سقوط و عدم تعادل در سالمندان

گرد آورنده : نعیمه احراری ،کارشناس پرستاری،پرستار بخش گوش و حلق و بینی مرکز آموزشی درمانی خلیلی 

 بیش از نیم قرن است که در تحقیقات مختلف تجربه سقوط در افراد سالمند و مشکلات همراه و پیامد های آن برای خود سالمند و خانواده وی مورد بررسی قرار گرفته است و نیز قرار خواهد گرفت سقوط ها یکی از دلایل صدمات مرگ آفرین و آسیب رسان بوده و یکی از دلایل عمده ناتوانی های حرکتی، دریافت خدمات بیمارستانی، صدمات روحی و بستری شدن در بیمارستان است. سقوط چون ممکن است همراه با آسیب جسمانی، شکستگی، بستری شدن در بیمارستان، معلولیت، استفاده از وسایل کمکی و غیره باشد، تاثیر مستقیم و غیر مستقیم روی عملکرد سالمند دارد.

تجربه سقوط فرد سالمند به طور مستقیم موجب ترس از سقوط مجدد، اجتناب از فعالیت روزانه زندگی خود، محدود شدن تحرک، افت های روانشناختی شود.حدود 30 درصد سالمندان حداقل یک بار در سال تجربه سقوط داشته اند. شیوع زیاد سقوط مسئله مهمی است که می تواند پیامد های معکوس سلامتی از جمله کاهش کیفیت زندگی، محدودیت کارکردی، محدودیت فعالیت و افسردگی،بار مالی ناشی از سقوط فرد سالمند، بر روی فرد، خانواده و جامعه را داشته باشد. سقوط همراه با عوارضی است که باعث دوره های بستری طولانی مدت و افزایش هزینه های درمانی نیز میباشد. تخمین زده می شود، که یک سوم کل هزینه های درمانی مربوط به حوادث سقوط است. بی شک سقوط یک رویداد کاملاً تصادفی نیست، بلکه می توان با ارزیابی تعدادی از عوامل خطر، آن را پیش بینی و پیشگیری کرد. یکی از مهمترین راهبرد ها برای کاهش سقوط در سالمندان، حفظ سبک زندگی فعال از لحاظ جسمانی است.

مداخلات مناسب درخطر سقوط چه هستند؟

مداخلات مناسب در خطر سقوط، راهکارهایی هستند که استفاده می‌شوند تا خطر سقوط یک فرد سالمند را کاهش دهند. به طور کلی مداخله های هدفمند جهت جلوگیری از سقوط ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: خطر کم و خطر بالا.

خطر و ریسک پایین سقوط:

تعدادی از افراد سالمند وجود دارند که علیرغم داشتن چند بیماری و یا مصرف داروهای بسیار، هرگز زمین نمی خوردند و هیچ گونه ایراد عملکردی یا مشکل حرکتی ندارند. اگر چه این افراد ممکن است در آینده با مسئله سقوط مواجه شوند، ولی آن ها به عنوان خطر سقوط سطح پایین تلقی می‌شوند. ولی این بدان معنی نیست که نیازی به محافظت در برابر سقوط ها در این سالمندان وجود ندارد. سالمندان دارای ریسک پایین سقوط باید مداخلات پیشگیرانه ای را دریافت نمایند.

نمونه هایی از مداخلات مخصوص سالمندان با ریسک پایین شامل:

-راهنمایی و آشنا کردن سالمند با محیط های جدید اطراف

-آموزش این نکته به فرد سالمند که میز کنار تخت روی چرخ هایی قرار گرفته و چنانچه به آن ها تکیه شود نمی‌توانند تکیه گاه باشد.

-قرار دادن عصا ها و واکر ها در جایی که فرد سالمند می‌توانند به‌راحتی در دسترس باشند.

-مطمئن شدن از اینکه فرد سالمند پاپوش ضد سُر خوردن می پوشد.

-مطمئن شدن از اینکه تختخواب برای سالمند در پایین ترین ارتفاع مناسب قرار گرفته و اینکه چرخ های تختخواب قفل هستند.

-در نظر گرفتن نیاز به روشنایی اضافه، همچون چراغ خواب ها

-مطمئن شدن از اینکه کلید احضار در دسترس قرار دارد.

-اطمینان از اینکه کف ساختمان خشک و مرتب و منظم است.

خطر و ریسک های بالای سقوط:

سالمندان در معرض ریسک های بالای سقوط باید مداخلات پیشگیری کننده هدفمند در راستای عوامل خطر شناسایی شده را دریافت نمایند. نمونه هایی از مداخلات برای سالمندان دارای ریسک بالای سقوط از این قرارند:

-کمک و نظارت سالمند به هنگام جابجایی و راه رفتن

-معاینه و کنترل منظم سالمند

-ارزیابی نیازهای سالمندان هر دو ساعت، زمانی که سالمند بیدار است، یا مطابق برنامه تثبیت شده برای توالت رفتن

-تقویت نیاز سالمند در درخواست کمک از پرسنل هنگام انتقال یا راه رفتن

-هرگز سالمند در دستشویی تنها نشود

فرد سالمند (چنانچه از لحاظ ذهنی توانا باشد) اعضای خانواده او باید در روند برنامه ریزی مراقبتی دخیل شوند.آن ها باید توضیحی در مورد عوامل خطر خاص و اینگه چه اقداماتی را باید انجام دهند تا خطر سقوط را به حداقل برسانند، دریافت نمایند.اعمال و اقداماتی که سالمندان و اعضای خانواده انجام می دهند یا انجام نمی دهند، نقش مهمی را در پیشگیری از سقوط ایفا می‌کند.

منابع:

1-مرتضوی ح، گلمکانی ا، یوسفی م. سقوط در سالمندان راهنمای پیشگیری از زمین خوردگی. اول.خراسان شمالی: اندیشه ماندگار;1395.(P.27-33)

https://bomi.mui.ac.ir › sites › bomi.mui.ac.ir › files


ماهنامه الکترونیکی سیب/ آذر 98


 
تاریخ به روز رسانی:
1398/09/03
تعداد بازدید:
84
نشريه الكترونيكي سيب
آدرس: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-طبقه هشتم-مدیریت روابط عمومی-نشریه الکترونیکی سیب
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32308200-071 تلفن: 32122713-071
کلیه حقوق این وب سایت برای نشریه الکترونیکی سیب دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal