ورزش در کودکان/2

گردآورندگان:

رویا بلاغی-کارشناس ارشد علوم کتابداری و اطلاع رسانی
افروز اسکندریه-مسئول کتابخانه بیمارستان خلیلی

ورزش برای کودکان، فوق العاده ضروری و لازم است. کودکان به طور طبیعی و فطری به ورزش، بازی و تحرّک علاقه نشان می دهند و این بازی و تحرک برای رشد و نموّ نسوج بدنشان لازم بوده و شرط زنده ماندنشان می باشد. فعالیت های ورزشی یک راه عالی هستند تا به فرزندان خود بخشی از یک کار تیمی بودن را یاد بدهید، تا خود را به چالش بکشند و فعال شوند این ،می تواند به شکوفایی اجتماعی کودکان کمک نموده و به طور مطلوبی به بچه ها آموزش دهد که چگونه فعالیت های جسمانی را به نحو لذتبخش به زندگی روزمره خود اضافه کنند. فعالیت های ورزشی ،هم چالش برانگیز و هم هیجان انگیز هستند و درس های ارزشمندی که در اجتماع لازم است، پیروی از قوانین، و پاسخگویی به دیگران در زندگی روزمره خود با آنها سر و کار دارند یاد خواهند گرفت.

 

افزایش آگاهی از ورزش ها

برای اینکه کودکان بتوانند یک ورزش را برای خود مناسب بدانند، ابتدا باید از طیف گسترده ای از گزینه های در دسترس استفاده کنند. شخصیت، توانایی ورزشی، دسترسی به زمان تمرین و تجهیزات و سطح علاقه آنها، بخش مهمی از فاکتورهای پیدا کردن فعالیت کامل است. در ابتدا همه راه امکانات موجود را برای آنها باز کنید و اجازه دهید آنها بیش از یک ورزش را امتحان و یا رد کنند، ممکن است قبل از پیدا کردن آنچه برای آنها جالب ترین گزینه باشد، کمی آزمون و خطا صورت گیرد.

این ، ممکن است به معنای تعویض وسایل، تکرار منحنی زمان یادگیری، و بسیاری از تلاش ها و شکست های احتمالی باشد، اما تمام تلاش خود را برای صبور بودن انجام دهید ، اطمینان حاصل کنید که در هر یک از این ورزش ها به اندازه کافی طول می کشد ،تا درک کاملی از بازی داشته باشند، اما اگر به نظر نمی رسد که آنها در عمل خود را به کار گیرند، به آنها اجازه رد شدن و انتخاب و امتحان گزینه های دیگر را بدهید.

چگونه باید ورزش مناسب را برای کودکان انتخاب کرد؟

برای انتخاب ورزش مناسب کودکان به چند ملاک بااهمیت دقت کنید:

- میل و خواسته ی کودک را در نظر قرار دهید

-مهمترین و بهترین ملاک برای گزینش یک رشته ورزشی معقول در وهله اول شوق و اشتیاق بچه می باشد.

- بر اساس مشکلات شخصیتی کودک ورزش سازگار را انتخاب کنید :

در برخی از کودکان که گرفتار مشکلاتی در بعضی از زمینه ها هستند مانند فقدان اعتماد به نفس، خجالت و... انجام یک فعالیت ورزشی مناسب می تواند به رشد این وجود شخصیتی آنها کمک نماید. والدین ابتدا باید مشکل و کمبودی که کودک از آن رنج می برد را کشف کرده و بعد با پیشنهاد ورزش مناسب به او کمک کنند تا بر آن غلبه کند به عنوان مثال اگر کودک بسیار خجالتی و کمروست ورزش جمعی مانند فوتبال ، بسکتبال و والیبال به او کمک خواهد کرد یا برای کودکی که کمی تهاجمی و خشن است، انجام ورزش هایی مانند جودو و کاراته که راهی است برای تخلیه او توصیه می شود.

- سن کودک را مد نظر قرار دهید:

شما باید آگاه باشید که فرزندتان هنوز توان جسمانی زیادی برای بعضی از ورزش های سنگین ندارد پس توجه داشته باشید که برای سنین پایین ورزش باید آموزشی باشد مانند شنا، ژیمناستیک و... که دراین سن کودک با مقدمات آن آشنا می گردد .

تقسیم بندی ورزش کودکان

در حال حاضر ورزش کودکان به دو بخش ورزش های همگانی و ورزش های قهرمانی و یا حرفه ای تقسیم بندی شده است. تاکید ورزش های همگانی بر انجام فعالیت های حرکتی و ورزشی بدون استفاده از وسایل ورزشی است مانند دویدن ها، راه پیمایی، پیاده روی، کوهنوردی، تپه نوردی، بالا رفتن از پله ها و بازی های کودکانه می باشد. در این نوع تمرینات تنظیم شدت برنامه ها با میل و اراده افراد است و فشار تمرین عموماً وجود ندارد و به صورت داوطلبانه انجام می گیرد و عمدتاً هدف کسب سلامتی و شادابی کودکان است. تاکید ورزش های قهرمانی و حرفه ای، انجام فعالیت های ورزشی با مهارت و تکنیک بالای کودکان و با بکارگیری از کلیه وسایل و تجهیزات می باشد، لذا در این نوع تمرینات تنظیم شدت برنامه عمدتاً با میل و اراده کودکان نیست و اصولاً تحت اختیار مربی و برنامه های تمرینی مربوط می باشد، شدت و فشار تمرینات تعریف شده و گاهاً غیر دلخواه و تحت فشار مربی انجام می شود و هدف نهایی علاوه بر کسب سلامتی، بهبود رکورد ورزشی، بدست آوردن مقام های قهرمانی و برنده شدن در مسابقات جهانی است.

       منابع:

1- اهمیت ورزش برای کودکان

http://www.downloadarticle.ir/%d9%81%d9%88%d8%a7%db%8c%d8%af-%d9%88%d8%b1%d8%b2%d8%b4-%d8%a8%d8%b1-%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%d8%aa%db%8c-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86/

2-http://namnak.com/%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D9%88%D8%B1%D8%B2%D8%B4-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%DA%A9%D8%B1%D8%AF.p158

 
ماهنامه الکترونیکی سیب / بهمن 98
تاریخ به روز رسانی:
1398/11/06
تعداد بازدید:
142
نشريه الكترونيكي سيب
آدرس: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-طبقه هشتم-مدیریت روابط عمومی-نشریه الکترونیکی سیب
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32308200-071 تلفن: 32122713-071
کلیه حقوق این وب سایت برای نشریه الکترونیکی سیب دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal