نشریه الکترونیکی سیب/نشریه 83/آبان 98
بهداشت فردی چیست؟


داشت فردی

بهداشت فردی عبارت است از کلیه فعالیت ها و اقداماتی که انسان به طور مسئولانه برای حفظ ، تأمین و ارتقاء سلامت خود و در نهایت اطرافیانش انجام می دهد. این فعالیت ها و اقدامات شامل مراقبت از اعضاء و اندام های بدن، مراقبت از پوست و مو ، دهان و دندان ، تغذیه ، ورزش ، خواب و استراحت می باشد. نتایج بررسی های انجام شده نشان می دهد که کاربرد رفتارها و الگوهای صحیح بهداشت و به عبارتی رفتارهای بهداشتی به طور متوسط یازده سال به طول عمر فرد در مقایسه با فردی که نسبت به این رفتارها بی توجه است خواهد افزود.

 

 

 

بهداشت فردی درسیره ی نبوی

بهداشت به معنای نیکو داشتن، نگهداری تندرستی، حفظ صحت است. و در اصطلاح به مجموعه فعالیت ها و اقداماتی که برای بهبود و ارتقای تندرستی و توانایی یک فرد یا جامعه انجام می شود، بهداشت می گویند؛ که شامل همه دانش ها و روش هایی است که به حفظ سلامت فرد و جامعه کمک کند.

 

 

بهداشت در قرآن

در قرآن کریم به مسأله بهداشت توجه ویژه شده است و برای آن آثار معنوی فراوانی ذکر گردیده است. واژه ها و مفاهیمی که در قرآن برای اهمیت بهداشت می توان یافت؛ واژه هایی مانند: طیب، طهر و غسل است. واژه ای چون غسل، به شستشوی ظاهری توجه ویژه و حکمی داشته و برخی مانند: طیب و طهر مفهومی فراگیر از ظاهر و باطن  دارد بنابر این می توان گفت، در قرآن مقصود از این مفاهیم بهداشت ظاهری و باطنی است

در واقع ملاک عمل در بهداشت فردی، ارائه و مسئولیت فردی است که وی را ملزم به رعایت بهداشت و خودداری از عادات غیربهداشتی می کند. زمینه ساز انجام رفتارهای بهداشت ، شناخت ، آگاهی و نگرش صحیح است. اطلاعات و آگاهی های فرد در زمینه بهداشت فردی در رعایت اصول و موازین بهداشت فردی می تواند زنجیره های به وجود آورنده بیماری ها مانند کمبودهای غذایی ، بیماریهای انگلی ، گوارشی و… را قطع کند و چون همیشه این امکان برای ما وجود ندارد که با همه افراد محیط خود مدت طولانی معاشر باشیم و خوی ذاتی خود را آن طور که هست به آنان نشان دهیم. لذا قضاوت های این افراد درباره ما اغلب از روی ظاهرمان صورت می گیرد. بدین ترتیب چه غلط و چه درست ، ظاهر هر کس در نحوه قضاوت مردم درباره او مؤثر می افتد پس چه بهتر که به آراستگی باشد.

 

 

 10  نکته ساده برای بهداشت شخصی بهتر

- از دئودورانت و خوشبوکننده استفاده کنید.

- علاوه بر دندان ها زبانتان را مسواک بزنید.

- گوشتان را تمیز کنید.

- از حوله مرطوب با بوی نم استفاده نکنید.

- با آب و صابون آشتی کنید.

- به موهای خود رسیدگی کنید.

- از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید.

- موهای زاید بدن را اصلاح کنید.

- علاوه بر توجه به بهداشت پاها کفش‌های خود را بشویید.

- سرویس بهداشتی عمومی را با منزل یکسان ندانید.

    ظاهر آراسته به درست ایستادن، درست راه رفتن، تمیز بودن لباس و متناسب بودن آن بستگی دارد. در عین حال پاکیزگی پوست و مو ، دندان ها و سایر اعضای بدن نیز در این میان اهمیت به سزا دارد. چون بی توجهی به آنها سبب بروز بیماریهای مختلفی می شود که اگر هم واگیردار نباشند، لااقل سبب دور شدن مردم از ما خواهند بود.

    دقت و توجهی که هر شخصی در نگهداری سلامت و بهداشت خود اختصاص می دهد بستگی به میزان ارزشی دارد که برای این موضوع قائل است.

 

 

 

منابع :

 

 1- ( رسانه دکتر سلامت)    https://drsalamatx.com/behdashte-fardi/

2-https://www.digikala.com/

3- بهداشت فردی در سیره ی نبوی ، امیر علی حسنلو ؛ فصلنامه علمی تخصصی حبل المتین: مقاله 4، دوره اول، ویژه نامه نقطه پرگار، زمستان 1391، صفحه 46-61


      
ماهنامه الکترونیکی سیب /آبان 98

 

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  56
بازدیدکنندگان برخط:  1