نشریه الکترونیکی سیب/نشریه 83/آبان 98
همه چیز درباره هپاتیت/2


مهم ترین عامل انتقال بیماری هپاتیت از طریق خون و رعایت نکردن بهداشت فردی است. هپاتیت به معنای التهاب کبد است و در واقع یک عفونت ویروسی می باشد که عمدتا برخی از انواع آن قابل سرایت به دیگر افراد می باشد.

عفونت های ویروسی علایمی عمومی مانند: خستگی، دل درد، درد عضلانی، تهوع و بی اشتهایی را به دنبال دارد؛ اما در مواردی که نارسایی کبدی بیشتر و پیشرفته می شود شکم و مخصوصا اندام تحتانی متورم شده و زردی و یرقان نیز ایجاد می شود.

علایم اولیه در هپاتیت های ویروسی مانند سرماخوردگی است

علایم اولیه در هپاتیت های ویروسی که دارای انواع مختلفی از جمله A،، C و D می باشد، مانند سرماخوردگی است.در ایران تقریبا حدود سه درصد از مردم به تمامی انواع هپاتیت ها مبتلا هستند . درصد شیوع هپاتیت B در جامعه ۳/۱ درصد است؛ در حالی که هپاتیت C نیز حدود نیم درصد افراد جامعه را مبتلا کرده است.

روش انتقال بیماری هپاتیت عمدتا از طریق تماس با خون فرد آلوده می باشد

روش انتقال بیماری هپاتیت عمدتا از طریق تماس با فرد آلوده می باشد و آن چه که موجب انتقال می شود خون افراد آلوده و انتقال از طریق استفاده از سرنگ آلوده به صورت مشترک و داشتن تماس جنسی محافظت نشده می باشد.سرنگ مورد استفاده در میان افراد مبتلا به بیماری اعتیاد و هر وسیله ای که موجب رسیدن آسیب به پوست بدن و ایجاد ارتباط خونی با فرد مبتلا شود، در انتقال این بیماری موثر است. تاتو و خالکوبی کردن به صورت غیر بهداشتی را در انتقال بیماری هپاتیت موثر است و باید مراقبت کرد تا از وسایل شخصی استفاده مشترکی نداشته باشیم و بهداشت را در همه موارد رعایت کنیم. در حال حاضر هیچ مورد خون آلوده که موجب ایجاد این بیماری در افراد شود وجود نداشته است و از این جهت مردم آسودگی خاطر داشته باشند.

رفتارهای پرخطر در میان نوجوانان و جوانان رشد بیماری هپاتیت را به دنبال دارد

وجود برخی رفتارهای پرخطر در میان نوجوانان و جوانان نیز در انتقال بیماری موثر است.  استفاده از تیغ های مشترک در انجام این رفتار اشتباه و انتقال بیماری از طریق خون به دنبال این رفتار غلط؛ که جهت رسیدن به آرامش انجام می شود، در ایجاد بیماری هپاتیت نقش دارد. رعایت و مراقبت عامل مهمی در عدم ابتلا به بیماری هپاتیت است. در صورت وجود بیماری هپاتیت باید فرد ناقل مراقبت کند که حتی در هنگام داشتن رابطه جنسی با همسر خود از وسایل پیشگیری استفاده کند.

رعایت بهداشت در پیشگیری از بیماری هپاتیت موثر است

علاوه بر عدم استفاده از وسایل شخصی، عدم استفاده از سرنگ آلوده در میان بیماران مبتلا به اعتیاد، عدم استفاده از لوازم آرایشی مشترک، ریش تراش مشترک و... پرستاران و کادر درمانی نیز باید مراقب عدم انتقال بیماری از طریق خون و ترشحات بیماران به خود باشند.مراقبت از وارد نشدن سوزن به داخل دست و اعضای بدن در میان کادر درمان مهم است و استفاده از دستکش و پوشاندن محل زخم هایی که در مجاورت با بیماران ناقل بیماری قرار دارد برای کادر درمان به خصوص پرستاران توصیه می شود.

واکسن پیشگیری از هپاتیت نوع B در دسترس مردم قرار دارد

جهت پیشگیری از این نوع هپاتیت می توان با استفاده از واکسن از ابتلا به این بیماری پیشگیری نمود. 

هپاتیت A

هپاتیت نوع A یک بیماری ویروسی است؛ که از طریق آب، غذای آلوده و مدفوع فرد مبتلا قابل انتقال است و دارای دوران کمون یک ماهه می باشد.

۹۹ درصد مبتلایان به هپاتیت نوع A خود به خود درمان می شوند

این بیماری در ۹۹ درصد افراد مبتلا به صورت خود به خودی در صورت داشتن استراحت، استفاده از مایعات و نداشتن تحرک اضافی قابل درمان است. درگیر شدن سلول های کبدی عامل وجود این بیماری در مدفوع بیمار دانست و پس از ابتلا به این بیماری تا مدتی امکان انتقال آن از طریق مدفوع وجود دارد که باید با رعایت بهداشت فردی مانع از انتقال بیماری از این طریق شد.

