نشریه الکترونیک سیب/نشریه 74/دی 97
دکتر محمود حقیقت
 

 


 سیاه چادر عشایر، دیوار شفاف و بلندی است که گاهی نردبان رویا می شود. کودکان بسیاری فارغ از حیاط و کلاس و نیمکت مدرسه از سیاه چادر به آفتاب عالم تابِ علم رسیدند و قدر قلب وسیعِ زنده یاد محمد بهمن بیگی را دانستند.

 یکی از این کودکان دیروز، دکتر «محمود حقیقت» است که به عنوان متخصص و فوق تخصص گوارش و کبد کودکان نام آور دیار فارس شد. او وسعت کلاس را نمی شناخت، اما ممتاز و کوشا بود و به عنوان نفر نخست کنکور پزشکی در مسیری گام نهاد که مرز نداشت. دکتر حقیقت پس از گذراندن دوره تخصص در سمت های گوناگونی درخشید و در سال ۱۳۷۰ برای نخستین بار در شیراز رشته تخصصی پزشکی گوارش و کبد کودکان را بنیان گذاری کرد. این پزشک وارسته از طرف انجمن پزشکان متخصص کودکان ایران نیز به عنوان پزشک برتر کشور معرفی شده است.

دکتر حقیقت در سال 1351 به عنوان دانش‌آموز نمونه‌ کشور برای تحصیل در کالج بین‌المللی لندن و 3 سال بعد برای تحصیل پزشکی در کشور کانادا انتخاب شد، اما وفاداری به میهن و عشق به هم نوعان، مانع از هجرت شد تا افتخار وجودش به نام ایران سنجاق بماند.

وی سال 1354 در بین دانش‌آموختگان رشته‌ تجربی مقام اول استان را کسب کرد و در همان سال وارد دانشکده‌ پزشکی دانشگاه شیراز شد. در سال 1362 در رشته تخصصی کودکان تحصیل خود را آغاز کرد و در سال 1365 نیز با کسب رتبه‌ اول کشور در بین تمامی دستیاران رشته‌ کودکان، فارغ‌التحصیل شد. همان سال مسئولیت راه‌اندازی دانشکده‌ پزشکی جهرم را عهده دار شد و تا پایان سال 1368 ریاست این دانشکده را بر عهده داشت. وی پس از پذیرفته شدن در رشته‌ فوق تخصصی گوارش کودکان از سال 1369 تا 1371 در دانشگاه علوم پزشکی تهران مشغول به تحصیل و پس از فراغت از تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی شیراز مشغول به کار شد.

دکتر حقیقت طی سال‌های 1371 تا 1373 معاونت آموزشی دانشکده‌ پزشکی و 1373 تا 1376 ریاست بیمارستان نمازی را بر عهده گرفت و در 3 دوره‌ متوالی 4 ساله از طرف پزشکان شیراز به عنوان عضو هیأت مدیره‌ نظام پزشکی این شهر انتخاب شده است.

او که علم و تجربه و تقوا را برای دستیابی به مدارج بالا آمیخت، تاکنون موفق به انتشار 3 عنوان کتاب و بیش از یکصد مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی و همایش‌های علمی ملی و بین‌المللی شده‌ است.

مواردی که به آن اشاره شد بخشی از فعالیت های پژوهشی و اجرایی دکتر محمود حقیقت است؛ کودکی که با تعلیمات ایل در آینده جاری شد و از مرزهای دانایی گذشت.

بی دلیل نبود که زنده یاد بهمن بیگی در نامه هایی که برایش نوشته و به یادگار گذاشته، صفت «دانشمند» را برازنده اش دانسته است.

وی خودش را عشایر زاده معرفی می کند وهمچنین استاد زندگی اش را نیز مرحوم محمد بهمن بیگی می داند و می گوید: او برای عشایر بسیار زحمت کشید وهمه او را چراغ هدایت می دانند.

به عقیده این پزشک مکتب بهمن بیگی خدمت به مردم بود وبه همین دلیل دانش آموزانی که در مکتب بنیانگذار مدارس عشایری، علم را فرا گرفتند امروزه اکثر آنان به درجات علمی رسیده اند وبه مردم وطن خدمت می کنند.

به گفته او انسان به هر خواسته ای بخواهد میرسد به شرط اینکه برای رسیدن به هدفش تلاش داشته باشد به همین جهت من معتقدیم برای رسیدن به این نقطه از زندگی تلاش های زیادی داشته درحالی که از گذشته خود الگویی نداشتم فوت پدرم در دوران نوجوانی موجب شد انگیزه ای شود تا به پزشکی بیشتر فکر کنم.

دکتر حقیقت ادامه می دهد:پزشک شدن انگیزه ای شد تا در تمام مقاطع تحصیلی  وحتی دردوران دانشجویی نیزممتاز شوم وتا آنجایی پیش رفتم که پس از دریافت مدرک پزشکی  بورس کاندا شدم ولی تحصیل در دانشکده های  ایران را ترجیع دادم.

وی می گوید: در سال 68 برای رشته فوق تخصص گوارش قرار بود تنها یک  نفر در کشور پذیرفته این رشته شود که در ان مقطع نیز توانستم این موفقیت را کسب ودر محضر استاد دکتر غلامرضا خاتمی در این رشته پذیرفته وپس از پایان برای نخستین مرتبه در جنوب کشور و پس از تهران  دومین بخش گوارش و کبد کودکان را در دانشگاه علوم پزشکی شیراز این بخش راه اندازی کنم.

این پزشک فوق تخصص گوارش اطفال پزشکی را به رفتار علم وتقوا توصیف می کند ومی گوید:پزشکی راه نرفته ای برای انسان است زیرا هر فردی که بخواهد در این راه موفق شود باید تلاش داشته باشد وبتواند بدون هیچ چشم داشتی به هم نوعان خود خدمتصادقانه داشته باشد.

وی ادامه می دهد: هرچند که بسیاری از افراد جامعه وارد این رشته خطیر شده ولی نیمه راه این این حرفه را رها کرده ونتواست این راه را ادامه دهد.

دکتر حقیقت که از زندگی خود بسیار رضایت دارد می گوید:چنانچه بازهم متولد شوم مجداا پزشکی و تخصص اطفال را انتخاب می کنم زیرا دراین راه موفق بوده وتوانسته ام خدمتگذار باشم.

این پزشک معتقد است بیماری بیماران بزرگترین علم ودانشی است که هرروزه پزک با دنیای پزشکی بیشتر آشنا می شود.

 

ماهنامه الکترونیکی سیب /دی 97

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  2
کل بازديد:  814
بازدیدکنندگان برخط:  1