نشریه الکترونیکی سیب/نشریه 82 /مهر 98
سرطان سینه و علایم هشدار دهنده

 

بر اساس پیش بینی های موجود ، انتظار می رود تا سال 2025میلادی میزان سرطانهای زنان به حدود 20 میلیون نفر برسد که با گذشت زمان ممکن است میزان آن بیشتر نیز بشود . سرطانهای زنان در کشورهای توسعه یافته به عنوان دومین علت مرگ و میر و در کشورهای در حال توسعه ، چهارمین علت مرگ و میر می باشد .اما در ایران سومین دلیل مرگ و میر زنان می باشد

سرطان های پستان، تخمدان، رحم و سرویکس به عنوان شایع ترین سرطان های زنان در تمامی جوامع شناخته شده اند که متاسفانه شیوع آن در حال افزایش می باشد.

طبق گزارش جهانی سرطان 2014 در سراسر دنیا ، سرطان پستان مهم ترین نوع سرطان در زنان است و 25 درصد از تمام موارد سرطان را به خود اختصاص می دهد . شیوع این سرطان در ایران رو به افزایش است به طوریکه سن ابتلا به سرطان پستان در ایران 10 سال کمتر از دیگر کشورها می باشد . شیوع سرطان پستان در سال 2000 از 16.7 به ازای 100000زن به 33.6 در سال 2009 افزایش یافت و این مقدار احتمالا در سال 2020 تا 63 به ازای 100000 زن افزایش خواهد یافت .

علت اصلی بروز سرطان پستان :

عوامل متععدی در بروز سرطان پستان نقش دارند که به طورکلی می توان آنها را در سه دسته کلی عوامل تغییر پذیر (عوامل مربوط به سبک زندگی )، عوامل تغییر ناپذیر و عوامل دیگر طبقه بندی کرد .

عوامل تغییر ناپذیر شامل:  سن،جنس ، شرح حال خانوادگی ، استعداد ژنتیکی ، منارک زودرس و یائسگی دیر رس .

عوامل مرتبط با سبک زندگی شامل:  چاقی و اضافه وزن ، تغذیه ، عدم فعالیت فیزیکی ، مصرف الکل ، تنباکو ، داروهای خوراکی پیشگیری کننده از بارداری و مصرف هورمون پس از یائسگی ، روش های نادرست طبخ مانند دود دادن ، نمک سود کردن و حرارت دادن شدید مواد غذایی با ایجاد مواد سرطان زا مثل هیروکربن های پلی سیلیک و آمین های هیدروسیکلیک باعث افزایش شیوع سرطان پستان می گردنند.

سایر علل شامل:  سقط جنین ، مرده زایی ، دانسیته پستان، سطح هورمونهای اندوژن،حاملگی ، تعداد فرزندان ، سن در اولین زایمان ، شیردهی و دانسیته استخوان .

علی‌رغم سیاست‌های وزارت بهداشت در جهت شناسایی برخی عوامل مؤثر بر بروز سرطان پستان، به نظر می‌رسد در حذف این بیماری موفقیت‌هایی زیادی به دست نیامده است .تنها راه کاهش عوارض سرطان پستان و بقای عمر بیماران تشخیص زودرس سرطان با روش‌های غربالگری است. تشخیص زودرس سرطان پستان به‌صورت معاینه توسط خود فرد یا خودآزمایی پستان، معاینه بالینی پستان توسط پزشک یا ماما و ماموگرافی است؛ که در صورت تشخیص زودرس سرطان، بیماری قابل‌کنترل و درمان است ..

برنامه غربالگری در زمینه سرطان پستان شامل خود آزمایی به صورت ماهیانه از 20 سالگی ، معاینه فیزیکی توسط پزشک یا کارکنان بهداشتی آموزش دیده و ماهر به صورت سالانه بین سنین 40-20 سالگی و ماموگرافی از سن 40 سالگی هر 3-2 سال یکبار میباشد .

نشانه‌های اولیه سرطان سینه عبارتند از:
 
تغییر شکل در نوک سینه ، دردی  که تا بعد از عادت ماهانه بعدی از بین نمی‌رود ، توده  تازه‌ای که تا بعد از عادت ماهانه بعدی از بین نرود ، ترشحات  شفاف، قرمز، قهوه‌ای یا زرد از نوک یکی از سینه‌ها ، قرمزی ، تورم، خارش پوست، حساسیت در پوست یا جوش روی سینه که دلیلی برایش وجود ندارد ، تورم  یا توده در اطراف استخوان ترقوه یا زیر بازو‌ها ، توده سفت با گوشه‌های نا منظم احتمالی بیشتری دارد که توده‌ای سرطانی باشد
دیگر علائم سرطان سینه در مراحل بعدی در زنان عبارتند از:
 
فرو رفتگی یا برگشت نوک سینه به داخل ، بزرگ  شدن یکی از سینه‌ها ، فرو  رفتگی در سطح سینه‌ها ، توده ای قدیمی که بزرگ‌تر شده است ، بافت پوست به شکل پوست پرتقال در آمده باشد ، درد در اندام تناسلی ، کاهش وزن بی دلیل ، بزرگ شدن توده‌های غدد لنفاوی زیر بغل ، رگ  قابل مشاهده روی سینه‌

روش های تشخیص سرطان سینه :

معاینه فیزیکی:
پزشک سینه‌ها و پوست آن را معاینه می‌کند و به دنبال وجود مشکل یا ترشح در نوک سینه‌ها می‌گردد. همچنین ممکن است او سینه‌ها و زیر بغل را در جست و جوی توده لمس کند.
 
بررسی سابقه پزشکی:
پزشک همچنین درباره سابقه پزشکی مانند دارو‌هایی که مصرف می‌کنید و سابقه خانوادگی بیماری در بستگان درجه اول تان پرسش‌هایی را مطرح کند.
برخی مواقع سرطان سینه به ژن‌ها مرتبط است، این مسئله نیز اهمیت دارد که پزشک تان را درباره وجود سابقه ابتلا به این سرطان در خانواده مطلع سازید. پزشک شما همچنین درباره علائم و اینکه چه زمانی برای اولین بار با آن مواجه شده اید سوال‌هایی را مطرح می‌کند.
 
ماموگرافی :
پزشک ممکن است در خواست عکس برداری با اشعه ایکس (ماموگرافی) از سینه را بدهد تا بتواند به خوبی تشخیص دهد توده خوش خیم است یا بد خیم.
سونوگرافی :
سونوگرافی می‌تواند تصویری از بافت سینه را برای پزشک ارائه دهد.
 
ام آر آی MRI:
این احتمال وجود دارد که پزشک در کنار دیگر آزمایش ها، در خواست MRI نیز کند.

بیوپسی :
در این آزمایش برداشتن یک بخش کوچک از بافت سینه صورت می‌گیرد که برای بررسی دقیق بر روی بافت سینه است.

علل عدم مراجعه جهت انجام غربالگری :

عدم آگاهی از وجود چنین معایناتی ، نداشتن سابقه و مشکل ، ترس از انجام معاینه ، احساس خجالت از انجام معاینه ، ترس ازا بتلا به سرطان، عدم احساس ضرورت  و........

بر اساس مطالعات صورت گرفته در داخل و در خارج کشور، راهکارهای کنترل سرطان پستان در سطح اول نظام ارائه خدمات بهداشتی عبارتنداز: شناسایی و برطرف کردن موانع فرهنگی و اجتماعی، برنامه‌ریزی اصلاح باورها و نگرش‌ها در خصوص سرطان پستان و اتخاذ رفتارهای بهداشتی و نیز آموزش بهداشت از طریق ارتباطات بهداشتی برنامه‌ریزی‌شده و هدفمند می باشد .

منابع :

1.1.       مقاله اپیدمیولوژی و ریسک فاکتورهای سرطان تخمدان – نویندگان : دکتر مهتاب مرجانی – نشریه تخصصی زنان و مامایی ایران ، دوره 5 ، شماره 3 ، سال 1389 (انکولوژی )

2.2.       مقاله بررسی اپیدمیولوژیک سرطان پستان و توزیع سنی بیماران در یک بازه ده ساله – نوسندگان : فاطمه سادات عسگریان ، محمود میرزایی ، صدیقه سادات عسگریان ، سید مهرداد جزایری – فصلنامه بیماریهای پستان ایران ، سال نهم ، شماره اول بهار 1395

3.3.       مقاله بررسی عوامل بازدارنده و انگیزشی در غربالگری سرطانهای شایع در زنان شهرستان کاشان در سال 92 – نویسندگان : طیبه سادات جدی ارانی ، حسین اکبری ، ام البنین حسن بیگی ، زینب عسکری – مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی ایلام ، دوره بیست و دوم ، شماره هفتم بهمن 93

4.4.       مقاله تحلیل پژوهش های ایران در حوزه ی سرطان پستان : مطالعه ی علم سنجی – نویسندگان : علی اکبر خاصه ،شعله زکیانی ، فرامرز سهیلی – مجله دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران – دوره 12 شماره 3 مرداد و شهریور 1397 ، 174-161  سایت سرطان در ایران

5.     Breast cancer—epidemiology, risk factors, and genetics K McPherson, C M Steel, J M Dixon

6.     Breast Cancer in Iran: levels, Variations and Correlates

7.     Kambiz Abachizadeh1*, Abdorreza Moradi Kouchi2, Ali Ghanbari Motlagh3, Ahmad Kousha4, Reza Shekarriz-Foumani5, Amir Erfani6


 

      ماهنامه الکترونیکی سیب /مهر 98
 

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  78
بازدیدکنندگان برخط:  1