علائم اشتهای واقعی و ظروف مناسب غذا
 گردآورنده :دکتر فرهاد شفیعی مدیر طب سنتی و مکمل معاونت درمان – بهاره سرشتی کارشناس طب سنتی معاونت درمان
 
 علائم اشتهای واقعی :

علامت نیاز به غذا آن است که ناحیه شکم ، از زیر سینه تا ناف ، سبک شود و تنها قسمت زیر ناف ، اندکی سنگین به نظر آید ، و رنگ ادرار به طرف زرد و ترنجی برگردد و اگر فرد آروغ بزند ، ترش نبوده ، بوی نامطبوع نداشته باشد و مقدار آن نیز کم باشد ، نبض صغیر شود حس بویایی و پس از آن حس بینایی و شنوایی تیزتر گردد،بدن سبک شود به طوری که شخص میل به خواب نداشته باشد ، آب دهان کم شود و کمی احساس تشنگی ایجاد گردد.

ظرف غذا :

-16 نوع ظرف در بازار ایران وجود دارد که هر یک مزایا و مضاری دارند.

- بهترین ظروف برای پختن و غذا خوردن ، ظروف شیشه ای (پیرکس ) می باشند که نه یونی آزاد می کنند و نه یونی جذب می کنند و خلل و فرج ندارند پس آلودگی و عفونت هم ندارند (مثل ظروف سفالی بدون لعاب که مواد در لابلای خلل و فرج باقی مانده و تمیز نمی شوند )

- درباره ظروف مسی باید دانست که خود مس بسیار مسمومیت زا است و برای رفع این مسمومیت ، ظروف مسی را با یک لایه قلع ، قلع اندود (سفید ) می کنند. پس ظروف مسی باید هر چند وقت یک بار قلع شوند و فرد با تجربه ای این کار را انجام بدهد و گرنه خطر آلودگی سرب و آلومینیوم هم وجود دارد.

-در کتب طب ایرانی پیش از اسلام به ظروف طلایی و نقره ای اشاره شد و بهترین ظروف پخت غذا ، نخست طلائی و نقره ای و سپس مسی تازه قلع اندود شده شمرده شده است . خوردن غذای پخته در دیگ طلایی ، مقوی قلب و رافع توحش و زایل کننده ضعف است . ولی حکمای مسلمان مانند رازی و این سینا طبق شرع اسلام ، استفاده از ظروف طلایی و نقره ای را منع کرده و عوارض چون خفقان را برای آن ها ذکر کرده اند.

-در زمان پختن و به ویژه سرخ کردن مواد غذایی ، باید در ظرف باز شود . حین و پس از پختن غذاها به ویژه ماهی و کباب ها ،‌نباید در ظرف را پوشانده ، یا باید در پو توری و مشبک باشد که بخارات خارج شده و به ظرف برنگردد.

-پختن غذا در ظرف فخاری (گلی ) لعابدار ممنوع نیست ولی در ظرف بدون لعاب بیش از دو سه بار آشپزی نشود.

-بهترین ظرف برای کشیدن غذا ، ظرف چینی و آبگینه (شیشه ) و ظروف لعابدار و مس تازه قلع نموده است.
 
منبع: مبانی طب ایرانی

وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

دفتر طب ایرانی
 
 

ماهنامه الکترونیکی سیب/ اسفند 98  
تاریخ به روز رسانی:
1398/11/30
تعداد بازدید:
375
نشريه الكترونيكي سيب
آدرس: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-طبقه هشتم-مدیریت روابط عمومی-نشریه الکترونیکی سیب
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32308200-071 تلفن: 32122713-071
کلیه حقوق این وب سایت برای نشریه الکترونیکی سیب دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal