ورزش در کودکان

گردآورنده : مریم یارپزشکان مرکز بهداشت شهرستان شیراز – شهدای والفجر

 ورزش امروز تنها یک فعالیت ساده نیست بلکه قابلیت های پیچیده مغز را در امور مختلف از جمله آموختن مطالب، هماهنگی، چالاکی، درست عمل کردن، درست تصمیم گرفتن و ... را تقویت می کند و در کلیه اجزای جسم، روح و ذهن تاثیر مثبت می گذارد. ورزش در سلامت و آمادگی جسمانی، تعادل و ثبات هیجانی، جلب توجه، تنیدگی، رقابت، اعتماد به نفس، کاهش افسردگی، تصویر مثبت بدنی و اجتماعی تاثیر فراوانی دارد.
 
 

ورزش در سلامت و آمادگی جسمانی، تعادل و ثبات هیجانات، تصویر بدنی مثبت، رشد اجتماعی و تأمین نیازهای دوستی، رقابت، جلب توجه، امنیت و تقویت روحیه ی گروه تأثیر دارد. یکی از کارکردهای مهم ورزش کمک به رشد و تحول شخصیت روانی، اجتماعی و جسمانی افراد جامعه، تحکیم معاشر تجمعی و تسهیل دستیابی به رشد مسئولیت اجتماعی و فردی ی باشد . دانش آموزان مشارکت کننده در فعالیت های ورزشی و گروهی از رشد اجتماعی بهتری نسبت به دیگر دانش آموزان برخوردارند ورزشکاران اجتماعی تر از غیر ورزشکاران می باشند.

رفتارهای ضداجتماعی و پرخاشگری در زمره شایع ترین علل ارجاع کودکان ونوجوانان به کلینیک‌های بهداشت روانی هستند. آنچه باعث توجه محققان به رفتارهای پرخاشگرانه شده، اثر نامطلوب آن بر رفتارهای بین فردی و همچنین اثر ناخوشایند آن بر حالات درونی و روانی افراد است. مهارنشدن رفتار پرخاشگرانه علاوه براینکه می تواند باعث ایجاد مشکلات بین فردی و جرم شود، درون ریزی را نیز به همراه دارد و باعث انواع مشکلات جسمی و روانی مانند زخم معده، سردرد و افسردگی می شود. روش‌های دیگری نیز برای تعدیل رفتارهای پرخاشگرانة کودکان و نوجوانان وجوددارد مانند تنش زدایی، آموزش آرمیدگی و استفاده از ورزش‌های مختلف برای کاهش پرخاشگری. تحقیقات نشان داد ه‌اند که فعالیت‌های حرکتی منظم به طور فوق العاده ای بر وضعیت جسمانی و روانی افراد تأثیر مثبت دارد. ورزش توأم با موسیقی بر روی مشکلات رفتار اجتماعی و سرعت کاری این کودکان تأثیر مثبتی داشت و در برخی از زمینه ها نیز بیش فعالی آن‌ها کاهش یافته بود. به طورکلی ورزش توأم با موسیقی برای کودکان با اختلال نارسایی توجه بیش فعالی مفید است.

 

تمرین‌های جسمانی و ورزش یکی از مؤثرترین روش‌های غلبه افراد اوتیسم بر معلولیت هایشان است؛زیرا به یادگیری مهارت‌های حسی- حرکتی، ارتباطی و اجتماعی شدن کمک می کند و باعث افزایش عزت نفس آن‌ها می شود. ورزش صبحگاهی در کاهش پرخاشگری کودکان کم توان ذهنی آموزش پذیر مؤثر است.

تمرینات جسمانی و فعالیت‌های حرکتی منظم بر وضعیت رفتاری و روان شناختی افراد تأثیر مثبت دارند و در یک راستاست. کاهش پرخاشگری دانش آموزان در اثر ورزش صبحگاهی احتمالاً به دلیل ترشح غدد درون ریزی است که موجب آرامش روانی می شوند. ورزش صبحگاهی از طریق ایجاد تغییرات فیزیولوژیکی از قبیل تنظیم جریان خون و تنظیم دستگاه قلبی و عروقی به آرامش اعصاب کمک می کند و باعث کاهش پرخاشگری می شود. همچنین افراد در گروه‌های ورزشی مهارت‌های روانی، اجتماعی، رفتاری و ارتباطی لازم را برای حضور در صحنه روابط فردی و اجتماعی کسب می کنند که به سهم خود موجب پاسخ سازنده این افراد به رفتار دیگران می شود و پرخاشگری را کاهش می دهد.

در انتخاب ورزش مناسب کودکان در نظر گرفتن شخصیت و روحیه کودک از عوامل مهم است پس با توجه به علایق و توانایی هایش، ورزشی مناسب را انتخاب کنید.

فعالیت های ورزشی یک راه عالی هستند تا به فرزندان خود بخشی از یک کار تیمی بودن را یاد بدهید، تا خود را به چالش بکشند و فعال شوند. این می تواند به شکوفایی اجتماعی کودکان کمک کند و به طور مطلوبی به بچه ها آموزش دهد که چگونه فعالیت های جسمانی را به نحو لذتبخش به زندگی روزمره خود اضافه کنند.

فعالیت های ورزشی،هم چالش برانگیز و هم هیجان انگیز هستند و درس های ارزشمندی که در اجتماع لازم است، پیروی از قوانین و پاسخگویی به دیگران را که در زندگی روزمره خود با آن‌ها سر و کار دارند یاد خواهند گرفت.

