معاون بهداشت وزیر بهداشت در شیراز؛ اهمیت تداوم اقدام ارزشمند راه اندازی بانک شیر مادر در کشور1398-5-9

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در جمع شرکت کنندگان در همایش ترویج تغذیه با شیر مادر ویژه کلان منطقه پنج کشور، بر توسعه بانک های شیر مادر در تمامی استان ها تاکید کرد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «علیرضا رئیسی» در این همایش با اشاره به بهره برداری از هزار و هفتصد پروژه عمرانی حوزه بهداشت طی دو سال گذشته، راه اندازی بانک شیر مادر را اقدامی باارزش در این میان دانست.

 او با بیان اینکه می توانیم پاسخ پرسش های حوزه سلامت را در اصول دینی خود بازیابیم، یکی از پیامدهای ورود نوآوری در حوزه سلامت را ترویج مسایلی از قبیل تغذیه با شیر خشک و یا سزارین دانست که امروزه در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته، آمار پایینی دارد.

 دکتر رئیسی ادامه داد: در جامعه ما، وضعیت تغذیه با شیر مادر در گذشته بهتر از امروز بود و باید به کمک آگاهی بخشی به مردم، مواردی مانند تغذیه انحصاری با شیر مادر و یا زایمان طبیعی را در جامعه ترویج کرد.

 این مقام مسوول در وزارت بهداشت، ترویج تغذیه با شیر مادر را یکی از مبانی توسعه یافتگی خواند و افزود: تغذیه انحصاری نوزادان با شیر مادر، به مثابه نوعی واکسن عمل کرده و موجب پیشگیری از بیماری ها و ارتقای ایمنی بدن آنان می شود.

او در ادامه به یافته های موجود در این زمینه پرداخت و گفت: آمارها حاکی از خطر ۴۰ درصدی ابتلا به دیابت نوع یک برای نوزادانیست که از موهبت تغذیه با شیر مادر بهره مند نبوده اند و دیگر یافته ها نیز نشان می دهد این نوزادان، ۲۵ تا ۴۳ درصد بیشتر از دیگر نوزادان، در معرض چاقی و اضافه وزن هستند.

 معاون بهداشت وزیر بهداشت اضافه کرد: همچنین تغذیه با شیر مادر، شانس ابتلا به اوتیسم در کودکان را تا دو و نیم برابر کاهش می دهد.

دکتر رئیسی ترویج فرهنگ تغذیه با شیر مادر و اقداماتی نظیر راه اندازی بانک شیر مادر را موجب ارتقای کیفیت درمان نوزادان، ارتقای ایمنی نوزادان و صرفه جویی برای دولت و خانواده ها در کاهش هزینه های درمانی عنوان کرد.

 تاکید نمایندگان مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی بر ترویج فرهنگ تغذیه با شیر مادر

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز با اعلام آمادگی برای همکاری با مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز در مسیر ارتقای سلامت، بر اهمیت تغذیه با شیر مادر تاکید کرد.

«مسعود رضایی» گفت: اگر می خواهیم امری در جامعه به صورت اجرایی در آید، باید از جوانب مختلف بررسی شود.

 او افزود: در گذشته زنان پیشکسوت در خانواده، امر شیردهی را به دیگر زنان آموزش می دادند و این فرهنگ باید گسترش یابد.

«علی اکبری» دیگر نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش به اهمیت موضوع تغذیه نوزادان با شیر مادر پرداخت و گفت: در گذشته چنانچه فرزندی مادر خود را از دست می داد، دیگر بانوانی که نوزاد شیرخوار داشتند، به نوزاد شیر می دادند تا از این نعمت بهره مند باشد و راه اندازی بانک شیر مادر نیز، همین کارکرد را برای جامعه دارد.

 

همچنین در این همایش با حضور معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از دست اندرکاران راه اندازی بانک شیر مادر و ترویج تغذیه با شیر مادر، با اهدای لوح و تندیس تقدیر شد.

 همایش ترویج تغذیه با شیر مادر، صبح امروز، نهم مرداد، در سالن سعدی مجتمع ولایت، با حضور دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کلان منطقه پنج کشور، برگزار شد./۱۰۱معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از کاهش شاخص مرگ و میر نوزادی در یک ساعت نخست پس از تولد، در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «عبدالخالق کشاورزی» گفت: با توجه به اینکه کاهش نرخ مرگ و میر نوزادان از شاخص ‌های مهم بهداشت و رفاه اجتماعی است، بهبود آن در شرایطی که عنوان می‌ شود ایران نیازمند افزایش نرخ جمعیت است، ضروری به نظر می‌ رسد.

او اضافه کرد: با تلاش اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شاخص مرگ و میر نوزادی در یک ساعت نخست پس از تولد از ۳ و هشت دهم در سال ۹۲ به یک و هشت دهم در هر هزار تولد زنده در سال ۹۷، کاهش یافت.

«ثریا شفیعی» رییس اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز این موفقیت را حاصل سیاست گذاری های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دستان پرتلاش ماماها و پزشکان مشارکت کننده در این زمینه دانست و بر لزوم ادامه این روند در راستای کاهش عوارض نوزادی و ارتقای سلامت مادران و نوزادان، تاکید کرد./

 
 
 
اخبار نشریه
تقدیر معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت از مدیریت بهینه و کنترل هزینه ها در دانشگاه علوم پزشکی شیراز
1398-5-20
امضای تفاهم نامه ساخت ۱۰ خانه بهداشت بین دانشگاه علوم پزشکی شیراز و یک نیک اندیش حوزه سلامت/ کلنگ زنی ساخت خانه بهداشت روستای گردخون
1398-5-16
خدمتی نو برای توسعه جراحی های پیشرفته در شیراز؛ افتتاح مرکز لیزر اگزایمر درمانگاه شهید مطهری با حضور رییس دانشگاه
1398-5-15
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز: شیراز؛ حائز بالاترین تعداد ارایه خدمات غربالگری در بسیج ملی کنترل فشارخون
1398-5-15
دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بر بام راه یافتگان به مرحله اختتامیه جشنواره سیمرغ ایستاد
1398-5-14
ثبت بیش از ۴ هزار مورد شکایت در سامانه ۱۹۰ طی ۴ ماه نخست سال
1398-5-13
رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران خبر داد: صرفه جویی ۱۳۰ میلیارد تومانی با تعریف گایدلاین‌های ملزومات مصرفی در شیراز
1398-5-13
معاون بهداشت وزیر بهداشت در شیراز؛ اهمیت تداوم اقدام ارزشمند راه اندازی بانک شیر مادر در کشور
1398-5-9
 
 
بازديدامروز نشریه:  175
کل بازديد نشریه:  3,950
بازدیدکنندگان برخط:  1