نشریه الکترونیک سیب/نشریه 74/دی 97
ورزش و بیماری های تیروئید/2

ورزش شدید و اختلال ترشح هورمون تیروئید

مطالعات نشان داده ورزش شدید می‌تواند باعث افزایش یا کاهش ترشح هورمون‌های تیروئید و پاراتیروئید شود.همچنین دیده شده ورزش‌های هوازی بخصوص در خانم‌ها و تمرینات نه‌چندان شدید مداوم در مردان توانسته تا 72 ساعت بعد از ورزش میزان ترشح هورمون پاراتیروئید را افزایش دهد. به این ترتیب ورزش طولانی در کسانی که پرکاری پاراتیروئید دارند، می‌تواند علائمشان را بخصوص در مورد کاهش تراکم استخوان تشدید کند. با توجه به اختلال ضربان قلب در این بیماران، قبل از شروع ورزش باید این مشکل کنترل شود وگرنه با شروع ورزش، حال فرد وخیم‌تر خواهد شد.

نسخه ورزش درمانی در تیروئیدی‌ها

پیش از شروع تمرین درمانی، فیزیوتراپیست باید از کنترل کامل بیماران مبتلا به پرکاری پاراتیروئید توسط متخصص غدد و متابولیسم اطمیناهن حاصل کرده و سپس شروع به تجویز نسخه ورزشی بیمار کند. به همین دلیل توصیه میشود : معمولا پنج روز در هفته تمرینات هوازی با حداکثر مصرف انرژی در صورتی که بیمار چاق باشد، با افزایش فعالیت قلبی ـ‌ عروقی می‌تواند در برنامه وی گنجانیده شود. بالا رفتن ضربان قلب به میزان 40 تا 75 درصد در این تمرینات توصیه می‌شود و بیش از آن باید با توجه به توصیه‌های پزشک و در حد تحمل بیمار صورت گیرد. تمرین درمانی به مدت 30 تا 60 دقیقه در هر جلسه، زمان مناسبی است و در صورت عدم تحمل بیمار می‌توان به وی استراحت داد.

به مرور می‌توان تمرینات هوازی را در حد تحمل، به تمرینات مقاومتی پیشرفت داد. زمانی که تمرینات مقاومتی با وزنه یا بندهای الاستیک را شروع می‌کنیم تعداد جلسات را به دو تا سه بار در هفته کاهش می‌دهیم و بین جلسات حداقل دو روز استراحت می‌گذاریم.در این مرحله زمان هر جلسه به تعداد تمرین‌ها و آمادگی جسمانی بیمار بستگی دارد.

فیزیوتراپی، مکمل دارودرمانی
توجه داشته باشید در برنامه درمانی بیماران تیروئیدی، فیزیوتراپیست سعی می‌کند تعداد مفاصل بیشتری را به کار گیرد و تمریناتی را طراحی کند که به شغل و عملکرد روزانه بیمار بیشتر شبیه باشد.بیمار باید بداند این تمرینات بعد از دارودرمانی یا جراحی توسط پزشک در مرحله اول درمان، نقش پیش‌برنده درمان او را به عهده دارد .توجه داشته باشید دارودرمانی، پرتودرمانی یا کاهش فعالیت تیروئید می‌تواند سبب کاهش سطح انرژی بدن شود که در تمرین درمانی بیماران تیروئیدی باید مورد توجه قرار بگیرد.

کنترل وضعیت متابولیک در مبتلایان پرکاری تیروئید
در بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید که دارومصرف می‌کنند باید ضربان قلب و فشار خون هنگام تمرین کنترل شود. با توجه به کاهش یا افزایش وزن در این بیماران تعداد جلسات و حجم تمرینات باید با شرایط فیزیکی و سطح انرژی بیمار تغییر کند. داروهای کم‌کاری تیروئید می‌توانند سبب اختلال در ضربان قلب و بالارفتن فشار خون شوند که این موضوع هم باید در تمرینات مورد توجه قرار گیرد.
کمک به تقویت استخوان‌ها و مفاصل
از آنجا که مشکلات تیروئید ممکن است، سبب بروز دیابت، فشار خون و تغییر در چربی‌های خون شود، بیمار باید در این موارد هم کنترل شود. افزایش فعالیت غده پاراتیروئید و تأثیر آن بر جذب کلسیم باعث می‌شود فیزیوتراپیست با تکیه بر تمرینات تحمل وزن، وضعیت استخوان‌ها و مفاصل بیمار را ارزیابی کرده و تمرینات را بر پایه میزان سلامت آنها طراحی کند.
در بیماران پرکاری پاراتیروئید گاهی مشکل کاهش مزمن سطح کلسیم خون پیش می‌آید که باید با تجویز مداوم ویتامین دی و کلسیم بخصوص حین دوره فیزیوتراپی از بروز عوارض ناشی از آن جلوگیری کرد.

متخصصان این روش‌ها را برای درمان کم‌کاری تیروئید توصیه می‌کنند:

داشتن برنامه ورزشی و نیز انجام آزمایش‌های منظم تمرینات یوگا و مدیتیشن می‌تواند به درمان مشکل تیروئید کمک نماید. یکی از بیماران مبتلا به کم‌کاری تیروئید از سال 2006 چنین می‌گوید: ((10 سال پیش، فقط از طریق کتاب‌های درسی مطالبی دربارۀ اختلال تیروئید خوانده بودم و فکر می‌کردم اختلال تیروئید، مشکلی پزشکی است که برای برخی از مردم دنیا پیش می‌آید تا آنکه 7 سال پیش یک روز برای خودم اتفاق افتاد و بعدازآن بود که متوجه شدم، اختلال تیروئید برای هرکسی می‌تواند اتفاق بیفتد، حتی من. در ابتدا کمی ترسیده بودم، اما بعدازاینکه با یوگا و آیورودا به‌عنوان یک روش درمانی امن و آسان آشنا شدم، دیگر حتی به آن فکر هم نمی‌کنم و زندگی‌ام به همان وضعیت نرمال همیشگی ادامه دارد و تمرینات روزانه و منظم یوگا آن را بهتر می‌کند و کمک می‌کند که بهتر بتوانم بر علائم آن غلبه نمایم.))

این روزها اختلال تیروئید یکی از رایج‌ترین بیماری‌ها، بعد از دیابت و فشارخون می‌باشد.
طبق آمار انجمن تیروئید آمریکا، حدود 20 میلیون نفر از مردم آمریکا مبتلا به اختلال تیروئید هستند و این در حالی است که حداقل 60 درصد آن‌ها حتی از آن آگاه هم نیستند. همچنین آمار نشان می‌دهد که این اختلال در بین زنان بیشتر از مردان رواج دارد.
یکی از اصلی‌ترین دلایل اختلالات تیروئید، زندگی پر استرسی است که درگیر آن هستیم.اگرچه شیوع اختلالات تیروئید، این روزها در حال افزایش است، اما روش‌های درمانی مختلفی نیز برای بیماران در دسترس است.البته هر روش درمانی زمان می‌برد تا شما بتوانید از آن نتیجه بگیرید و آن را احساس کنید؛ اما در این حین نیز شما می‌توانید با یوگا و مدیتیشن به روند درمان تیروئیدتانکمک کنید.بنابراین فقط برای دقایقی در روز، انجام تمرینات یوگا را به درمان خود اضافه کنید تا یوگا به کاهش استرس در شما کمک کرده و همچنین روزهای زندگی شما را شادتر و آرام‌تر سازد.

چگونه یوگا می‌تواند به کاهش علائم اختلالات تیروئید کمک کند:

قبل از آنکه برای اختلالات تیروئید شروع به یوگا کردن کنید، حتماً با پزشکتان مشورت کنید.همچنین به یاد داشته باشید که تکنیک‌های یوگا بر روی بهبود علائم اختلالات تیروئید کمک می‌کند، ولی جایگزینی برای داروها نیست. (اگرچه در برخی موارد در یک دورۀ زمانی، تمرینات یوگا نیاز به داروها را کاهش می‌دهد.)

توجه: اگرچه تمامی آساناهای یوگا برای هر دو دستۀ بیماران کم‌کاری و پرکاری تیروئید مفید هستند، اما ما به‌صورت ویژه برخی از این وضعیت‌ها را که به‌طور خاص مؤثرتر هستند، پیشنهاد می‌کنیم؛ اما نیازی نیست که شما انجام آساناها را محدود کنید و صرفاً این حرکات را انجام دهید.

آساناهای مفید برای کم‌کاری تیروئید

 – ایستادن روی شانه (ساروانگ آسانا). این آسانا بهترین آسانای پیشنهادی برای کم‌کاری تیروئید می‌باشد. این آسانا به‌طور مناسبی باعث تحریک عملکرد غدۀ تیروئید می‌شود و این به دلیل فشاری است که در این تمرین به غدۀ تیروئید وارد می‌گردد و همچنین سبب تحریک سایر غدد در ناحیۀ سر، مانند غدد هیپوفیز و پینال می‌شود که آن‌ها نیز به‌طور غیرمستقیم روی عملکرد غدۀ تیروئید نقش دارند.

تمرینات تنفسی مفید برای کم‌کاری تیروئید (پرانایام)

 اوجایی - کاپالابهاتی (درخشش جمجمه).
   بهاستریکا (دم آهنگری)- نادی شودان (تنفس متناوب).

منابع: 

1)کتاب اختلالات غده تیروئید   - رضا پور دستگردیان - 1394

2)بیماری های غدد-تالیف :دکتر مجتبی کرمی/انتشارات طرلان1392

3)راهنمای مطالعه غدد- دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی – بخش گواتر، مولفین: دکتر فریدون عزیزی- دکتر فرهاد حسین پناه

1)http://www.uptodate.com/contents/hypothyroidism-underactive-thyroid-beyond-the-  basics

 

 

صفحه قبل
ماهنامه الکترونیکی سیب /دی 
97

 

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  125
بازدیدکنندگان برخط:  1