خستگی، بی اشتهایی، ضعف، تهوع، دردشکمی و زردی از علائم ابتلا به هپاتیت نوع A است و شدت بیماری در افراد بالغ بیش از کودکان است و دوره بهبودی در کودکان سریعتر از بزرگسالان می باشد، در صورت ابتلا رنگ چهره بیمار پررنگ تر و در مواردی خارش در بدن رخ می دهد

هپاتیت C
هپاتیت که از نظر لغوی به معنای التهاب کبد است می‌تواند بر اثر عوامل مختلف از جمله بسیاری از داروها، ویروسهای مختلف، بیماری‌های خود ایمنی و بیماری‌های ژنتیکی پدید آید. هپاتیت C نوعی بیماری کبدی است که بر اثر عفونت با ویروس هپاتیت C رخ می‌دهد. ویروس هپاتیت C در سلولهای کبدی زندگی می‌کند و موجب التهاب کبد (هپاتیت) می‌شود. این ویروس همچنین می‌تواند موجب آسیب‌های دائمی کبد مثل سیروز (تنبلی کبد)، سرطان کبد و نارسایی کبد شود.بسیاری از بیماران تا زمانی که دچار آسیب کبدی شوند، از بیماری خود بی‌اطلاع هستند. اگر چه هپاتیت C یک بیماری خطرناک است ولی با درمان مناسب و تحت پیگیری بودن منظم پزشک و مراقبت بیمار از خود این افراد می‌توانند زندگی فعال و عادی داشته باشند ولی باید همواره به یاد داشته باشیم که پیشگیری بسیار آسانتر و کم هزینه‌تر از درمان است.
ابتلا به هپاتیت C چگونه رخ می‌دهد؟
بیماری هپاتیت C توسط ویروس هپاتیت C ایجاد می‌ شود. این ویروس پس از تماس فرد با خون بیمار مبتلا به هپاتیت C وارد بدن می‌شود.هپاتیت C از خون یک فرد به خون فرد دیگر منتقل می‌شود ولی از طریق بغل کردن، بوسیدن، سرفه یا عطسه کردن و آب یا غذای مشترک منتقل نمی‌شود. ویروس هپاتیت C در محیط خارج از بدن و درون خون خشک شده نیز به مدت سه ماه زنده می‌ماند. ولی با جوشاندن در 100 درجه سانتی‌گراد و به مدت 5 دقیقه از بین می‌رود.

شرایط انتقال هپاتیت C
*
استفاده از سرنگ‌ها یا دیگر وسایل که برای تزریق داروها و مواد غیرمجاز (مواد مخدر) به کار می‌روند، به صورت مشترک، این روش شایعترین روش انتقال هپاتیت C در بسیاری از کشورها است.
*
خالکوبی، حجامت، تاتو زدن، سوراخ کردن گوش، خدمات پزشکی و دندانپزشکی در محل‌های نامطمئن و با وسایل آلوده.
*
دریافت خون یا عضو اهدایی آلوده قبل از سال 1375
*
تماس پزشکان و کارکنان مراکز بهداشتی - درمانی با خون فرد آلوده.
*
در موارد نادر از مادر آلوده به هپاتیت C به نوزادش در حین زایمان
*
اگر شک به ابتلای خود به هپاتیت C دارید، از اهدای خون خودداری کرده و آزمایش دهید.
شایعترین راه انتقال هپاتیت C روش تزریقی است که بیش از 50 درصد موارد را شامل می‌‌شود. انتقال هپاتیت C از راه جنسی نسبت به هپاتیت B کمتر است و شیردهی موجب انتقال هپاتیت C نمی‌شود.
*
آیا برای مبتلایان به هپاتیت C محدودیتی از نظر ازدواج وجود دارد؟
یکی از راههای انتقال هپاتیت C، می‌تواند انتقال از راه تماس جنسی با فرد آلوده باشد، ولی شانس این انتقال بسیار پایین است. به طوری که در اغلب موارد هپاتیت C از همسر به طرف مقابل منتقل نمی‌شود. بنابراین فرد آلوده به هپاتیت C می‌تواند ازدواج کند و می‌تواند بچه‌دار شود ولی توصیه‌های بهداشتی را رعایت کند.
پیشگیری از انتقال ویروس هپاتیت
زخم و بریدگی‌های پوست را خودتان پانسمان کنید. در صورت نیاز به کمک برای پانسمان زخم از دستکش استریل استفاده شود.در صورتی که به این بیماری مبتلا هستید، خون، پلاسما، اعضای بدن یا بافت اهدا نکنید و از سرنگ مشترک استفاده نکنید.
از ریش‌تراش، مسواک و لوازم آرایشی یا لوازم شخصی دیگران به طور مشترک استفاده نکنید و مواظب باشید در داخل خانه به صورت اشتباهی از مسواک همدیگر به صورت مشترک استفاده نکنید. بهتر است محل نگهداری مسواک‌ها و رنگ آنها متفاوت باشد.به یاد داشته باشید هپاتیت C واکسن ندارد و همیشه درمان کامل ندارد بنابراین پیشگیری از آلودگی دیگران با عمل به توصیه‌های بهداشتی بر عهده شماست.

علائم هپاتیت C
خستگی، تب اندک، سردرد، گلودرد خفیف، کاهش اشتها، تهوع، استفراغ، درد قسمت فوقانی راست شکم (روی کبد)، درد مفاصل، خارش پوست، درد عضلانی، ادرار پررنگ و زردی (حالتی که در آن پوست و سفیدی چشم بیمار به سمت زردی می‌رود).هپاتیت C به ‌آهستگی موجب آسیب کبد بیمار می‌شود. حدود 85 درصد افرادی که وارد مرحله مزمن بیماری می‌شوند، پس از 20 سال یا بیشتر دچار آسیب شدید کبد و اسکار کبدی (سیروز) می‌شوند.
تشخیص هپاتیت C
هپاتیت C با بررسی شرح حال بیمار، معاینه وی و آزمایش‌های خونی تشخیص داده می‌شود.

درمان هپاتیت C
هپاتیت C در مواردی نیاز به درمان دارویی دارد و در مواردی درمان دارویی لازم نیست. در صورتی که آسیب کبدی خفیف باشد، ممکن است نیازی به درمان نباشد.

 

    
  ماهنامه الکترونیکی سیب /آبان 98

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  41
بازدیدکنندگان برخط:  1