نشریه الکترونیکی سیب/نشریه 76/اسفند ماه 97
مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک و عواقب آن

واژه آنتی بیوتیک به معنای ضد زندگی است، آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که باکتریها رو از بین می برند.

آنتی بیوتیک ها سال ها برای درمان عفونت های باکتریایی مورد مصرف بودند ولی به دلیل استفاده های نادرست از آن، باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک به وجود آمده اند.

وقتی فردی با یک باکتری مقاوم به آنتی بیوتیک آلوده شود، دیگر آنتی بیوتیک قادر به درمان و از بین بردن عفونت نیست یا باعث درمان بسیار طولانی می شود، که در برخی شرایط حتی به مرگ منجر می شود، به همین علت جلوگیری از به وجودآمدن این باکتری ها برای سلامت جامعه بسیار مهم است و تمامی افراد جامعه در مقابل این پدیده مسؤول هستند.

امروزه مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها به یک معضل جهانی مبدل شده است. یکی از مشکلاتی که نظام بهداشت و درمان در هزاره سوم با آن روبه روست، نحوه مصرف آنتی بیوتیک و رعایت الگوی صحیح مصرف آن است، چون تجویز و مصرف بی رویه آنتی بیوتیک به مقاومت باکتری های بیشتر منجر شده است.

 

تجویز مکرر و مصرف بی رویه آنتی بیوتیک در جمعیت انسانی و مزارع پرورش دام و طیور، رفته رفته بسیاری از میکروب ها را در برابر این دارو مقاوم کرده و گسترش بیش از حد این پدیده نتیجه ای جز بروز فاجعه در پی نداشته است.

آنتی بیوتیک ها بعد از مسکّن ها دومین دسته دارویی پرمصرف کشور به حساب می آیند که بسیاری از افراد با ظهور اولین نشانه ی سرماخوردگی به مصرف خودسرانه آن روی می آورند.

خود درمانی از عوامل مهم در ظهور باکتری های مقاوم است، زیرا ممکن است بیمار به مصرف آنتی بیوتیک نیاز نداشته یا آنتی بیوتیک مورد مصرف برای آن بیماری خاص مناسب نباشد و این مسأله موجب ایجاد مقاومت باکتری به داروها می شود.

مقاومت باکتری ها در مقابل آنتی بیوتیک ها مشکلات زیادی را در پی داشته است و اگر این روند ادامه یابد، ممکن است نتایج خطرآفرینی در بر داشته باشد.

با استناد به آمار‌ها، ایرانی‌ها ۱۰ تا ۵۱ درصد مجموع دارو‌های کشور از جمله آنتی‌بیوتیک‌ها را بدون مشورت با پزشک و خودسرانه مصرف می‌کنند، در حالی که میزان مصرف خودسرانه دارو در دیگر کشور‌های جهان فقط ۲-۳ درصد است. دراینجاست که وقتی پای بچه‌ها در میان بیاید شاید کمی محتاط‌تر عمل کنیم، گاهی اوقات والدین با تصورات کارشناسانه آنتی‌بیوتیک بچه را سر خود قطع می‌کنند یا به مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک روی می آورند که باعث ایجاد مقاومت فزآینده باکتری‌ها در برابر داروهای آنتی‌بیوتیکی می شوند.

حال برای مقابله با مقاوت آنتی بیوتیکی چه باید کرد؟ اول اینکه تنها در صورت نیاز استفاده گردد زیرا در صورت استفاده زیاد از آنتی بیوتیک ، باعث به وجود آمدن باکتری‌های مقاوم به دارو می شود. دوم از مصرف خودسرانه دارو پرهیز شود و سوم این‌که در صورت تجویزآنتی بیوتیک توسط پزشک، به میزان، زمان و طول مدت درمان توجه و از قطع خود سرانه دارو بدلیل ایجاد باکتری‌های مقاوم به آنتی بیوتیک خود داری شود.

بدون وجود داروهای آنتی بیوتیک مؤثر حتی عفونت‌های جزیی نیز می‌توانند کشنده شوند و نتیجه بسیاری از پیشرفت‌های پزشکی به خطر می‌افتد. عمل های جراحی، شیمی درمانی و جراحی سزارین بدون آنتی‌بیوتیک بسیار خطرناک می‌شوند.

به گفته کارشناسان با کاهش مصرف بی‌دلیل آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توان از مقاومت فزآینده باکتری‌ها در برابر داروهای آنتی‌بیوتیک جلوگیری کرد و عموم مردم نیز می توانند نقش کلیدی در این زمینه بازی کرده،  با اعلام اقدامات جمعی سودمند باشند.

شاید همگان باید این توصیه دکتر تاجبخش، از چهره های ماندگار علمی کشور، را بازخوانی کنیم که گفت: باکتری ها میلیون ها سال قبل از انسان در زمین وجود داشته اند و به علت جهش ژنتیکی میلیون ها سال بعد هم وجود خواهند داشت؛ ما نمی توانیم آن ها را از بین ببریم، فقط باید با آن ها به تعامل برسیم.

  

منابع:

http://www.asriran.com

https://www.isna.ir

http://phana.ir

 

http://idrc.mui.ac.ir


      ماهنامه الکترونیکی سیب /اسفند 97

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  158
بازدیدکنندگان برخط:  1