نشریه الکترونیکی سیب/نشریه 82 /مهر 98
مزایا و معایب جراحی لیزیک چیست؟‌


 

 

جراحی لیزیک ، اصطلاحی است برای توصیف روش‌های جراحی که مشکلات بینایی (نزدیک بینی، پیرچشمی، آستیگماتیسم) را تصحیح می کند و  برای کاهش وابستگی فرد به عینک یا لنزهای تماسی استفاده می‌شود. در این جراحی با استفاده از دستگاه میکروکراتوم، اصلاح بینایی قرنیه انجام می‌شود. در حال حاضر، یک روش لیزری به نام لیزیک، رایج ترین جراحی است که انجام شده اما انواع دیگری از عمل انکساری از جمله روش‌های لیزری دیگری نیز وجود دارند که ممکن است گزینه بهتری برای فرد باشد. مانند دیگر انواع عمل انکساری چشم، روش لیزیک، قرنیه چشم برای تمرکز بهتر نور، اصلاح می شود. عمل لیزیک بدون درد و در عرض ۱۵ دقیقه برای هر دو چشم انجام می‌شود. نتایج عمل، سبب بهبود یافتن بینایی فرد بدون استفاده از عینک و یا لنزهای تماسی است.

عمل لیزیک چگونه انجام می‌شود؟ ضخامتی از قرنیه بوسیله تیغه های میکروکراتوم و یا بوسیله لیزر فمتوسکند برش داده شده و جمع می گردد. پس از تاباندن لیزر، لایه جمع شده بر روی محل قبل برگردانده می‌شود.

جراحی لیزیک مزایای بسیاری دارد، از جمله: بیش از ۲۵ سال است که این جراحی انجام شده و سبب بهبود بینایی بعد از عمل می شود.  دید را تصحیح می‌کند. حدود ۹۶ درصد بیمارانیکه عمل لیزیک انجام می‌دهند از نتیجه آن راضی هستند و بدلیل استفاده از قطره‌های بی حس کننده، درد بسیار کمی به همراه دارند.
عمل لیزیک با درد بسیار کمی همراه است زیرا با استفاده از قطره بی حس کننده، فرد دردی را حس نخواهد کرد. ، بینایی تقریبا تا روز بعد از جراحی لیزیک تصحیح می‌شود، هیچ پانسمان و بخیه بعد از عمل لیزیک نیاز نیست، تغییرات یا بازسازی قرنیه را می توان سال‌ها پس از جراحی لیزیک در صورتی که بینایی فرد در طول زمان تغییر کند، اعمال کرد، پس از عمل لیزیک، اغلب بیماران کاهش چشمگیری در استفاده از عینک یا لنزهای تماسی داشتند و حتی بسیاری از بیماران دیگر نیازی به آن‌ها ندارند.

معایب جراحی چشم لیزیک چیست؟ جراحی لیزیک به ندرت می‌تواند باعث بینایی مطلوب نشود. بینایی مطلوب به بالاترین درجه بینایی گفته می شود که در هنگام استفاده از عینک یا لنزهای تماسی به دست می آید، تغییرات صورت گرفته در قرنیه قابل بازگردانی نیست، لیزیک عملی پیچیده می‌باشد. ممکن است هنگام لایه سازی توسط پزشک آسیب‌هایی دائمی که برروی دید تاثیر بگذارد ایجاد شود.

اثرات جانبی بالقوه جراحی چشم چیست؟ برخی از بیماران در ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از جراحی چشم لیزیک، درد و ناراحتی را تجربه می‌کنند. عوارض جانبی دیگر، هرچند نادر، ولی شامل: تاری دید ، دیدن هاله‌های خارج از تصویر، سختی رانندگی در شب، دیدن تصویر به صورت نوسان دار، چشم‌های خشک

پیش از جراحی لیزیک چه اقداماتی باید انجام داد؟ چشم پزشک، معاینه چشم کاملی را انجام خواهد داد تا مطمئن شود وضعیت چشم‌های فرد به اندازه کافی برای جراحی مناسب هستند یا نه. در معاینه موارد زیر، ارزیابی می شوند:

شکل و ضخامت قرنیه، اندازه مردمک؛ خطای انکساری مانند: نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم و همچنین دیگر شرایط چشم ارزیابی خواهد شد، بهترین کاندیداهای عمل لیزیک، افراد دارای نزدیک بینی متوسط یا شدید، دوربینی، آستیگماتیسم و قرنیه ضخیم شده هستند، چشم‌ها از نظر رطوبت نیز مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت و یک درمان پیشگیرانه ممکن است برای خطر گسترش چشم‌های خشک پس از لیزیک انجام شود، یک ابزار اتوماتیک، برای اندازه‌گیری انحنای سطح جلویی چشم استفاده می‌شود و یک “نقشه ” از قرنیه ایجاد می‌کند که به تصمیم گیری بهتر پزشک کمک خواهد کرد، چشم پزشک همچنین تاریخچه سلامت عمومی و داروهای مصرفی را سوال می پرسد برای تعیین اینکه آیا شما کاندیدای مناسبی برای جراحی هستید یا خیر، لنزهای تماسی نباید برای حداقل دو هفته قبل از ارزیابی و روز عمل استفاده شوند. چون لنزهای تماسی شکل قرنیه را تغییر می دهند، در روز عمل، یک غذای سبک بخورید و تمام داروهای تجویز شده خود را به همراه داشته باشید. از آرایش چشم و یا تزئینات مو که با قرار دادن سر در زیر لیزر مداخله می‌کند، استفاده نکنید.

شرایط لازم برای انجام عمل لیزیک چیست؟

فرد بالای 18 سال سن داشته باشد. اما در برخی موارد کودکان کم‌سن دارای یک چشم با نزدیک بینی شدید و یک چشم با دید طبیعی هستند، ممکن است تحت عمل لیزیک قرار گیرند، طی شش ماه شماره عینک فرد ثابت مانده باشد، در افراد با نزدیک بینی 1 تا 10 دیوپتر یا آستیگماتیسم کمتر از 4 دیوپتر و همچنین افرادی که دوربینی 1 تا 6 دیوپتر دارند، این عمل قابل انجام است، زنان باردار یا شیرده نمی توانند این عمل را انجام دهند، کسانی که می خواهند لیزیک کنند، نباید برخی از داروها مانند پردنیزون خوراکی یا ایزوترتینوئین را مصرف کنند، فرد بیماری های چشمی مثل آب سیاه چشم (گلوکوم)، خشکی چشم، بیماری های شبکیه، عفونت هرپس (تبخال) چشم، آب مروارید، کدورت قرنیه و کواتوکونوس (قوز قرنیه  نداشته باشد، سلامتی کلی فرد باید مناسب باشد و به بیماری‌های مزمنی مانند دیابت، بیماری های روماتیسمی مثل آرتریت روماتوئید و لوپوس مبتلا نباشد، فرد انتظارات واقع‌گرایانه از عمل جراحی و نتایج آن داشته باشد، نه غیر واقعی و خیالی.

منابع              :
 
 https://basirclinic.com/جراحی-لیزیک

https://www.tabnak.ir/fa/news/832224/%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA-%D8%B9%D9%85%D9%84-%D9%84%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9-%DA%86%D8%B4%D9%85-%D8%A8%D8%A7-%D9%84%D8%A7%D8%B2%DA%A9-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA


      ماهنامه الکترونیکی سیب /مهر 98
 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  82
بازدیدکنندگان برخط:  1