نشریه الکترونیکی سیب/نشریه 83/آبان 98
درباره سرطان رحم چه می دانیم؟


رحم یک عضو توخالی در زنان واقع در لگن است که معمولاً رحم نامیده می شود. رحم از رشد جنین تا زمان تولد حمایت می کند. رحم مانند یک گلابی وارونه است. بالای قسمت فوندوس، وسط بدن است و پایین، گردن رحم است. لایه داخلی رحم اندومتر است و لایه بیرونی عضله (میومتریم) است.

اگرچه سرطان اندومتریوم رحم( قاعده رحم یا جسم رحم) ثابت مانده است اما میزان مرگ ناشی از آن افزایش یافته که میتواند به علت افزایش طول عمر زنان و تا حدی نیز به دلیل وجود بیماری های دیگر باشد.

اکثر سرطانهای رحم به عنوان سرطان آندومتر شروع می شوند. در نوع دیگری از سرطان، سارکوم رحم، بدخیمی در عضلات و بافت رحم شروع می شود. سرطان آندومتر و سارکوم رحم معمولاً متفاوت است.

سرطان رحم بیشترین موارد سرطان زنان در ایالات متحده را دارد. بعد از سرطان های پستان، روده و ریه، سرطان رحم چهارمین سرطان رایج زنان است.

این سرطان معمولاً افراد بالای ۵۵ سال را تحت تاثیر قرار می دهد.

روش تشخیص:

 سرطان رحم معمولاً با معاینه لگن، تست پاپ اسمیر، سونوگرافی و بیوپسی تشخیص داده می شود. گاهی ممکن است CT یا MRI برای کمک به تأیید تشخیص انجام شود. مراحل پیشرفت سرطان رحم با بیوپسی، اشعه X یا CT یا MRI تعیین می شود.

علت بروز سرطان رحم: 

همانند سایر سرطان‌ها، برخی تغییرات در سلولهای آندومتر باعث ایجاد سلول های غیرطبیعی می شود. معمولاً این امر به علت آسیب ژنتیکی است که سبب می شود سلول به سرعت رشد کند شکل و ساختار غیر طبیعی داشته باشد و به بافت سالم تهاجم کند. این سلول غیرطبیعی به سلول های طبیعی شباهت دارد. این نوع رشد، که این سلول های غیرطبیعی را تشکیل می دهند به عنوان تومورهای بدخیم (سرطانی) نامیده می شوند.

 

تعداد زیادی از عوامل خطر در سرطان رحم وجود دارد. این عوامل خطر ممکن است سبب آسیب ژنتیکی به طور مستقیم یا غیرمستقیم احتمال تشکیل سلول رحم را افزایش دهد. سطح بالای استروژن یکی از عوامل خطر اصلی سرطان رحم همراه با سن است. سیگار کشیدن، سابقه خانوادگی، چاقی و سایر شرایط بیماری های زنان مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و شرایط غیر ژنیکولوژیک مانند دیابت می تواند خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش دهد.

علائم و نشانه ها:

خونریزی غیرطبیعی واژن

لکه بینی در زنان جوان تر از سن باروری

خون ریزی پس از مقاربت

درد کمر یا پایین لگن

کاهش وزن ناخواسته

درد هنگام ادرار کردن

درد مثانه

کاهش حجم ادرار

خون در ادرار

یبوست و یا اسهال

حرکات روده تحریک پذیر

درد رکتوم

خون در مدفوع

درمان:

درمان ممکن است شامل یک یا چند مورد زیر باشند: جراحی، اشعه، هورمون درمانی و شیمی درمانی. درمان بستگی به مرحله سرطان رحم، سن و سلامتی عمومی دارد.

درمان جراحی معمولاً شامل حذف رحم، تخمدان، لوله های فالوپ، گره های لنفاوی مجاور و بخش مهمی از واژن می شود.

رادیوتراپی ممکن است از طریق تابش خارجی یا پرتوهای داخلی (brachytherapy) باشد.

شیمی درمانی معمولاً نیاز به تزریق داروهای تزریقی جهت تخریب سلول های سرطانی دارد. بیشتر درمان های شیمی درمانی باید در دوره های مکرر تجویز دارو و پس از آن یک دوره استراحت انجام شود.

هورمون درمانی (معمولا پروژسترون) در سلول‌های سرطانی رحم مورد استفاده قرار می گیرد که برای رشد نیاز به هورمون استروژن دیگری دارند.

 

 منابع:

پازکیان م.پرستاری بزرگسالان و سالمندان 2 برونر و سودارث تولید مثل، بیماری های تناسلی و پستان. چاپ اول. تهران:انتشارات حیدری; 1397. (P.114-115)

http://www.larums.ac.ir/علائم-سرطان-رحم-سرطان-رحم-در-زنان

  ماهنامه الکترونیکی سیب /آبان  98
 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  52
بازدیدکنندگان برخط:  1