اولویت سلامت در مردان

نویسندگان:
علی اصغر صفری فرد- دکتر فهیمه رمضانی تهرانی- دکتر پریسا امیری- دکتر معصومه سیمبر- دکتر فریدون عزیزی- مرضیه رستمی
 
گردآورندگان: 

دکتر عبدالرسول رهگشا- پزشک اورژانس بیمارستان حضرت علی اصغر(ع)

مهدی کامیاران- مدیر روابط عمومی بیمارستان حضرت علی اصغر(ع)گاهی بیماری در سکوت شکل می گیرد و به تدریج خود را نشان می دهد و گاهی هم سریع و ناگهانی به سراغ افراد می آید. سلامت مردان موضوعی است که استحکام و ارتقای سلامت نیروی کار جامعه و بالطبع توسعه کشور را در پی خواهد داشت.
مطالعات نشان می دهد که مردان نسبت به زنان از سلامتی کمتری برخوردار هستند، به دلیل آنکه مردان در مقایسه با زنان در معرض فاکتورهای خطر محیطی و شغلی بیشتری قرار دارند.

عادت های پُرخطر مانند مصرف سیگار، الکل، اعتیاد و استرس شغلی در انها بیشتر است و از سوی دیگر کمتر هم به پزشک و مراکز درمانی مراجعه می کنند.

مشکلات اقتصادی و پیامدهای ناشی از بیکاری از مهمترین دغدغه های فکری مردان محسوب می شود. مسایل فرهنگی _ اجتماعی، درگیری ها و مشکلات خانوادگی، ضعف مدیریت اجتماعی و فقدان تامین اجتماعی موثر، باعث کاهش سلامتی روحی و جسمی در مردان است، به گونه ای که مانع از پرداختن آنان به سلامتی خود می شوند.

عوامل فرهنگی اجتماعی: عوامل فرهنگی و اجتماعی در راستای نوع نگرش به ارزش ها، مادی گرایی و بالا رفتن سطح توقعات مالی که به عنوان بخشی از فرهنگ جامعه کردیده موجب شده که مردان به سلامت خود فکر نکنند.

دغدغه های خانوادگی: نگرانی در تامین معاش خانواده و همچنین نگرانی از آینده فرزندان، اختلاف فرهنگی، عدم تفاهم و همراه نبودن زن و شوهر در چرخاندن چرخ زندگی، از جمله مباحثی است که تحت عنوان دغدغه های خانوادگی مطرح می گردد.

دغدغه های خانوادگی را می توان در دو گروه دغدغه های همسری و دغدغه های پدری خلاصه کرد.

دغدغه های همسری: از دغدغه های همسری می توان به نقش جنسیتی مرد در فراهم آوردن زندگی سالم و قابل قبول برای خانواده به عنوان مدیر خانواده اشاره کرد.

دغدغه های پدری: دغدغه های پدری یکی از مهمترین دغدغه های فکری مردان محسوب می گردد، این امر به شکل نگرانی از اعتیاد فرزندان، دوری فرزندان از خانواده و بی اطلاعی از سلامت آنها، نگرانی از آینده شغلی و معیشتی آنان و نگرانی از ناتوانی در تربیت آنها به همراه عدم آگاهی فرزندان از آسیب های اجتماعی نظیر اعتیاد، افکار آنان را درگیر و مکررا توسط مردان به عنوان پدر خانواده مطرح می شود.

فقدان تامین اجتماعی: فقدان تامین اجتماعی به صورت نگرانی از آینده و بیکاری، درگیری های ناشی از فشارکار و مسایل اقتصادی، نگرانی از بیماری سرپرست خانواده از عوامل موثر در سلامتی مردان است.

ضعف مدیریت اجتماعی: عدم برنامه ریزی های اجتماعی و مشکلات مدیریتی جامعه از عواملی است که موجبات دغدغه فکری مردان را باعث می گردد.

مردان مکررا به ضعف های مدیریتی در جامعه اشاره دارند و امنیت شغلی خود را وابسته به مدیریت جامعه و امنیت اجتماعی می دانند.

عدم مدیریت صحیح در تعدیل قیمت ها، تغییر سریع قیمت اقلام مصرفی و تورم حاصل از آن همراه با گرانی، سلامت مردان را با چالش روبرو می کند.

بر اساس نتایج گزارش شده مردان بیشتر از زنان به بیماری مختلف دچار شده و میزان مرگ و میر آنان نیز بالاتر از زنان است.

بررسی صورت گرفته در جامعه ایرانی نیز حاکی از میزان ابتلای بالای مردان ایرانی به بیماری ها، در مقایسه با زنان است.


افسردگی مهمترین عامل خودکشی در مردان :
پژوهش های پیشین نشان داده اند که مردان نسبت به زنان روش های نادرست تری در سبک زندگی خود داشته، نسبت به بیماری های خود بی اهمیت تر بوده، علایم هشداردهنده را نادیده گرفته و دیرتر به مراکز درمانی مراجعه می کنند.
تعداد موارد خودکشی در مردان چهار برابر زنان است، افسردگی مهمترین عامل خودکشی در مردان محسوب می شود. افسردگی در مردان به راحتی قابل تشخیص نیست، بخشی به خاطر اینکه مردان کمتر در جستجوی درمان برای آن هستند.
نشانه های رایج افسردگی در مردان شامل، غمگینی، بی هویتی و احساس گناه بزرگ است.

نوشیدن الکل و استفاده از مواد مخدر که در بین مردان شایع تر است، می تواند علایم افسردگی را پنهان ساخته و تشخیص افسردگی را سخت تر کند.

علایم رایج خودکشی در مردان:

افسرده، بدخلق، انزواطلب و گوشه گیر و یا پرخاشگر باشد.

در یک بحران اخیر رنج دیده باشد.

احساس پوچی یا بی هویتی کند.

به نوشیدن الکل و استفاده از مواد مخدر بپردازد.

اغلب در مورد مرگ و خودکشی با دیگران سخن گوید.


چند توصیه مهم به مردان

اگر احساس کردید که از سایر افراد دوری می کنید، احساس بی هویتی و خشم دارید، به طور مدام درباره مرگ فکر می کنید و یا برای از بین بردن درد و مشکلات خود الکل می نوشید و روی به استفاده از مواد مخدر می آورید، سریعا با پزشک خود صحبت کنید.
ممکن است دوستان و اعضای خانواده، اولین کسانی باشند که به رفتار غیرعادی شما توجه کنند. نصیحت ها را بپذیرید و از آنها یاری بخواهید.
اگر خودتان یا یک نفر از عزیزان شما مبتلا به افسردگی است، وسایل کشنده را از دسترس آنها دور کنید. انتظار نداشته باشید که بدون درمان طبی بتوان بر احساس افسردگی غلبه کرد. این یک بیماری است که بدون درمان، دست از سر شما بر نمی دارد.
در مورد خطرات تهدیدکننده سلامتی توجه کنید و به آنها دقت نمایید، اما درمورد آنها هراسان نباشید.

منابع:


1- Asghari F, Aghajani H, Haghazali M, Heidarian H. Non-Communicable Diseases Risk Factors Surveillance in Iran. Iranian J Publ Health 2009;38(1):119-22.

2- Wright SC, Ramukumba TS. Lifestyle risk factors in an urban South African community. Curationis 2008;31(1): 68- 76.

3- Williams DR. The health of men: structured inequalities and opportunities. Am J Public Health 2008;98(9 Suppl):S150-7.

4- Näslindh-Ylispangar A. Men’s health behaviour, health beliefs and need for health counseling. (dissertation). University of Helsinki: 2008.

5- Galdas PM, Cheater F, Marshall P. Men and health helpseeking behaviour: literature review. J Adv Nurs 2005;49(6):616-23.
6- Cheatham CT, Barksdale DJ, Rodgers SG. Barriers to health care and health-seeking behaviors faced by Black men. J Am Acad Nurse Pract 2008;0(11):555-62.
7- Ravenell JE, Johnson WE Jr, Whitaker EE. African- American men's perceptions of health: a focus group study. J Natl Med Assoc 2006;98(4):544-50.
8- Jin RL, Shah CP, Svoboda TJ. The impact of unemployment on health: a review of the evidence. CMAJ 1995;153(5):529-40.
9- Faragher EB, Cass M, Cooper CL. The relationship between job satisfaction and health: a meta-analysis. Occup Environ Med 2005;62(2):105-12.
10- Thomas I. Issues and concerns for men contacting Mensline Australia. Family relationship quarterly 11:10-14.
11- levin LS, Mcmahon L, ZIGLIO E. *Economic Change,Social Welfare, and Health in Europe. *WHO Reginonal Office for Europe: 1994.
12- Leavy RL. Social support and psychological disorder: A review. J commun psychol 1983;11(1):3-21
 

 

ماهنامه الکترونیکی سیب / اسفند 98
تاریخ به روز رسانی:
1398/11/29
تعداد بازدید:
321
نشريه الكترونيكي سيب
آدرس: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-طبقه هشتم-مدیریت روابط عمومی-نشریه الکترونیکی سیب
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32308200-071 تلفن: 32122713-071
کلیه حقوق این وب سایت برای نشریه الکترونیکی سیب دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal