Dress Code در دنیا و ایران از زبان دبیر کمیته پوشش و اخلاق حرفه ای دانشگاه1398-7-20

Dress Codeبه مجموعه ای از قوانین نوشته و نانوشته گفته می شود که راهنمای ما برای ورود به محیط های سازمانی و دانشگاهیست و علاوه بر ایران، در دیگر کشورها نیز مورد توجه قرار گرفته است.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، «علی ریاستی» دبیر کمیته پوشش و اخلاق حرفه ای و نماینده رئیس دانشگاه در ستاد صیانت، در این مطلب، ما را با این فرآیند و ابعاد مختلف آن آشنا می کند.

لطفا در موردDress Code یا آئین نامه پوشش و نحوه اجرای آن توضیح دهید:

Dress Code یا آئین نامه پوشش از جمله قوانینی است که در دانشگاه‌های تراز اول دنیا به عنوان یکی از ملزومات اساسی حضور در محیط‌های آموزشی مورد تاکید قرار می‌گیرد و اساتید، کارکنان و دانشجویان مکلف به رعایت آن هستند.

در بهمن سال ۱۳۹۲، وزارت کشور دولت یازدهم، متعاقب مصوبات پیشین شورای عالی انقلاب فرهنگی، تشکیل ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی را ابلاغ و اجرایی کرد؛ طی این دستورالعمل، همه دستگاه‌های دولتی مکلف به اجرا و گزارش منظم اقدامات خود به وزارت کشور و مراجع بالا دستی وزارتی می شوند. این اقدامات بیشتر ناظر بر تدابیر فرهنگی، ترویجی و گسترش و ترویج فرهنگ عفاف در جامعه در چارچوب وظایف و ماموریت‌های سازمانی و آگاه سازی مردم از حقوق و تکالیف برای ارتقای انضباط اجتماعی و قانون‌گرایی در جامعه است.

بر اساس این دستورالعمل، ستاد مرکزی صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی (وزارت کشور) و ستاد صیانت دستگاه‌های اجرایی و استان‌های سراسر کشور، با دو رویکرد گسترش عفاف و حجاب و صیانت از حقوق شهروندان فعالیت می کند.

در همین راستا، دستورالعمل یاد شده از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز به صورت جداگانه ابلاغ و اجرای آن الزامی شده است و این نظارت بر عملکرد از سوی وزارت بهداشت نیز انجام می شود؛بر این اساس، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، موظفند گزارش عملکرد خود در این حوزه را به صورت سالانه به وزارت بهداشت ارسال کنند.

اجرای این قانون در دانشگاه علوم پزشکی شیراز چگونه است؟

در دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با ابلاغ وزارت بهداشت، ساختار مرتبط تشکیل و اهداف قانونی قیدشده در دستورالعمل مورد توجه قرار گرفت. همچنین سازو کارهای اجرایی در حوزه های مختلف در نشست های تصمیم گیری و تدوین فرآیند کدپوشش دانشجویی با حضوررییس و معاون آموزشی وقت دانشگاه، معاون دانشجوی و فرهنگی پیشین و فعلی دانشگاه، نمایندگان انجمن اسلامی دانشجویان، جامعه اسلامی دانشجویان، بسیج دانشجویی، ستاد یادواره شهداو دبیر کمیتهDress Codeتدوین یا اصلاح شد.

با توجه به رویکرد نهادینه شدن و ارتقای جامعه پذیری در فرآیند طراحی شده Dress Codeدر دانشگاه علوم پزشکی شیراز، به سمت و سوی تمرکززدایی و واگذاری مسوولیت اجرای فرآیندها به مسوولان دانشکده‌ها و اقدامات فرهنگی متمایل شده و در ارزیابی‌های مداوم ستادی، کاهش برخوردهای قهری و انضباطی به کمترین میزان ممکن بوده است.

آیا این قانون در مجموعه وزارت بهداشت، محدود به دانشجویان است؟

براساس بندهای دستورالعمل ابلاغی وزارت کشور، در چک لیست مربوط به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، فرآیند ضابطه پوشش در بیمارستان‌ها نیز با حضور و تایید مدیران این مراکز تدوین و ابلاغ شده‌است. در این فرآیند، استانداردهای جهانی در زمینه پوشش حرفه‌ای در محیط‌های درمانی مبنا قرار گرفته است.

بنابراین با حضور مدیران بیمارستان‌ها، مترونها و دیگر مسوولان مراکز درمانی،قوانین کدپوشش در بیمارستان ها و مراکز درمانی تحت عنوان Dress Code، در سال ۱۳۹۴ اعلام و ابلاغ شد.

آیا تجربه ای از اجرایDress Code یا آئین نامه پوشش در دنیا وجود دارد؟

دانشگاه «همپتون» آمریکا در مقدمه قانون Dress Code این دانشگاه می‌نویسد: «قانون ضوابط پوشش براساس این تئوری است که یادگیری استفاده ازشیوه‌های قابل قبول ازمنظراجتماعی وانتخاب پوشش مناسب در موقعیت‌ها وفعالیت های مشخص، یک عامل اساسی در فرآیند کلی آموزشی است.»

این موضوع آنچنان دارای اهمیت بوده که پژوهش های بسیاری در مجله های معتبر علمی دنیا در خصوص رابطه میان قوانین Dress Code و بالابردن کارایی و بهره وری محیط علمی به چاپ رسیده است؛ به عنوان نمونه«Cynthia Naughton» عضو هیات علمی کالج«Health Professions» در دانشگاه ایالتی «داکوتای شمالی» آمریکا در مقاله ای تحت عنوان بسط ملزومات Dress Code در دوره دکترای داروسازی، به تاثیرات این قانون بر عملکرد دانشجویان و بهره‌وری محیط علمی پرداخته است.

همچنین پژوهشگرانی مانند«آدامز»و «مکفرسون» نشان داده اند عملکرد و رفتار دانشجویان به شیوه لباس پوشیدن آن‌هابستگی دارد؛‌ بنابراین شیوه پوشش دانشجویان مورد توجه دانشگاه است؛ پوشش یک دانشجو نباید مخل محیط آموزشی باشد و ظاهر افراد نباید اعضای کلاس را از امر مهم یادگیری منحرف کند.

دانشگاه «آکسفورد» انگلیس، دانشگاه «McGill» کانادا،‌ دانشگاه «سیدنی» استرالیا و دانشگاه ایالتی «فلوریدای» آمریکا از دیگر مثال هایی هستند که اجرای این قانون را در ضوابط خود تعریف کرده اند.

از سال ۱۳۹۲ تاکنون، روند اجرای این قانون در دانشگاه علوم پزشکی شیراز چگونه بوده است؟

با اجرای فرآیندهای پیش گفته در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از سال ۱۳۹۲ تاکنون این دانشگاه در ارزیابی های مستمر برون سازمانی به ویژه ارزیابی های وزارت کشور،دارای رتبه برتر در دستگاه های اجرایی شده است؛ با حمایت های موثر مسوولان دانشگاه، تلاش ها در زمینه خودکنترلی، نهادینه شدن اخلاق و پوشش حرفه ای تداوم یافته،همچنین زمینه های رسیدگی به مقوله پوشش نامناسب به عنوان یک آسیب اجتماعی، حمایت از پژوهش های کاربردی مرتبط در این زمینه و توسعه دامنه عملکرد به عوامل و عناصر اخلاق حرفه ای نیز ایجاد شد.

دهها در خواست همکاری، الگو برداری یا دریافت مشاوره در این حوزه عملکرد از دانشگاه های مختلف نظیر علوم پزشکی زنجان، دانشگاه آزاد شیراز، دانشگاه فسا، موسسات آموزشی و دستگاه های اجرایی دیگر موید این نکته است. نگرش علمی، فرهنگی و در عین حال پایدار نسبت به این مقوله نه تنها می تواند در بهبود شرایط موجود اثرگذار باشد،بلکه امکان توسعه آن در دیگر دستگاه های اجرایی را نیز ایجاد می کند.

 
 
 
اخبار نشریه
موفقیت پزشکان شیرازی در انجام جراحی «بون بریج» و بازگشت شنوایی به بیماران
1398-7-22
موفقیت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در آزمون های دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی با کسب ۳۰ رتبه برتر
1398-7-21
Dress Code در دنیا و ایران از زبان دبیر کمیته پوشش و اخلاق حرفه ای دانشگاه
1398-7-20
بررسی کارشناسی رتبه بندی وبومتریکس در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از زبان مدیر آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه
1398-7-20
خدمات رسانی درمانی به زائران اربعین حسینی با حضور تیم ۵۶۰ نفری دانشگاه علوم پزشکی شیراز
1398-7-17
گردونه مهر؛ از اتاق عمل پیوند بیمارستان نمازی تا سکوهای قهرمانی دنیا
1398-7-11
معارفه سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با حضور رییس دانشگاه / تاکید بر همدلی و همراهی برای ارتقای خدمات رسانی به مردم
1398-7-7
آغاز به کار چهاردهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی در شیراز/ تاکید رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر اولویت بخشیدن به تجهیزات پزشکی تولید ملی
1398-7-3
 
 
بازديدامروز نشریه:  106
کل بازديد نشریه:  3,923
بازدیدکنندگان برخط:  1