بررسی کارشناسی رتبه بندی وبومتریکس در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از زبان مدیر آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه



1398-7-20

با اعلام آخرین رتبه بندی وبومتریکس جهانی، مدیر آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی شیراز ضمن معرفی این رتبه بندی، پیرامون رتبه های دانشگاه در دوره های مختلف ارزیابی سخن گفت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رتبه بندی وبومتریکس، نوعی ارزیابی جهانی وبسایت های مراکز دانشگاهی و موسسات آموزشی در سراسر دنیاست که به دلیل ارزیابی دانشگاه های علوم پزشکی، طی سال های اخیر در مجموعه وزارت بهداشت نیز مورد توجه قرار گرفته است.

 

به بهانه اعلام آخرین رتبه بندی وبومتریکس در روزهای اخیر، دکتر «سید هدایت الله فقیه» مدیر آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه در این مصاحبه ضمن معرفی بیشتر این معیار ارزیابی، چهار شاخص وبومتریکس را معرفی می کند.

لطفا رتبه بندی وبومتریکس را کمی معرفی کنید:

وبومتریکس یک رتبه بندی جهانی است که بر اساس چهار شاخص، فعالیت وبسایت های مراکز دانشگاهی و موسسات آموزش عالی را ارزیابی و سپس رتبه بندی می کند که به نحوی امکان بررسی بهتر نقاط قوت و ضعف برای مراکز فراهم می شود.

این شاخص های شامل presence، impact، openness و excellence است که بر اساس آنها، وبسایت ها از نظر تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل، تعداد مراکزی که لینک دانشگاه را در وبسایت خود درج کرده اند، تعداد مقالات اعضای هیات علمی در Google Scholar و تعداد مقالات اعضای هیات علمی که جزو ۱۰ درصد مقالات برتر باشند، ارزیابی می شوند.

آیا تاکنون دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این ارزیابی موفقیتی داشته است؟

دانشگاه علوم پزشکی شیراز همواره در این ارزیابی توانسته در ردیف پنج دانشگاه علوم پزشکی برتر کشور باشد که این رتبه ها بین رتبه دوم تا پنجم، متغیر بوده است. در آخرین رتبه بندی جولای ۲۰۱۹، رتبه دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در میان دانشگاه های علوم پزشکی کشور، رتبه دوازدهم اعلام شده است و از آنجا که این رتبه منطقی به نظر نمی رسید، موضوع مورد بررسی فنی قرار گرفت.

پس از بررسی فنی مشخص شد رتبه دانشگاه در شاخص openness، در جولای ۲۰۱۹ به ۸۰۶۲ رسیده و این در حالیست که در رتبه بندی پیشین، ۱۴۵۱ بوده است و رتبه ۸۰۶۲، برای حدود بیست هزار دانشگاه در نظر گرفته شده که دلیل آن عدم محاسبه این شاخص به دلایل فنی، از سوی مرکز وبومتریکس است.

بنابراین به طور طبیعی، تنزل رتبه در شاخص openness، موجب افت رتبه کلی دانشگاه به میزان هفت رتبه، در میان دانشگاه های علوم پزشکی کشور شده است.

همچنین بر اساس جدول اعلام شده، در دیگر شاخص های ارزیابی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز در رتبه بندی جولای ۲۰۱۹ میلادی، نسبت به ژانویه ۲۰۱۹ و جولای ۲۰۱۸، توانسته شاخص های خود را ارتقا دهد. البته با توجه به تغییر CMS دانشگاه و تغییر بستر سامانه مجلات دانشگاه طی یک سال اخیر، قدری تغییرات از سوی دانشگاه پیش بینی شده بود، اما بررسی فنی مورد پیش آمده، نشان می دهد افت رتبه خارج از این دو مورد بوده است.

آیا وقوع این اشتباه قابل پیگیری خواهد بود؟

با اعلام رتبه بندی از سوی مرکز وبومتریکس و ارزیابی موارد، موضوع از جانب این دانشگاه مورد بررسی قرار گرفته و مراتب به مرکز وبومتریکس جهانی اعلام شده که هم اکنون نیز در حال پیگیری است و امیدواریم در اعلام بعدی که مربوط به ژانویه ۲۰۲۰ میلادی خواهد بود، این اشتباه اصلاح شود.

مجموعه فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی شیراز با همکاری دیگر واحدهای دانشگاه همواره می کوشد تا روند رو به رشد وبسایت دانشگاه، همگام با دیگر موفقیت های این مجموعه، در حال تعالی باشد و این تلاش سازمانی، خارج از چارچوب های ارزیابی و رتبه بندی نیز با هدف ارتقای مجموعه و دستیابی به چشم انداز تعریف شده، در حال انجام است./۱۰۱

 
 
 
اخبار نشریه
موفقیت پزشکان شیرازی در انجام جراحی «بون بریج» و بازگشت شنوایی به بیماران
1398-7-22
موفقیت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در آزمون های دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی با کسب ۳۰ رتبه برتر
1398-7-21
Dress Code در دنیا و ایران از زبان دبیر کمیته پوشش و اخلاق حرفه ای دانشگاه
1398-7-20
بررسی کارشناسی رتبه بندی وبومتریکس در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از زبان مدیر آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه
1398-7-20
خدمات رسانی درمانی به زائران اربعین حسینی با حضور تیم ۵۶۰ نفری دانشگاه علوم پزشکی شیراز
1398-7-17
گردونه مهر؛ از اتاق عمل پیوند بیمارستان نمازی تا سکوهای قهرمانی دنیا
1398-7-11
معارفه سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با حضور رییس دانشگاه / تاکید بر همدلی و همراهی برای ارتقای خدمات رسانی به مردم
1398-7-7
آغاز به کار چهاردهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی در شیراز/ تاکید رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر اولویت بخشیدن به تجهیزات پزشکی تولید ملی
1398-7-3
 
 
بازديدامروز نشریه:  68
کل بازديد نشریه:  3,885
بازدیدکنندگان برخط:  1