نشریه الکترونیکی سیب/نشریه 81/شهریور 98
مصرف دخانیات و اثرات جسمی و روانی آنمصرف دخانیات و مواد مخدر و سایر موادی که در فرد ایجاد وابستگی می کند، دارای مضرات جسمی و روانی هستند. نیکوتین و مواد سمّی موجود در سیگار فرآیند سم‌زدایی در بدن را مختل می‌کنند، در نتیجه سلول‌های بدن آسیب می‌بینند و باعث بروز بیماری‌های مختلفی مثل سرطان، افزایش کلسترول خون، مشکلات قلبی عروقی و گردش خون، اختلالات تنفسی و افزایش خطر پوکی استخوان می‌شوند. هم‌چنین سیگار کشیدن باعث عدم جذب کافی ویتامین‌ها و املاح و کمبود آنها در بدن می‌شود. آنتی اکسیدان‌ها از بروز برخی بیماری‌ها مثل آترواسکلروز و بیماری قلبی-عروقی و سکته های مغزی و سرطان های مختلف جلوگیری می‌کند. مضرات جسمی آنها به ریه، قلب، سیستم اعصاب و همچنین دستگاه تنفسی انسان آسیب وارد می کند، اما آثار روانی با پیدایش مشکلات رفتاری و اختلالات روانی فرد را تحت الشعاع قرار می دهد.

خطرات قلبی-عروقی مصرف سیگار

تشدید تصلب شرایین: مصرف دخانیات سبب آسیب به پوشش جدار عروق از جمله عروق خونرسانی کننده قلب، مغز و سایر اعضای بدن میشود. جدار آسیب دیده سرخرگها در مقابل تشکیل پلاک آترواسکلروز (تصلب شرایین) آسیب پذیرتر هستند. استعمال روزانه حتی یک تا سه نخ سیگار هم سبب تشدید اترواسکلروز عروقی می شود.

افزایش احتمال لخته شدن خون: استعمال سیگار با افزایش چسبندگی پلاکتها به یکدیگر موجب آسانتر شدن تشکیل لخته و افزایش احتمال انسداد شریان ها میشود. لخته خون درصورت انسداد سرخرگها میتواند منجر به بروز سکته قلبی، سکته مغزی و بیماری سرخرگهای محیطی شود. شاید اثر لخته کننده سیگار حتی مهمتر از نقش آن در ایجاد تصلب شرایین بوده می تواند با ایجاد لخته موجب سکته قلبی و مغزی حتی در افراد سالم بدون تصلب شریانی شود.

 • اختلالات کلسترول خون : استعمال دخانیات سبب کاهش کلسترول HDL یا “کلسترول خوب” میشود.

افزایش فشارخون: گرچه حتی یک نخ سیگار سیگار به طور مستقیم با تنگ کردن عروق سبب افزایش موقتی فشارخون میشود اما استعمال مداوم سیگار سبب پر فشاری مزمن خون خواهد شد.

انقباض سرخرگها (کاهش خونرسانی): به جز انسداد ناشی از تصلب شرایین در سرخرگها بعلت تشدید اترواسکلروز، سیگار سبب تنگ شدن سرخرگها نیز میگردد که خود سبب کاهش بیشتر جریان خون میشود.

کاهش محتوای اکسیژن خون (خونرسانی ناموثر): مونوکسیدکربن موجود در دود سیگار با کاهش مقدار اکسیژن قابل حمل توسط خون سبب میشود که قلب برای اکسیژن رسانی در حد لازم ضربان بیشتری داشته باشد.

به خطر انداختن سلامت خانواده: استعمال سیگار در محیط بسته، سلامت سایر افراد غیرسیگاری حاضر در آن محیط را به خطر می اندازد. استعمال غیرفعال سیگار (تنفس دود سیگار دیگران) میتواند سبب بروز بیماریهای قلبی عروقی ، مشکلات تنفسی و سرطان شود. جهت حفظ و بهبود سلامت فرزندان، همسر و سایر افرادی که با شما زندگی میکنند، سیگار را ترک کنید.

مشکلات دیگر سیگار کشیدن

مردان به مشکل کاهش قوای جنسی و یا حتی ناتوانی جنسی مبتلا می شوند و زنان ممکن است با مشکلات زیر مواجه شوند.

  • مشکلات باردارشدن
  • مشکلات در حین بارداری
  • داشتن بچه هایی ناسالم و با وزن کم هنگام تولد

اثرات روانی اجتماعی:

فراد براساس یک باور اشتباه مبنی براینکه استعمال دخانیات به رفع استرس و تنش عصبی آنها کمک می کند، به مصرف آن روی می آورند، اما به صورت ناخودآگاه به سیگار و نیکوتین موجود در آن اعتیاد پیدا می کنند و همین وابستگی، به تدریج حس لذت را به اعتیاد سوق می دهد، بنابراین باید توجه شود که مصرف دخانیات منجر به آرامش مطلق نمی شود.

مواد محرک و آمفتامین ها بیش از مواد دخانی به سلامت روان فرد آسیب می زنند، موادی مانند حشیش، شیشه، گل، هرویین و قرص های نشاط آور که جزو مواد مخدر محرک محسوب می شوند، برخلاف این باور غلط که در ابتدا اعتیاد آور نیست، به شدت بر ایجاد وابستگی رفتاری فرد تاثیرگذار است و باعث ایجاد بیماری های اعصاب و روان می شود.

اگر شما مشکل روانی داشته باشید احتمال بیشتری دارد که به سیگار  کشیدن روی بیاورید.  هر چه بیشترسیگار بکشید احتمال بیشتری دارد که مشکل روانی شما به یک بیماری روانی تبدیل شود، دچار اضطراب وافسردگی شوید، به خودکشی فکر کرده و یا اقدام به خودکشی کنید، داروهای روانگردان و یا الکل بیشتری مصرف کنید که می تواند باعث  مشکلات روانی حادتر شود. 


منبع:

http://imhh.ir/index.php/2017-05-31-13-58-24/2017-06-05-12-32-56/130-7-2 
https://konjedsara.com/

https://www.rcpsych.ac.uk/mental-health/translations/persian/
      ماهنامه الکترونیکی سیب /شهریور 98
 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  2
کل بازديد:  39
بازدیدکنندگان برخط:  1