رضایت خدا ، نه رضایت خلق

حجت الله نوائی،اداره قرآن و عترت دانشگاه 

لقمان (ع) به پسرش چنین وصیت کرد : « پسرم ! قلبت را به خشنودی مردم و تعریف و تکذیب آن ها وابسته نکن ، چرا که چنین چیزی هر چند انسان کوشش فراوان کند به دست نمی آید ».

پسر گفت : «می خواهم در این مورد ، مثال یا نمونه عملی بنگرم تا موضوع را به روشنی دریابم .»

لقمان (ع) فرمود : برخیز از خانه بیرون برویم ، تا موضوع را به تو نشان دهم .

لقمان و پسرش از خانه خارج شدند ، الاغی نیز داشتند ، لقمان بر آن سوار شد ، پسرش پیاده به دنبال او به راه افتاد ، تا به گروهی رسیدند آن گروه تا این منظره را دیدند گفتند : « این پیر مرد را ببین چقدر سنگدل و نامهربان است ، خود سوار بر مرکب شده ، و پسرش پیاده به دنبالش حرکت می کند ، به راستی که این کار ، بدکاری است .»

لقمان به پسرش گفت : آیا سخن آن ها را شنیدی ؟ پسر گفت : آری ، لقمان گفت : اینک من پیاده می شوم و تو سوار شو ، لقمان پیاده شد و پسرش سوار گردید و حرکت کردند ، تا به گروهی رسیدند ، آن گروه وقتی این منظره را دیدند ، گفتند : این پدر و پسر هر دو پدرِ بد و پسرِ بد هستند ، پدر از این رو بد است که پسرش را تربیت نکرده به گونه ای که پسر بر مرکب سوار شده ، و پدر پیرش پیاده حرکت می کند ، پسر نیز بد است از این رو که با بی رحمی ، به پدرش جفا نموده است ، زیرا پدر شایسته تر است که احترام شود و سوار گردد .

لقمان به پسرش گفت : سخن آن ها را شنیدی ، پسر گفت آری . لقمان فرمود : این بار هر دو سوار میشویم .

آن ها هر دو بر مرکب سوار شدند و حرکت نمودند تا به گروهی رسیدند ، آن گروه تا این منظره را دیدند گفتند : «در دل این دو سوار یک ذره رحم نیست ، دو نفری سوار بر این حیوان زبان بسته شده اند ، کمر این حیوان را شکستند ، چرا بیش از توان این حیوان به او تحمیل کرده اند ؟ بهتر این بود ، که یکی سوار گردد و دیگری پیاده حرکت کند .»

لقمان به پسرش گفت : سخن آنها را شنیدی ؟ پسر گفت آری . لقمان فرمود : بیا این بار هر دو پیاده شویم و به دنبال الاغ حرکت کنیم ، آن ها هر دو پیاده شدند و به دنبال الاغ حرکت نمودند ، این بار به گروهی رسیدند ، آن گروه گفتند : به راستی این دو نفر عجب آدم های جاهل هستند ، خود پیاده حرکت می کنند و الاغ را بدون سوار، رها کرده اند ، چقدر بی فکر هستند ...

لقمان به پسرش فرمود : سخن آن ها را شنیدی ؟ او عرض کرد : آری . لقمان فرمود : آیا دیگر هیچگونه چاره ای برای کسب رضایت مردم وجود دارد ؟ اکنون که چنین است رضایت آن ها را محور قرار نده بلکه رضایت خدا را محور و هدف قرار بده تا به سعادت و رستگاری دنیا و آخرت نایل شوی .

منبع : فتح الابواب سید بن طاووس ، به نقل از بحار ، ج13 ، ص 433


 ماهنامه الکترونیکی سیب/ اسفند 98
تاریخ به روز رسانی:
1398/11/29
تعداد بازدید:
644
نشريه الكترونيكي سيب
آدرس: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-طبقه هشتم-مدیریت روابط عمومی-نشریه الکترونیکی سیب
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32308200-071 تلفن: 32122713-071
کلیه حقوق این وب سایت برای نشریه الکترونیکی سیب دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal