعنی مدت زمانی که فرد بخوابد و سرحال شود و به گرمی و سردی بستگی دارد. هر چه فرد گرم تر باشد با خواب کمتری نشاط خواهد شد و بالعکس برای سرحال بودن فرد سرد مزاج ، نیاز به مدت زمان خواب بیشتری دارد و این در حالی است که هر دو سالم هستند و سوء مزاج ندارند ولی افرادی که سوء مزاج دارند حتی با زمان خوابیدن مناسب هم سرحال نخواهند بود.

- عمق خواب : به میزان رطوبت فرد بستگی دارد، هر چه بدن یک فرد مرطوب تر باشد عمق خواب افزایش می یابد ،‌اگر فردی با کوچکترین صدایی بیدار شود یعنی خشکی غلبه دارد. اگر فردی بیش از نیاز بخوابد رطوبت در بدنش افزایش می یابد.

خواب نیمه روز: به ویژه پس از ناهار ، افزایش رطوبت و بیماریهای مفصلی می دهد. فقط افراد گرم مزاج و افراد . ضعیف که اگر نخوابند ،‌فعالیت مناسبی ندارند ، مجازهستند قبل از اذان ظهر یک خواب کوتاه (قیلوله ) داشته باشند.

- تجمع فضولات :روی هم خوری و تجمع اخلاط خانم در بدن که دفع نشده اند. میزان تری را در بدن افزایش می دهد.

-اخراج بیش از حد ((خلط صفرا )) ، هر 4 خلط در عروق جریان دارند ، گاهی مشاهده می شود افراد پس از لاغر شدن عصبی می شوند ، چون با لاغری بلغم اضافی خارج می شود که خلط صفرا وجود دارد و خود را بروز می دهد ، پس در رژیم های لاغری این دو خلط باید به موازات هم خارج شوند و هر چند یک بار باید داروی خارج کننده خلط صفرا مثل آلوبخارا یا تمر هندی به بیمار داد که صفرای زاید را دفع کند و تعادل برقرار شود . افرادی که مواد ترش زیاد می خورند (صفرابر ) ، صفرای خود را خارج می کنند ، رطوبت بلغم را گرم می کند و تبدیل به خلط خون می کند ، اگر صفرای بدن بدون دلیل خارج شود ، بلغم خود را بروز می دهد و تری غالب می شود.

پرخوری و پر نوشی ، از اسباب عمده ایجادکننده تری است.

-کثر خوردن غذاهای ((تر )) : میوه های ((تر )) در طب رایج برای رژیم لاغری زیاد توصیه می شود. برخی میوه ها رطوبت دارند و تری فرد را افزایش می دهند. یا اینکه ممکن اس فرد لاغر شود ولی پس از مدتی ثابت و حتی افزایش وزن خواهند داست . میوه های مجاز برای رژیم لاغری انگور و سیب است و اگر فردی تمایل به خوردن میوه های تر مثل زرد آلو دراد بهتر است خشک استفاده کند که رطوبت را افزایش ندهد.

-استحمام معتدل :حرارت باعث ذوب شدن رطوبت می شود ، در استحمام معتدل یعنی حرارت حمام بالا نیست تری ها به سطح پوست آمده ولی حرارتی وجود ندارد که آن را دفع کند ، پس مجددا تری آب را جذب کرده و رطوبت بالا می رود .

-استفاده از آبزن ها :آبزن ها مخزن های آب بزرگی که دارو را داخل آن مخزن می ریختند ، اگر آبزن معتدل باشد فقط رطوبت رسانی می کند ، امروزه از آبزن ها برا بیماری ها زنان و بیماری مفصلی استفاده می شود.

مثلا آبزن بو مادران برای درد های استخوانی و سردی اندام ها که باید آب خیلی گرم دائما ، داخل مخز ریخته شود . اگر آب معتدل و سرد باشد ، خود رطوبت را بالا می برد.

-هوای معتدل :ضماد معتدل و شادی معتدل ، اعراض نفسانی بر گرمای درونی بدن اثر می گذارند ، در عصبانی شدن ، حرارت به خارج می آید و بدن را گرم می کند ، اگر خشم و غضب تکرار شود ، در طولانی مدت گرمای بدن هد رفته و فرد را به سمت سردی می برد.

-شادی معتدل :حرارت را کم به بیرون می آورد و رطوبت بخشی زیاد می شود. مثلا در بچه های محیط شاد باعث رشد آن ها و ایجاد کننده ی تری است.

-چاقی طبیعی و غیر طبیعی :در چاقی طبیعی عملکرد فرد مختل نمی شود ، ولی در چاقی غیر مجاز ، افعال طبیعی بدن ، اختلال دارند که باعث نقص در عملکرد اندام ها می شود ، نقص در عملکرد اندام ها به معنای بیماری و مرض است ((مرض فعل )) 3 گونه است :

-کاهش و نقصان در فعل مثلا کاهش دید در چشم

-بطلان در فعال ، مثلا فرد کاملا نابینا شود.

-تشویش و تغییر در فعل ، تشویش به معنای بی قراری است مثل فرد که دائما پای خود را حرکت می دهد.

مبانی طب ایرانی

وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

دفتر طب ایرانی


 
 

ماهنامه الکترونیکی سیب/ تیر 99   
تاریخ به روز رسانی:
1399/04/03
تعداد بازدید:
2619
نشريه الكترونيكي سيب
آدرس: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-طبقه هشتم-مدیریت روابط عمومی-نشریه الکترونیکی سیب
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32308200-071 تلفن: 32122713-071
کلیه حقوق این وب سایت برای نشریه الکترونیکی سیب دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal