سلامت زنان و مردان

گردآورنده: مریم یارپزشکان مرکز بهداشت شهرستان شیراز – شهدای والفجر

 سلامت چه به صورت فردی و چه جمعی بی تردید از مهمترین ابعاد مسائل حیات انسان است. سلامت شرطی ضروری برای ایفای نقشهای اجتماعی است و همة انسانها در صورتی می توانند فعالیت کامل داشته باشند که هم خود را سالم احساس کنند و هم جامعه آنها را سالم بداند .

سلامت تابعی از عوامل مختلف اجتماعی و فرهنگی است. یکی از مهمترین عوامل تأمین کنندۀ سلامت اجتماعی افراد جامعه، ساختار و روابط خانوادگی است.

سلامت اجتماعی، مفهومی است که در کنار ابعاد جسمی و روانی سلامت مورد توجه قرار گرفته است و جنبه اجتماعی آن با محور قرار دادن فرد بررسی می‏شود .

آگاهی از وضعیت سلامت روان زنان و مردان ، شناسایی عوامل تأثیر گذار بر آن ها و اتخاذ راهکارهای متناسب با مشکلات هر یک از دو جنس ، برای کاهش عوامل خطر و بهبود وضعیت سلامت روان ضروری به نظر می رسد . چرا که به عنوان مثال سلامت روان زنان روی جامعه تأثیرات زیادی می گذارد .حضور فزاینده آن ها به عنوان نیروی کار به معنی تأثیر سلامت روان آن ها روی تولیدات ملی و پیشرفت اقتصادی است و نقش اجتماعی آنها به عنوان مراقب به این معنی است که سلامت روان آن ها روی سلامت روان کودکان و افراد سالخورده نیز تأثیر گذار است.همچنین ارائه خدمات مناسب برا ی آن دسته از مشکلاتی که بسیاری از زنان و دختران با آن دست به گریبان هستند مثل اختلالات خلقی، اضطرابی و خوردن، همگی موید ضرورت بررسی سلامت روان با در نظر گرفتن عامل جنسیت است.

اما هنگامی که بحث جنسیت و سلامت به میان میآید، بایستی در به کار بردن این مفهوم دقت کنیم،چرا که مفهومی متغیر در بین دو جنس محسوب می‌شود. درست است که میزان مرگ و میر زنان در برخی از گروههای سنی کمتر از مردان است اما زنان بر اساس آمارهای بهداشتی در مقایسه با مردان آسیب پذیری بیشتری در مقابل بیماری دارند. شیوع برخی بیماریها در میان آنان بیشتر است، و از نظر دسترسی و استفاده از خدمات بهداشتی درمانی شرایط نامساعدتری دارند.

کمبود ویتامینD در سنین باروری امری شایع است. این ریزمغذی را به عنوان یک نوش دارو برای بیماری های مختلف روانی و جسمی مزمن معرفی کرده اند؛ به طوری که وضعیت کمبود این ویتامین با ایجاداختلال عملکرد سیستم ایمنی، سرطان و اتیوپاتولوژی بیماری هایی مانند پسوریازیس، دیابت، لوسمی واستئوپروز همراه بوده است . ویتامینD ریزمغذی ضروری است که عملکرد اصلی و مهم آن حفظ هومئوستاز کلسیم و سلامت سیستم اسکلتی بدن است.

کمبود ویتامینD در عملکردهای تولید مثلی مانندسندرم تخمدان پلی کیستیک، فیبروم رحمی، پارامترهای نامناسب اسپرم و در شکست درمان IVFنقش دارد ، بنابراین مکمل ویتامین D در درمان ناباروری زنان و مردان توصیه می شود. مکمل ویتامین D مخصوصاً در مواردی که کمبود ویتامین وجود دارد، مانند افراد چاق، زنان مقاوم به انسولین و افرادی که سطح AMH پایین دارند و همچنین در مردان اولیگو اسپرم و آستنو اسپرم توصیه می شود.

استرس، تغذیه نامناسب ، ورزش نکردن و مصرف داروها همه از رفتارهای شیوه زندگی هستند که تاثیرات منفی برسلامت زنان دارند هدف ایجاد انگیزه در زنان جهت بهبود شیوه زندگی و اصلاح رفتارهای پرخطر و عادت به رفتارهای بهداشتی است شیوه زندگی بهداشتی یک روش زندگی است که و شامل همه رفتارهایی استکه سلامت شخص را افزایش میدهد و خطر مرگ و میر را کاهش میدهد . زنان نیمی از جمعیت هر جامعه ای را تشکیل می‌دهند و در عین حال پرورش دهنده همه افراد جامعه هستند . از عوامل ضامن سلامتی روانی زن می توان به حجاب، عفاف عوامل اقتصادی - اجتماعی و به نقش رابطه سالم در خانواده اشاره کرد. عوامل تهدید کننده سلامت روانی نیز تحقیر و بی اعتنایی، سخنان ناپسند، کوتاهی در سپاس و تشکر عدم تکریم و احترام یکدیگر در محیط خانواده می باشد.

مردان متاهل از مردان مجرد سالم ترند اما در خصوص زنان، منافع ازدواج برای سلامت کاملا بستگی دارد به سلامت ازدواج. بررسی های متعدد نشان داده اند که ازدواج برای سلامت مردان مفید است اما برای زنان، این تصویر وضوح کمتری دارد و برخی از بررسی ها بیانگر آن بوده اند که ازدواج اصلا تاثیری بر سلامت زنان ندارد. با این حال، براساس یک بررسی جدید، معلوم شده است زنانی که ازدواج شان کاملا راضی کننده است، سلامت قلبی بهتر، سبک زندگی سالم تر و مشکلات عاطفی کمتری دارند.
زنان به عنوان پایه های اصلی خانواده و محور اساسی سلامت، رشد، پویایی و اعتلای خانواده و جامعه هستند از این رو لازم است نگاه ویژه ای به « سلامت » این قشر داشته باشیم.

فراهم کردن بستر مناسب برای فعالیت بیرون از منزل در کنار وظایف خانوادگی، ایجاد امکانات رفاهی اجتماعی برای رفع خستگی و فرسودگی زودرس زنان (تفریحات سالم و مفرح اعم از ورزش، فعالیتهای فرهنگی و ...) و از همه مهمتر آموزش خانواده ها و همسران برای همراهی و همدلی بیشتر با زنان و مراقبت از سلامت آنان می تواند ما را به این هدف یعنی «سلامت زنان» نزدیک کند.

نقش محوری سبک زندگی افراد در ابتلا به بیماری های غیر واگیر است . بر این اساس تغذیه ناسالم ، فعالیت بدنی ناکافی ، مصرف سیگار و الکل ، و به کار گیری روش های نادرست مقابله با استرس و هیجانات ، مهم ترین ویژگی های سبک ناسالم زندگی بوده که سهم بسزایی در ایحاد زمینه ابتلا به بیماری های غیر واگیر دارند . از سوی دیگر جنسیت یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده در ابتلا به بیماریها بوده و نقش آن در الگوی ابتلا و پیشگیری از بیماریها در بسیاری از مطالعات نشان داده شده است . بر اساس نتایج گزارش شده مردان بیشتر از زنان به بیماری دچار شده و و میزان مرگ و میر آنان نیز بالاتر از زنان است . وضعیت اقتصادی – اجتماعی ، عوارض سوء شرایط کار ، پاسخ جنسیتی مقابله با استرس، عقیده به مردانگی ، نژاد پرستی ، عدم آگاهی و عقاید مذهبی از جمله مهم ترین عوامل موثر بر نگرش و برخورد متفاوت مردان با بیماریها در مقایسه با زنان است . برخی مطالعات کیفی نیز نشان داده اند که مردان تعریف خاصی از سلامت و عوامل موثر بر آن ارائه می کنند که می تواند تاثیر مهمی بر نوع نگاه آنان به مقوله سلامت و اولویت آن در زندگی و در نتیجه انتخاب شیوه ی زندگی و برخورد با بیماریها داشته باشد .

منابع :

مقاله مقایسه شاخص کل سلامت روان زنان و مردان به شیوه فراتحلیل . نویسندگان شعیب قاسمی ، علی دلاور، مهدی کریمی زارچی . فصلنامه اندازه گیری تربیتی شماره 10 ، سال سوم ، زمستان 1391

مقاله آیامردان سلامت را یک اولویت محسوب می کنند ؟ ( یک مطالعه توصیفی ) . نویسندگان دکتر فهیمه رمضانی تهرانی ، دکتر پرسیا امیری ، دکتر معصومه سیمبر ، مرضیه رستمی ، دکتر فریدون عزیزی . مجله پژوهشی حکیم زمستان 89 ، دوره سیزدهم ، شماره چهارم

مقاله "سلامت زنان " از منظر مجلات بهداشت و سلامت در ایران (تحلیل محتوای مجلات منتخب علمی- پژوهشی بهداشت و سلامت) . نویسندگان ابوعلی وداد هیر ، سید محمد هانی ساداتی ، بتول احمدی . فصلنامه پژوهش زنان ، دوره 6، شماره 2 ، تابستان 1387

مقاله نقش ویتامین D در سلامت باروری زنان و مردان: یک مطالعه مروری . نویسندگان مروارید ایرانی ، دکتر خدیجه میرزایی ، ناهید ملکی ، انسیه انتظاری. مجله زنان مامایی و نازایی ایران

دوره بیستم ، شماره 3، صفحه 109 ، خرداد ماه 1396

مقاله بررسی جامعه شناختی تأثیر ساختار خانواده بر سلامت اجتماعی مردان . نویسندگان نعیما محمدی ، خان محمد آسکانی

فصلنامه تحقیقات فرهنگی ایران ، دوره نهم ، شماره 4 ، زمستان 1395 ص ص114-89

مقاله ارتقاء سلامت زنان از طریق آموزش شیوه زندگی . نویسنده مریم مددی نشاط

مقاله اهمیت سلامت روانی زن در سلامت خانواده . نویسندگان سیامک نوازش ، زهرا آشورپوری

مقاله تبیین رابطه هویت جنسیتی و سلامت اجتماعی زنان و مردان جوان شهر تهران . نویسندگان فاطمه منصوریان،خدیجه سفیری

مطلب با موضوع ارزش ازدواج ( منابع Web Md ترجمه: دکتر زهرا عباس پور تمیجانی www.salamat.ir روزنامه سلامت (

 
ماهنامه الکترونیکی سیب / اسفند 98  
تاریخ به روز رسانی:
1398/11/28
تعداد بازدید:
473
نشريه الكترونيكي سيب
آدرس: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-طبقه هشتم-مدیریت روابط عمومی-نشریه الکترونیکی سیب
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32308200-071 تلفن: 32122713-071
کلیه حقوق این وب سایت برای نشریه الکترونیکی سیب دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal