نشریه الکترونیکی سیب/نشریه 83/آبان 98
همه چیز درباره هپاتیت/صفحه 2
سایر راه ها برای کاهش خطر ابتلاء به هپاتیت B عبارتند از:

•    داشتن روابط جنسی سالم. بدون اطمینان از وضعیت ابتلای یک فرد به هپاتیت
B یا سایر عفونت های مقاربتی، برقراری رابطه جنسی محافظت نشده با وی نباید صورت گیرد.

•    قطع مصرف مواد مخدر. اگر از مواد مخدر استفاده می کنید، مصرف آن ها را قطع کنید. در غیر این صورت از سوزن مشترک برای تزریق استفاده نکنید و از یک سوزن استریل برای تزریق استفاده کنید.

دستورالعمل جامع برای غربالگری پیشگری، مراقبت و درمان افراد مبتلا به هپاتیت B و C تنظیم و ارائه شده است که عبارتند از: در مبتلایان به هپاتیت B: واکسیناسیون نوزادان یا کودکان و افراد 18 سال و تحت درمان قرار دادن افراد مبتلا به هپاتیت مزمن B و پیشگیری از ابتلا به نارسایی های کبدی و سرطان هپاتوسلولار و پیگیری منظم برای تشخیص فعال شدن مجدد ویروس در افراد تحت درمان در مبتلایان به هپاتیت C: ممانعت از تماس کارکنان بهداشتی با زباله های نوک بیمارستانی، بهداشت دستهای کارکنان بهداشتی، توزیع رایگن سرنگ استریل در میان جمعیت معتادان تست تشخیص هپاتیت برای اهداکنندگان خون، آموزش پرسنل بهداشت، ترویج استفاده صحیح و مداوم از کاندوم، آموزش و مشاوره در مورد گزینه های مراقبت و درمان، ایمن سازی با واکسن توام هپاتیت آو ب برای جلوگیری از عفونت ویروسهای هپاتیت برای محافظت از کبد، مدیریت پزشکی مناسب از جمله درمان ضدویروسی در صورت امکان، و نظارت منظم برای تشخیص زودهنگام بیماریهای مزمن کبدی، غربالگری، مراقبت و درمان افراد با عفونت هپاتیت .C

هپاتیت    C

هپاتیت C یک عفونت ویروسی است که به کبد حمله می کند و باعث ایجاد التهاب در آن می شود. اغلب افراد مبتلا به ویروس هپاتیت C علایمی ندارند. در واقع، اغلب بیماران مبتلا به هپاتیت C  از بیماری خود اطلاعی ندارند تا مدت ها بعد زمانی که آسیب کبدی از طریق آزمایشات پزشکی روتین مشخص گردد.
نشانه ها

هپاتیت
C معمولاً در مراحل اولیه علایم و نشانه ای ندارد. زمانی که علایم و نشانه ها بروز می کنند، می توانند شامل موارد زیر باشند:

•    خستگی
•    تب
•    حالت تهوع و کاهش اشتها
•    دردهای مفصلی و عضلانی
•    زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها( یرقان یا زردی)
علت

هپاتیت
C در اثر ویروس هپاتیت Cایجاد می شود. این ویروس در اثر تماس با خون آلوده منتقل می شود.

عوامل خطر

در موارد زیر احتمال ابتلای فرد به هپاتیت
C بیشتر می شود:

•    تماس با خون آلوده به دلیل اقتضای شغلی مانند وارد شدن یک سوزن آلوده به پوست
•    تزریق مواد مخدر
•    ابتلاء به بیماری ایدز
•    خال کوبی یا پیرسینگ در یک مکان غیربهداشتی و  با استفاده از وسایل غیراستریل
•    دریافت خون آلوده یا یک عضو آلوده
•    دریافت فاکتورهای انعقادی آلوده
•    تحت درمان دیالیز بودن به مدت طولانی
•    متولد شدن از مادر مبتلا به هپاتیت
C
با توجه به احتمال بالاتر از زمان عفونت هپاتیت B در افراد دارای عفونت HIV ، ایمن سازی بر علیه هپاتیت B در این بیماران ضرورت دارد.

برای آموزش در این زمینه نیاز به برآورد میزان افزایش سطح تحصیلات افراد جامعه با ایجاد امکانات آموزشی مناسب تا بتوانند از منابع قابل اعتماد نظر کتب ونشریات استفاده کرده و آگاهی خود را بالا ببرند آگاهی ازبیماری و روشهای انتقال آن است تا این نیازهای آموزشی به مسئولان انعکاس داده شود و گامی در جهت محدود کردن اعتیاد و همچنین پیشگیری از این دو بیماری مهلک برداریم.

منابع :

مقاله رويكرد هاي درماني در هپاتيت مزمن . نویسندگان رایکا جمالی ، ناصر ابراهیم دربانی . فصلنامه فیض زمستان 1388 دوره 13 شماره 4

مقاله بررسی میزان آگاهی معتادان تزریقی در مورد بیماریهای منتقله از راه خون . نویسندگان حمید میر حسینی ، مژگان یزدان پرست ، ؛اصغر اسد زاده . مجله: اصلاح و تربیت » دوره قدیم، دی 1377 - شماره 48 ( ‏صفحه  از 39 تا 36 )

مقاله علمی پژوهشی  بررسی میزان پاسخ سیستم ایمنی بیماران HIV / AIDS به واکسیناسیون هپاتیت B. نویسندگان : نگین اسماعیلی پور ،ناهید میرزایی ،رضا چمن ، مهرناز رسولی نژاد، محبوبه حاجی عبدالباقی ، مریم رهام و...

 مجله: دانش و تندرستی » بهار 1389 - شماره 13 علمی- پژوهشی/ISC ‏(صفحه از 1 تا 4)

مقاله مقاله مدیریت پیشگیری از هپاتیت Bو C در جوامع امروزی . نویسندگان معصومه یوسفی نای بین ،  پیمان زارع

 مقاله مروری عفونت هپاتیت B . نویسندگان جعفر محمدشاهی، سهیلا رفاهی، بهاره یوسفی‌پور، مهران سرداری، رقیه تیمورپور


صفحه قبل

     
ماهنامه الکترونیکی سیب /آبان 98

 

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  36
بازدیدکنندگان برخط:  1