نشریه الکترونیکی سیب/نشریه 80 /مرداد 98
فشار خون بالا
فشار خون بالا يكي از عوامل خطر آفرين سلامت است كه متاسفانه در كشور ما علي رغم شيوع و عوارض زياد مورد توجه قرار نگرفته است و سالانه تعداد قابل توجهي از سكته هاي مغزي و قلبي و مرگ و مير را در سنين ميانسالي و حتي جواني باعث مي شود اسف انگيزتر آنكه حداقل 40 درصد از مبتلايان به اين بيماري مهلك و ناتوان كننده از بيماري خود آگاه نيستند كه آگاهي اين گروه مي تواند بنحو معجزه آسايي از عوارض ناخوشايند بيماري بكاهد
.

فشار خون بالا

برای اینکه خون در رگهای بدن جاری شود و مواد غذایی را به اعضای مختلف بدن برساند ، نیاز به نیرویی دارد که خون را به گردش درآورد، این نیرو فشار خون نامیده می شود یا به تعبیری ، به  فشاری که خون بر دیواره رگها وارد می کند فشار خون  می گویند .

صورتی که به هردلیل از جمله رسوب چربیها در جداره رگها باعث شود که رگهای بدن توانایی انقباض و انبساط طبیعی خود را از دست دهند فشار خون بالا می رود . در این شرایط قلب نیز با شدت و قدرت بیشتری باید فعالیت کند.

پرفشاری  خون یکی از شایع ترین بیماری های مزمن در جوامع امروزی است وار آنجا که هیچ علامتی    ندارد به عنوان قاتل خاموش از آن یاد می شود. خوشبختانه پرفشاری خون به آسانی قابل تشخیص و   معمولا قابل درمان است.

انواع فشار خون بالا

 

فشار خون بالای اولیه : که 95 درصد بیماران پر فشاری خون را شامل می شود و علت آن مشخص نیست البته عوامل خطرزای مانند سن بالا، جنسیت مردانه، مصرف زیاد نمک، چاقی، دیابت و سابقه خانوادگی  در ایجاد آن دخیل می باشد

فشار خون بالای ثانویه: که 5 درصد بیماران فشار خونی را شامل می شود و به علت اختلال در یکی از عوامل تنظیم کننده فشار خون مانند تغییر در ترشح هورمونها یا عملکرد کلیه ها و غدد فوق کلیوی است.

عوامل خطرساز بیماری فشار خون بالا:

        عوامل زیادی  در ایجاد پرفشاری خون موثر هستند ، از جمله:

·         سن: خطر پرفشاری خون با افزایش سن بیشتر می شود. در اوایل میانسالی، پرفشاری خون در مردان شایع تر است. عموماً زنان پس از یائسگی  دچار پرفشاری خون می شوند.

·         نژاد: پرفشاری خون در میان سیاهپوستان شایع تر است و معمولاً در سنین پایین تری نسبت به سفیدپوستان مبتلا می شوند. همچنین عوارض جدی از جمله سکته و حمله قلبی نیز در بین سیاهپوستان بیشتر است.

·          سابقه خانوادگی: پرفشاری خون زمینه ژنتیکی دارد.

·           اضافه وزن و چاقی: هرچه وزن شما بیشتر باشد، برای تأمین اکسیژن و مواد مغذی به بافت ها، خون بیشتری مورد نیاز است و هرچه حجم خون در گردش از طریق عروق خونی بیشتر باشد، فشار وارد بر دیواره شریان ها نیز بیشتر می شود.
بی تحرکی: که علاوه بر افزایش فشار خون،  باعث اضافه وزن و چاقی نیز می شود.

·         استعمال دخانیات: سیگار کشیدن و استعمال دخانیات نه تنها فشارخون شما را بلافاصله به طور موقت افزایش می-دهد، بلکه مواد شیمیایی موجود در تنباکو می تواند به سطح دیواره عروق شما آسیب وارد کند. این امر می تواند سبب باریک شدن شریان ها و افزایش فشار خون شما گردد.

·         مصرف نمک زیاد: سدیم زیاد موجود در رژیم غذایی می تواند سبب جمع شدن مایعات  در بدن و افزایش فشارخون گردد.

·         استرس: استرس بالا  می تواند سبب افزایش موقت اما شدید در فشارخون گردد.

اگر برای آرام شدن سعی می کنید بیشتر بخورید، سیگار بکشید یا الکل بنوشید، تنها مشکلات خود را با پرفشاری خون بیشتر می کنید.

 

        عوارض پرفشاری خون:

1)       حمله قلبی

2)       سکته مغزی

3)       بیماری کلیه

4)       مشکلات بینایی

 

توصیه های مهم برای پیشگیری از افزایش فشار خون :

·         اندازه گیری   فشار خون به طور منظم :  پس از سن 18  سالگی ، هر دو سال یکبار، احتمالاً در صورتی که فشارخون شما بالا باشد و یا سایر عوامل خطر بیماری های قلبی را داشته باشید، پزشک به شما توصیه می کند فشارخون خود را به دفعات بیشتری بررسی کنید.

·         برای بررسی فشار خون ، می توانید از غربالگری رایگان فشارخون در مراکز سلامت بهره مند شوید.

·         ترک سیگار

·         کنترل وزن

·         داشتن حداقل 30 تا 40 دقیقه ورزش هوازی در روز

·         از خوردن داروهای ضد سرفه و آلرژی و سرماخوردگی به صورت خود سرانه  و بدون توصیه پزشک پرهیز شود.

·         استفاده از روشهای آرام سازسی در جهت کاهش استرس و تنش

·         کاهش میزان مصرف نمک در رژیم غذایی روزانه

·         دقت در نوبتهای مصرف داروی فشار خون

 

 

منابع:خطرسنجی سکته های قلبی  مغزی و سرطان سال 1396

      ماهنامه الکترونیکی سیب /مرداد 98

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  2
کل بازديد:  60
بازدیدکنندگان برخط:  1