نشریه الکترونیکی سیب/نشریه 76/اسفند ماه 97
فوائد و آداب سفر
 


هر ساله در آستانه سال جدید سفرهای نوروزی و مسافرت به نقاط مختلف، نیز رونق بیشتری می یابد ، بیشتر مردم با اهداف مختلف به منظور دید وبازدید و دیدار با اقوام و خویشاوندان و یا تفریح و گردش سفر خود را آغاز می کنند ، مسافرت کردن در قران کریم و احادیث ائمه اطهار (ع) و سخنان بزرگان نیز سفارش شده است. انسان ها با مسافرت به جاهای مختلف و حضور در سرزمین ها و مکان های جدید روحیه ای دوباره می گیرند و با کسب تجربه های نو و دیدن آثار زیبای شهرها و مسیرهای سفر اضطراب و نگرانی های خود را کاهش داده  وبرای ادامه فعالیت های روزمره خود انرژی و توان بیشتری می گیرند، با تفریح و لذت بردن از مناظر زیبای طبیعت و همراهی و آشنایی بیشتر با دوستان وهمراهان و تغییر و تنوع در زندگی خود فشارهای ناشی از کار و زندگی یکنواخت را کاهش داده و با استفاده از هوای آزاد و انرژی خورشید به افزایش سلامت روحی و جسمی خود کمک می کند .یکی از اثار ارزشمند مسافرت خود شناسی و شناخت بیشتر نسبت به توانایی های فردی است، در هنگام سفر و مواجه شدن با موقعیت های مختلف و شرایط گاها دشوار و یا غیرقابل پیش بینی سفر، انسان ظرفیت و توان خود را در مواجهه با این گونه شرایط را نیز بیشتر شناخته و با سازگاری با شرایط متفاوت و رفع موانع و مشکلات و بردباری در برابر سختی ها قابلیت های فردی خود را در زندگی افزایش خواهد  داد. سفر تنها یک تفریح ساده نیست بلکه علاوه بر آن می تواند تجاربی لذت بخش و درسهایی آموزنده برای هرفرد داشته باشد تا در طول زندگی از آن بهره مند شود . ما با دیدن جاهای جدید و آشنایی با افراد و مناظر گوناگون بینش و تجربیات متفاوتی به دست خواهیم آورد که امکان بهره مندی از انها در وطن و محل زندگی همیشگی برایمان مقدور نخواهد بود.

قبل از اقدام به سفر نیز بایستی آمادگی لازم را در خود و همراهان ایجاد کرده وعلاوه بر آن امکانات و نیازهای ضروری سفر را مهیا کرده و پس از آن به مسافرت برویم.

1-      وسیله نقلیه مناسب:داشتن وسیله نقلیه مناسب شخصی یا عمومی برای انجام سفر یکی از مهمترین ارکان آغاز سفر خواهد بود. آمادگی و داشتن وسیله نقلیه سفر می تواند تاثیر به سزایی در آرامش و ایجاد رضایت بیشتر در مسافرت  داشته باشد. اگر وسیله نقلیه دارای عیب و نقص بوده و یا با شرایط فرد و همراهان همخوانی نداشته باشد نه تنها اهداف سفر حاصل نخواهد شد بلکه باعث ناراحتی و ایجاد رنج و سختی در سفر نیز خواهد شد.پس بایستی قبل از انجام سفر با مروری دوباره از راحتی و سلامت وسیله نقلیه انتخابی خود اطمینان پیدا کرده  سپس قصد انجام سفر کنیم.

2-      انتخاب همراهان : سفرها چه به صورت فردی و یا خانوادگی و یا دسته جمعی و تورهای تفریحی یا زیارتی باشد بایستی همراهان خود را نیز به درستی و با توجه به روحیات و علاقه مندی های خود  انتخاب کنیم، چه بسا مسافرت های شیرینی که با داشتن همسفرانی نامناسب نتایج تلخ و عوارض جبران ناپذیری برای فرد به همراه داشته باشد و یا به عکس همسفران مناسب و خوبی که همه ناملایمات و تلخی های سفرهایی را درکام افراد شیرین و قابل تحمل کرده اند.

3-      وسایل و توشه مورد نیاز: قبل از انجام سفر علاه بر وسایل شخصی مورد نیاز نسبت به تامین برخی لوازم ضروری دیگر نیز اقدام نموده و با آمادگی بیشتر به مسافرت برویم ، مقداری غذای فاسد نشدنی و قابل نگهداری ، مدارک مورد نیاز ، وسایل روشنایی اضطراری و پتو یا امکانات گرم کننده ، مقداری دارو و چسب زخم و ...به همراه داشته باشیم.

 

پس از گذشت مدت زمانی از سفر و دوری از خانه و وطن اصلی، دلمان برای شهر  یا دیارمان تنگ می شود  و خستگی سفر خودش را بیشتر نشان می دهد. در زمان  بازگشت به محل زندگی دائمی خود قدر داشته های زندگی و آرامش و راحتی خانه را بیشتر درک میکنیم . 

در مسافرت شیرینی ها و تجربه های فراوانی ذخیره می کنیم تا در ادامه زندگی بتوانیم با تکیه بر آنها روزهایی شادتر و آرامشی دوچندان داشته باشیم .

        بسیار سفر باید تا پخته شود خامی              صوفی نشود صافی تا در نکشد جامی

 

    گرپیر مناجات است ور رند خراباتی                هر کس قلمی رفته‌ست بر وی به سرانجامیماهنامه الکترونیکی سیب / اسفند97

 

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  301
بازدیدکنندگان برخط:  1