انتخاب یا تقدیر

 گردآورنده: سمیه نمازی ، مشاور مرکز خانواده بهارنکو

خیلی وقتها ممکن است به این فکر کنیم که اگر دست خودمان بود در خانواده دیگر یا حتی در شهر یا کشور دیگری به دنیا می آمدیم و زندگیمان به طور کامل تغییر می کرد، مثلا اگر پدر مان فلان شخصیت اجتماعی یا فلان موقعیت مالی را داشت و......یا حتی اگر ممکن بود زمان مرگم راتغییر میدادم .وبارها و بارها در رویا ها تصویری زیبا ازاین مدل میسازیم .ولی هیچ یک از این ها دست مانیست وما در دایره تقدیری از شروع زندگی وپایان زندگی قرار داریم ولی آنچه اهمیت بیشتری دارد این است که در این دایره شرو ع وپایان وانتخاب مسیر به عهده ماست ومتاسفانه با وجود فرصت انتخاب باز هم در حال حسرت خوردن هستیم بخشهای مختلف زندگی تحصیل ،شغل ،ادواج و.......وبارها میگوییم اگر بر می گشتیم رشته تحصیلیمان، شغلمان،دوستانمان وحتی همسرمان را طور دیگری انتخاب می کردیم. به نظر می آید نمدانیم کجاها میتوانیم انتخاب کننده باشیم وچطور میتوانیم بهترین انتخاب راداشته باشیم.

ازدواج ازمهمترین قسمتهای زندگی هر فردی است که در این دایره تقدیر فرصت انتخاب همسر ،همراه به عهده من است .

خشت اول چون نهد معمار کج               تا ثریا رود دیوار کج

مسئله اساسی این است بسیاری از مشکلات بعد از ازدواج به قبل از آن وبحث انتخاب مناسب بر می گردد .یکی از مهمترین ابعاد ازدواج انتخاب است واگر این اتخاب خوب صورت نگیرد مشکلات بعدی در پی آن ایجاد خواهد گردید.اگر بخواهیم از همسر تعبیری داشته باشیم شاید بهترین تعبیر این باشد که همسر هر فردی لباس تن اوست .در هنگام تهیه لباس خیلی از لباسها در ویترین مغازه ها جذابند ولی وقتی نزدیک می روی ممکن است جنس مناسبی نداشته باشد ویا اینکه به قیمتش نیرزد ویا اینکه سایزمناسبی برای من نباشد تنگ یا گشاد باشد و........لباسی مناسب است که به تن من بنشید ونخواهم به زور بپوشم یا بعد از مدتی استفاده نکنم.

انتخاب فردی که از لحاظ اخلاقی ،خانوادگی ،شخصیتی ،اعتقادی ،فرهنگی ،اجتماعی بیشترین نزدیکی را بامن داشته باشد ودر ضمن من هم بتوانم همراه خوبی در مسیر زندگی مشترک با او داشته با شم مهمترین قسمت زندگی مشترک است.

دقت بررسی وگفتگو ،آشنایی فردی وخانوادگی وتحقیق وبررسی صحیح وبه موقع ودر زمان مناسب می تواند به این انتخاب مساعد ومناسب کمک کند .


 
ماهنامه الکترونیکی سیب/ اسفند 98 


تاریخ به روز رسانی:
1398/11/29
تعداد بازدید:
358
نشريه الكترونيكي سيب
آدرس: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-طبقه هشتم-مدیریت روابط عمومی-نشریه الکترونیکی سیب
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32308200-071 تلفن: 32122713-071
کلیه حقوق این وب سایت برای نشریه الکترونیکی سیب دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal