استرس ، کنترل و پیشگیری

گردآورنده:دکتر "لیلا رازقیان"پزشک متخصص بیمارستان اعصاب و روان استاد محرری


اضطراب تشویشی فراگیر، ناخوشایند و مبهم است که اغلب علائمی مثل سردرد ، تعریق، طپش قلب ، احساس تنگی نفس و درد قفسه سینه و ناراحتی خفیف معده با آن همراه است . فرد مضطرب ممکن است احساس بیقراری کند. مجموعه علائمی که در حین اضطراب وجود دارد اغلب در هر فرد متفاوت از دیگران است . گاهی اضطراب باعث می شود فرد برای پیشگیری از خطرات و تهدیدها کار می کند و باعث می شود فرد اقداماتی انجام دهد که که از خطر جلوگیری میکند. اختلالات اضطرابی از شایعترین اختلالات روانی هستند.

توارث یکی از عوامل زمینه ساز اختلالات اضطرابی است. گاهی بیماری طبی و مصرف مواد علائمی مانند اختلالات اضطرابی ایجاد میکنند. استرس میتواند سلامت جسمی و روحی و رفتار افراد را تحت تاثیر قرار دهد و در زمان اضطراب هورمونهایی تولید می شود که ضربان قلب را بالا می برد . عملکرد مغز را سریع تر می کند که این یک پاسخ طبیعی و ذاتی است که اجداد ما از آن برای فرار از موقعیت های خطرناک استفاده می کردند. با توجه به شرایط جامعه استرس به بخشی از زندگی روزمره تبدیل شده ، اما میتوان با روشهایی از استرس دوری کرد و به مدیریت آن پرداخت. در مدیریت استرس اولین قدم شناسایی عوامل استرس است. کافئین ،چایی و قهوه می توانند باعث شروع اضطراب در افراد متعدد شوند.

فعالیت جسمانی می تواند نقش موازی در مدیریت اضطراب داشته باشد. تکنیک های تن آرامی و یوگا و مدیتیشن می تواند باعث آرامش ما شود. صحبت کردن با دیگران در مورد احساساتمان می تواند در کاهش اضطراب موثر باشد و افکار تنش زا را کاهش دهد. در صورت بروز اضطراب به صورت شدید یا به صورت مزمن نیاز است در قدم اول برای بررسی و تشخیص نوع اختلالات اضطرابی به روانپزشک مراجعه کرد .


ماهنامه الکترونیکی سیب/ بهمن 98  
تاریخ به روز رسانی:
1398/11/01
تعداد بازدید:
118
نشريه الكترونيكي سيب
آدرس: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-طبقه هشتم-مدیریت روابط عمومی-نشریه الکترونیکی سیب
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32308200-071 تلفن: 32122713-071
کلیه حقوق این وب سایت برای نشریه الکترونیکی سیب دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal