هفته ملی سلامت مردان

گردآورنده: دکتر فرشاد فتاحی جهرمی، معاون پشتیبانی دانشکده داروسازی شیراز

روز ملی سلامت مردان، اولین بار به پیشنهاد انجمن اورولوژی ایران در سال 1385 برگزار شد. در این روز که نخستین پنج شنبه اسفندماه هر سال می باشد، با همکاری و پشتیبانی دفتر سلامت جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت به هفته سلامت مردان تغییر عنوان یافت و روزهای مختلف هفته اول اسفندماه را با توجه به شعار آن سال عنوان بندی می نمایند.

هدف ابتدایی، جلوگیری از بیماری های خطیر و بی علامتی است که مردان به آن مبتلا می شوند، مثل بیماری های مثانه، پروستات، تومورهای کلیه، بیضه نزول نکرده، ناتوانی جنسی و ..... می باشند.

این بیماری ها اکثرا خاموش و بی علامت هستند و متاسفانه آن گونه که باید و شاید به درمان آنها پرداخته نشده است. بعدها اهداف گسترده تری برای این هفته در نظر گرفته شد.

تامین سلامت جسمی و روانی مردان در دوره های مختلف زندگی، تعیین جایگاه فرهنگی سلامت در جامعه و ایجاد فرهنگ توجه به سلامتی قبل از بیماری، پیشگیری اولیه و تشخیص زود هنگام بیماری های خطیر و بدون علامت در مردان، افزایش دسترسی مردان به اطلاعات سلامتی به ویژه از طریق رسانه های ارتباط جمعی، توجه به نیازهای بهداشتی، آموزشی و درمانی و گسترش فرهنگ همکاری درون بخش و برون بخشی در مقوله سلامت از جمله اهداف در نظر گرفته شده این هفته می باشد.

سلامت مردان موضوعی است که استحکام و ارتقاء سلامت نیروی کار جامعه و توسعه کشور را در پی خواهد داشت. مردان نسبت به زنان در معرض فاکتورهای خطر محیطی و شغلی بیشتری هستند و عادات غلطی مانند مصرف سیگار، الکل، اعتیاد و استرس شغلی در آن ها بیشتر می باشد.

از سوی دیگر، مردان کمتر به پزشک مراجعه نموده و مراجعه به مراکز درمانی را به دلایل مختلف از جمله موانع فرهنگی تا بروز مراحل پیشرفته و خطرناک بیماری به تاخیر می اندازند.

پیشگیری از بیماری ها و ارتقا سطح سلامتی، فعالیت منظم ورزشی، وزن مطلوب، کنترل استرس و چربی خون، قند خون، فشار خون، نکشیدن سیگار، پایبندی به روابط خانوادگی سالم و همچنین ترغیب و تشویق دیگر اعضای خانواده به خود مراقبتی و رعایت اصول ایمنی در محیط کار و دوری از رانندگی پرخطر از مواردی هستند که در این هفته جهت تحقق آن ها بر ضرورت فرهنگ سازی و مسئولیت پذیری مردان تاکید می شود.

به منظور آشنایی با اقدامات انجام گرفته در سال های گذشته، شعار هر سال در این جا عنوان میگردد:

شعار سال 86: سلامت مردان ضامن امنیت خانواده در جامعه

شعال سال 87 و 88: مردان سالم، جامعه پویا، آینده روشن

شعار سال 89: حرکت برای سلامت مردان

شعار سال 90: سلامت خودرا جدی بگیرید.

شعار سال 91: با خود مراقبتی یک برنده باشید.

شعار سال 92: سوانح و حوادث در کمین مردان است.

شعار سال 93: کمربند خود مراقبتی را ببندیم.

شعار سال 94: فرمان سلامتی در دستان شماست.

شعار سال 95: آیا در مسابقه سلامت هم برنده ایم؟

شعار سال 96: ورزش کلید طلایی سلامت مردان

شعار سال 97: مردان فعال تر، مردان سالم تر

این شعار ها نشان می دهد که هر ساله از جنبه های مختلف به سلامت مردان توجه بسیاری گردیده است.

منبع: وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی کشور


ماهنامه الکترونیکی سیب/اسفند  98 
تاریخ به روز رسانی:
1398/11/29
تعداد بازدید:
312
نشريه الكترونيكي سيب
آدرس: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-طبقه هشتم-مدیریت روابط عمومی-نشریه الکترونیکی سیب
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32308200-071 تلفن: 32122713-071
کلیه حقوق این وب سایت برای نشریه الکترونیکی سیب دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal