نشریه الکترونیکی سیب/نشریه 76/اسفند ماه 97
توصیه های طب سنتی ایران جهت پیگیری و درمان سنگ کلیه!

 


میزان شیوع سنگ کلیه در ایران 10-5 درصد جمعیت کشور تخمین زده می شود که نسبت به آمارهای جهانی عدد بزرگی به حساب می آید.

 

در طب سنتی ایران برای حفظ سلامتی افراد به 6 اصل ضروری شامل: خوردنی ها و آشامیدنی ها، حرکت و سکون، خواب و بیداری، هوا، حالات روحی و احتباس و استفراغ توجه ویژه می شود که در پیشگیری از بیماری های کلیه و مجاری ادراری و از جمله سنگ کلیه نیز چنین است.

پرهیزات غذایی:

-         به طور قطع نمی توان بیماران را ازخوردن شیر و لبنیات بطور کلی منع کرد ولی بهتر است مصرف پنیر، ماست و دوغ را کاهش داده، شیر را به‌صورت ولرم و همراه با عسل و کمی دارچین میل کنند.

-         بهتر است بیماران مبتلا به سنگ کلیه یا با سابقه ابتلا به آن از مصرف آب هایی با درصد املاح زیاد اجتناب کنند و آب جوشیده یا آب تصفیه شده را جایگزین آن کنند. همچنین مصرف آب و سایر مایعات با غذا ممنوع می باشد.

 -         خوردن مداوم، بدون احساس تشنگی و حجم زیاد آب یا مصرف زیاد داروها و غذاهای ادرار آور بعلت نیاز به عملکرد دائمی کلیه ها می تواند سبب ضعف کلیه شده و زمینه ساز بیماری های بعدی شود.

-         خوراکی های غلیظ مثل حلیم، آش رشته، حلوا، کله پاچه و غذاهایی که با نشاسته تهیه می شود بهتر است از رژیم غذایی خذف شده یا مصرف آن محدود شود.

-         نان های بدون سبوس و نان خمیری که خوب پخته نشده  مصرف نشود.

 -         گوشت گاو، شتر و ماهی های درشت هضم سختی دارند و بهتر است در بیماران دچار سنگ کلیه مصرف نشود.

-         ورزش و حرکات شدید بلافاصله بعد از غذا و قبل از اتمام هضم معدی ممنوع است.

-         نیاز افراد به آب بر اساس میزان تشنگی آن‌ها می باشد و دادن یک فرمول واحد ( مثلاً حجم 8 لیوان آب روزانه) به همه افراد توصیه نمی شود.

-         مصرف آب سرد شده با یخ و خوردن آب ناشتا یا بلافاصله بعد از ورزش یا حمام ممنوع می باشد.

-         تقویت معده با خوردن موادی مثل مربای به، بالنگ، رب سیب، رب به، و.... باعث هضم کامل غذا شده و استعداد ابتلا به سنگ کلیه را کاهش می دهد.

 -         بادام، پسته ، کدو و ماش از جمله تقویت کننده های کلیه می باشند.

 -         در زمان دفع و حرکت سنگ ورزش های مفید شامل: پیاده روی، لی لی و بالا رفتن از پله است ولی اگر سنگ ایجاد انسداد یا هیدرونفروز کرده باشد، تحرک ممنوع است.

 -         استفاده از روغن بابونه بصورت موضعی می تواند باعث کاهش درد سنگ کلیه شده و با نرمی و ارخاء ایجاد شده در مسیر سنگ، دفع آن را اسانتر کند.

 -         مصرف طولانی مدت و بیش از 2 هفته عرقیات مدر از جمله خار شتر ، خار خسک و... به بیماران توصیه نمی شود، زیرا ناخالصی های احتمالی شامل وجود الکل متانول در برخی نمونه ای عرقیات می تواند سبب آسیب به چشم ها شود.

 
     منابع: مبانی طب ایرانی اکسیر اعظم طب اکبری

  

 

ماهنامه الکترونیکی سیب / اسفند 97

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  212
بازدیدکنندگان برخط:  1