ورزشی نزدیک به فکر و ذهن کودک انتخاب کنید.

ورزش مناسب برای کودکان پرجنب و جوش و بسیار فعال:

ورزش های همراه با آهنگ، هاکی، هنرهای رزمی

ورزش مناسب برای کودکان نسبتا کم تحرک با فعالیت پایین:

گلف، بولینگ، شمشیربازی، تیراندازی با کمان

ورزش مناسب برای کودکانی که نیاز به فعالیت های فردی دارند:

ژیمناستیک، تنیس، یوگا، شنا

ورزش مناسب برای کودکانی که نیاز به فعالیت‌های گروهی دارند:

فوتبال، فوتبال، بیس بال، بسکتبال، هاکی

  

ده ویژگی برای ورزش کودکان، فارغ از نوع ورزش و تحرک بدنی عبارتند از:

1- تنظیم عملکرد دستگاه گردش خون و قلب: حجم تنفسی کودکانی که از کودکی عادت به ورزش دارند، یک و نیم برابر آن‌هایی است که از کودکی ورزش نکرده اند.

2-جلوگیری از رسوب چربی در رگ ها: تحقیقات نشان می دهد از دو سالگی، درصورت تغذیه نامناسب، خطر تجمع چربی در رگ ها وجود دارد. ورزش یکی از راهکارهای جلوگیری از تجمع چربی در رگ هاست.

3- بهبود عملکرد ریه ها: ورزش منظم به ویژه از دوره کودکی باعث افزایش ظرفیت ریه ها می شود. بنابراین میزان اکسیژن دریافتی بیشتر می شود و به طور کلی عمل دم و بازدم و تصفیه خون به خوبی انجام می گردد.

4- کنترل قند خون:از آنجایی که ماهیچه ها برای تحرک بدنی نیازمند مصرف هیدرات کربن هستند بنابراین میزان قند خون خودبه خود با ورزش کردن کنترل خواهد شد.

5-کنترل وزن: بدن درست مانند ماشینی است که میزان سوخت دریافتی آن باید متعادل با میزان مصرف باشد. درغیر این صورت اضافی ترکیب های دریافتی به ویژه چربی در بدن تجمع می یابد و باعث اضافه وزن می شود.

بنابراین تحرک بدنی یکی از بهترین راهکارها برای جلوگیری از تجمع کالری اضافی در بدن است. کودکانی که از سن کم ورزش می کنند، سلول های شان کمتر مستعد تجمع چربی و ابتلا به اضافه وزن هستند.

6- کمک به ساخت و تقویت اسکلت استخوانی:یکی از محرک های مهم برای استخوان سازی، تحرک بدنی است. برای رشد قدی، استحکام استخوان ها و کاهش خطر پوکی استخوان در بزرگسالی، بهترین کار تحرک بدنی است.

7- جلوگیری از خطر ابتلا به سرطان:افرادی که از کودکی عادت به ورزش دارند، در بزرگسالی کمتر درمعرض خطر ابتلا به سرطان به ویژه سرطان کولون، پروستات، سینه و دستگاه دفع ادرار قرار دارند.

8-کنترل فشار خون: هرچه کودک از استرس و اضطراب دور باشد به همان نسبت روان سالم تری خواهد داشت. افرادی که دچار استرس و اضطراب نیستند کمتر در معرض خطر افزایش فشار خون قرار دارند. ورزش یکی از راهکارهای مفید کاهش استرس و اضطراب است و درنتیجه کنترل فشار خون است. کودکان مضطرب و بزرگسالان درمعرض فشار خون بالا هستند.

9- کنترل انر‍ژی: کودکی با شیطنت و بازی معنا پیدا می کند. اما بعضی از کودکان بیش از اندازه پرتحرک هستند. برای کنترل این کودکان و تخلیه انرژی نهفته در آن‌ها بهترین کار، ورزش است.

10- حضور در جمع: یکی از راهکارهای حضور در اجتماع و مراوده سالم، ورزش است. کودکانی که ورزش می کنند بیش از آن‌هایی که ورزش نمی کنند، اجتماعی هستند. تاثیر ورزش های گروهی در تنظیم رابطه درست بین کودک و اجتماع بسیار مهم است.

منابع :

- مقاله اهمیت و تاثیر ورزش در سلامت کودکان . نویسندگان مایده عارفی ، آرمان خواجوی ، سید امین توفیقی و رضا صادق

- مقاله بررسی ورزش و تأثیر آن در رشد همه جانبه کودکان . نویسنده مهسا حسینی

- مقاله تاثیر ورزش صبحگاهی بر کاهش پرخاشگری کودکان کم توان ذهنی آموزش پذیر نویسندگان ستاره ، قربان همتی علمدار

عنوان نشریه: کودکان استثنایی (پژوهش در حیطه کودکان استثنایی) : زمستان 1385 , دوره 6 , شماره 4 (پیاپی 22) ; از صفحه 855 تا صفحه 870 .


ماهنامه الکترونیکی سیب / بهمن 98  
تاریخ به روز رسانی:
1398/11/06
تعداد بازدید:
184
نشريه الكترونيكي سيب
آدرس: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-طبقه هشتم-مدیریت روابط عمومی-نشریه الکترونیکی سیب
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32308200-071 تلفن: 32122713-071
کلیه حقوق این وب سایت برای نشریه الکترونیکی سیب دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal