ضرورت آشامیدن آب

گردآورندگان :

دکتر فرهاد شفیعی مدیر طب سنتی و مکمل معاونت درمان
 بهاره سرشتی کارشناس طب سنتی معاونت درمان
 

آشامیدن آب ، باعث حیات و طول زندگانی است . رقیق شدن غذا موقوف بر آب است و بدون آب، غذا در اطراف ومجاری بدن نمی تواند نفوذ کند.

اگر آب نباشد، غذا در هنگام پخت می سوزد و پختن لزوما به آب نیاز دارد. آب به بافت و سلول تبدل نمی شود ، ATP از آن تولید نمی شود ، هیچ ماده معدنی و ویتامین ندارد ولی بدون آب ، پختن غذا غیر ممکن است . در بدن انسان نیز همین گونه است و بدون آب ، اخلاط می سوزند و این منافی حیات است . آشامیدن آب برای ترطیب بدن و ترویح حرارت غریزی و روح حیوانی و طراوت وصفای رنگ و نرمی بدن وتسکین تشنگی و حرارت احشاء و فرونشاندن حدت و تندی تب ها و منع عفونت اخلاط و جمع شدن معده و نیکوی هضم لازم است .

خصوصیات آب و سبک و لطیف

شیرین مزه ، صاف، سریع الانحدار ( از معده زود به اعضا نفوذمی کند و در معده باقی نمی ماند که ایجاد سنگینی کند) معین هضم ، مقوی اشتها ، عدم ایجاد نفخ ، قراقر و ثقل ، سرعت قبول سرما و گرما

آب های بد :

1- آب گداخته از برف و یخ و تگرگ ، هرچند لطیف است ولی باعث تحریک نزله و سرفه می شود و مضر اعصاب و احشاء است.

2- مخلوط کردن دو آب باهم (مثلا آب چشمه و چاه ) و امروزه اضافه کردن یخ به ظرف آب چون هم آب ناشی از ذو ب شدن یخ نامناسب است و هم دو آب مختلف باهم مخلوط می شوند.

3- آب گرم ، مفسد هضم است و بافت معده را شل می کند ، مگر آنکه به جهت مداوا توسط طبیب تجویز شده باشد. البته برای روزه دار به علت خشک شدن جداردستگاه گوارش و ایجاد بلغم لزج غلیظ خیلی خوب است که با آب گرم یا چای افطار کند که این بلغم راشسته و معده را تمیز وگرم برای خوردن غذا فراهم می کند.

نکته : خوردن آب گرم ناشتا برای درمان یبوست ، یک روش درمانی کوتاه مدت است و برای حفظ الصحه در دراز مدت هیچ گاه توصیه نمی شود.

نکته: ناشتا خوردن آب میوده ها مزاج معده را سرد می کند. در طی خواب ، حارغریزی به داخل بدن می رود و باطن گرم تر از خارج است وهاضمه تقویت می شود و بهترین هضم در طی خواب اتفاق می افتد . پس در طی خواب معده و کبد گرم وگرم تر می شوند وآب سردکه خورده می شود، مانند شکستن ظرف گرم با آب سرد ، معده و کبد بسیار آسیب می بینند و تفرق اتصال ( اتصال سلول ها شکسته می شوند) باعث زخم معده می شود . همین گونه است نوشیدن آب در طی خواب شب ده و کبد می رساند.

منابع: 

مبانی طب ایرانی

وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

دفتر طب ایرانی

 
ماهنامه الکترونیکی سیب/بهمن98 


تاریخ به روز رسانی:
1398/11/06
تعداد بازدید:
168
نشريه الكترونيكي سيب
آدرس: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-طبقه هشتم-مدیریت روابط عمومی-نشریه الکترونیکی سیب
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32308200-071 تلفن: 32122713-071
کلیه حقوق این وب سایت برای نشریه الکترونیکی سیب دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal