نقش توانبخشى و کاردرمانى بر بهبود علایم عصبى(کوادرى پلژی و پاراپلژى) ناشى از برق گرفتگى با ولتاژ بال

گردآورنده: محمد زهره ای کارشناس ارشد کاردرمانی بیمارستان امیرالمومنین (ع)


مقدمه:

سالانه موارد قابل توجهی از سوختگی متعاقب برق گرفتگی در دنیا رخ می دهد. در اکثر قریب به اتفاق موارد, برق گرفتگی به طور اتفاقی و طی حوادث خانگی و صنعتی رخ می دهد. برق گرفتگی زمانی رخ می دهد که بدن به طریقی قسمتی از مدار جریان
الکتریکی را تشکیل دهد[1].

سوختگی الکتریکی یک مشکل جهانی در پزشکی امروز است . ضایعات ناشی از سوختگی بیش از 5% از تخت های بستری مراکز بزرگ سوختگی را به خود اختصاص می دهد . تقسیم بندی در سـوختگی
سوختگی با جریان برق ولتاژ بالا (بالاتر از 1000 ولت)، سوختگی با ولتاژ پایین (پایین تر از 1000 ولت)، سوختگی ناشی از صاعقه و سوختگی ناشی از قوس الکتریکی می باشد
[2].

تظاهرات بالینی نروپرکسیا:

تظاهرات بالینی نروپرکسیا در بیماران مختلف متفاوت می باشد از قبیل ضعف در اندام ها تا فلج شدن کامل اندام و درگیری حسی و ضعیف شدن رفلکس های وتری تا از بین رفتن کامل آن متغییر می باشداعصاب ضخیم، دارای غلافی رویی به نام میلین و رشته‌ای عصبی به نام آکسون است که زیر میلین قرار دارد. گرفتاری ممکن است مربوط به میلین باشد که خوشبختانه در این موارد برگشت‌پذیر است؛ اما اگر آکسون گرفتار شود، ممکن است برگشت‌پذیری، کمی دیرتر و دشوارتر باشد.

تظاهرات بالینی بیماران نرولوژیکی:

بیمارانی که دچار برق گرفتگی با ولتاژ بالا شده اند اکثر موارد دچار ضایعه نورون حرکتی تحتانی می شوند اگر چه گاهی اوقات بدلیل پرت شدگی در هنگام برق گرفتگی ممکن است ضایعه نورون حرکتی فوقانی هم ایجاد شود که در هنگام شروع برنامه درمانی این دو را باید از هم تفکیک کرد .

علایم بالینی ضایعه نورون حرکتی تحتانی :

ضعف عضله یا فلج کامل آن,هایپوتون یا فقدان تون عضلانی,فقدان یا کاهش رفلکس وتری, کاهش قدرت عضلانی می باشد[5].

توانبخشی:

شامل یک تیم چند رشته ای می باشد که اهداف مشترکی برای هر بیمار دارد توانبخشی شامل تمرینات تکراری و فعال و همینطور آموزش به خانواده برای حل مشکل بیمار می باشد.

توانبخشی برای بیماران شامل این موارد می باشد ,1-ارزیابی اولیه شامل ارزیابی ماهیت و میزان مشکل بیمار و عوامل مربوط به بیماری.2-برنامه درمانی: شامل اهداف بهبودی بیمار با تمرکز بر مشارکت در برنامه درمانی می باشد.3- مداخله درمانی: شامل تمرینات کاردرمانی و فیزیوتراپی 4-ارزیابی نهایی:بررسی تاثیرات مداخلات درمانی بر بیمار و توانایی استقلال بیمار در فعالیت های روزمره زندگی می باشد[6].

در این تحقیق بر آن شدیم تا با تشخیص زود هنگام بیمارانی که دچار فلجی اندام ها بدلیل آسیب به اعصاب محیطی در اثر برق گرفتگی شده اند با توانبخشی و کاردرمانی و تمرینات تخصصی به باز توانی و بازگشت مجدد قدرت عضلات و مراحل حرکتی و همچنین جلوگیری از دفورمیتی مفاصل کنیم.

در این تحقیق سه بیمار که در بیمارستان سوانح سوختگی امیرالمونین بستری شده اند را بررسی می کنیم با این تفاوت که بدلیل متفاوت بودن زمان بستری تعداد جلسات کاردرمانی متفاوت می باشد.

اکنون به بررسی هر یک از بیماران از نظر علایم تمرینات انجام شده و مدت زمان و بهبودی آنها می پردازیم.

در جلسه اول تست ارزیابی قدرت عضلانی از هر سه بیمار انجام گرفته است و در جلسه انتهایی دوباره این تست تکرار گردیده و با هم مقایسه می کنیم .

نتیجه گیری:

در بیمارانی که دچار سوختگی ناشی از برق گرفتگی می شوند علاوه بر سوختگی بدلیل نروپراکسیا باید توانبخشی اعصاب نیز مد نظر قرار گیرد.

در این مطالعه مشخص گردید در صورت گذرا بودن علایم نرولوژیک برق گرفتگی کاردرمانی وتوانبخشی صحیح و مستمر در دوره نقاهت تا بهبودى کامل براى جلوگیرى از دفورمیتى و خشکى مفاصل و تحلیل رفتن عضلات و زخم بستر بسیار مهم می باشد.

همانطور که از نتایج فوق مشاهده می گردد مداخله زود هنگام تیم توانبخشی وکاردرمانی و ادامه برنامه توانبخشی در بهبود بازتوانایی بیمار اهمیت بسزایی دارد بطوری که بیماری که تنها 8 جلسه برنامه کاردرمانی دریافت کرده است در مقایسه با دو بیمار دیگر بهبود اندک در قدرت عضلات بدست آورده و بدلیل رعایت نشدن زمان طلایی بیمار دارای دفورمیتی در اندام فوقانی و تحتانی شده است.

بنابراین رعایت زمان طلایی برای بیماران سوختگی با برق گرفتگی از همان روزهای ابتدایی بستری شدن در بیمارستان و حداقل یکسال کاردرمانی منظم برای بدست آوردن حداکثر عملکرد و استقلال بیمار پیش از آسیب می باشد.

در این مطالعه مشاهده گردید حضور کاردرمان در تیم توانبخشی در بهبود علایم بیمار نقش بسزایی دارد .

منابع:

               [1] ک. مهرزاد and ب. شبنم, "برق گرفتگی و عوارض ناشی از آن."

[2] E. REZAEI, A. A. MOTAMED, and H. SAFARI, "A STUDY OF ELECTRICAL INJURIES IN EMAM REZA BURN CENTER OF MASHHAD," 2009.

[3] P. Saukko, "Knight B. Knight s Forensic Pathology, Third edit," ed: Arnold Publishers. London, 2004.

[4] L. Ferris, B. King, P. Spence, and H. Williams, "Effect of electric shock on the heart," Electrical Engineering, vol. 55, pp. 498-515, 1936.

[5] J. D. Fix, "Lippincott Williams & Wilkins," pp. 120–. ISBN 978-0-7817-7245-7, 2007.

[6] V. Stevenson and D. Playford, "Neurological rehabilitation and the management of spasticity," Medicine, vol. 40, pp. 513-517, 2012.


ماهنامه الکترونیکی سیب/ بهمن 98 
تاریخ به روز رسانی:
1398/11/05
تعداد بازدید:
413
نشريه الكترونيكي سيب
آدرس: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-طبقه هشتم-مدیریت روابط عمومی-نشریه الکترونیکی سیب
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32308200-071 تلفن: 32122713-071
کلیه حقوق این وب سایت برای نشریه الکترونیکی سیب دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal