نشریه الکترونیک سیب/نشریه 74/دی 97
ارتباط بیماری های سیستمیک وبیماری های دهان و دندان


 

در عصر حاضرشواهد زیادی در خصوص رابطه میان سلامت عمومی افراد و بهداشت دهان و دندان در دست است.  و مشخص شده است که  بیماری‌های دهان و دندان بر ارگان های مختلف بدن مؤثرند و گاهی برخی بیماری های سیستمیک با تظاهرات دهانی خود را نشان می دهند.

بنابراین رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان نه تنها سبب بروز بیماری‌های مربوط به حفره دهان می شود، بلکه می‌تواند دستگاه‌های حیاتی بدن را تهدید کند و حتی سبب مرگ بیمار شود.

مواردی که ممکن است تحت تأثیر عفونت دهانی قرار گیرند شامل موارد زیر هستند:

·         دستگاه قلب و عروق

مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور منظم، خطر حملات قلبی را کاهش می دهند. زیرا باکتری های ایجاد کننده پلاک های دندانی، می توانند از دهان به جریان خون منتقل شوند و احتمال تشکیل لخته های خونی، خطر حمله قلبی و بیماری های قلبی را افزایش دهند.

رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان به خونریزی لثه ها منجر می‌شود و شرایط انتقال باکتری ها به جریان خون را فراهم می کند. این باکتری ها موجب تشکیل لخته های خونی و در نهایت ابتلا به بیماری های قلبی می شوند. بنابراین در پبشگیری از بیماری های قلبی- عروقی علاوه بر توجه به رژیم غذایی، ورزش، کلسترول خون و فشارخون باید به بهداشت و سلامت دهان و دندان نیز توجه کرد.

۲ بار مسواک روزانه با خمیر دندان های حاوی فلوراید، کاهش مصرف نوشیدنی ها و مواد غذایی شیرین و مراجعه منظم به دندانپزشک نه تنها به سلامت دهان و دندان کمک می کند، بلکه قادر است از ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی نیز پیشگیری کند.

 

·         دیابت

 

دیابت باعث افزایش مشکلات دهان و دندان به خصوص بیماری های لثه می شود. بیماران مبتلا به دیابت  در معرض پوسیدگی دندان و عفونت دهانی هستند. کنترل نبودن قند خون در بیماری دیابت باعث می شود بدن قادر به مبارزه با باکتری های حمله کننده به لثه نباشد. باکتری های موجود در دهان، احتمال بروز عفونت در دهان را افزایش می دهند که ممکن است به ار زدست دادن دهان بینجامد. 

یکی دیگر از مشکلات بیماران مبتلا به دیابت خشکی دهان است که ممکن است به پوسیدگی دندان ها منجر شود.

به طور کلی دیابت می تواند سبب بروز پوسیدگی دندان، ابتلا به بیماری های لثه، اختلال در عملکرد بزاق، بروز عفونت های قارچی، اختلال در تشخیص مزه ها، و بیماری های مپوستی مثل لیکن پلان گردد.

 

·         بیماری‌های لثه و تولد نوزادان نارس

در زنان باردار با بیماری پیشرفته لثه احتمال سقط جنین و تولد تنوزاد نارس 2 تا 2 و نیم برابر است. بنابر این

 * قبل از تصمیم به بارداری حتماً در مورد وضعیت دندان‌ها و لثه خود با دندانپزشکتان مشورت کنید.

 * در طول دوران بارداری هر سه ماه یکبار، وضعیت دندان‌ها و بخصوص لثه خود را بررسی کنید و درمان‌های پیشنهادی را بطور کامل انجام دهید.

 * تا حد امکان از گرفتن رادیوگرافی دندانی خودداری کنید. در صورت ضرورت حتماً از تجهیزات حفاظتی مربوطه استفاده نمائید. اشعه حاصل از رادیوگرافی های دندانی در کاهش وزن هنگام تولد نوزاد نقش مهمی دارند.

 * هرگونه درد – سوزش یا خونریزی از لثه ها را فوراً به دندانپزشکتان اطلاع دهید.

 * به وضعیت بهداشت دهان بخصوص استفاده صحیح از نخ دندان و مسواک توجه ویژه ای داشته باشید.

 

تظاهرات دهانی برخی  بیماری‌های سیستمیک

·         ایدز از بیماری‌هایی است که تظاهرات دهانی مخصوص به خود دارد.  این تظاهرات عبارتند از بیماری‌های ویروسی و قارچی، التهاب مخاط دهان، خشکی دهان و بیماری‌های لثه‌ای که بدون وجود دلیل مشخصی، در دهان وجود دارند. در برخی بیماری‌های ویروسی مانند تبخال زخم‌های دردناک دهانی دیده می‌شود.

·          سرطان و روش‌های درمانی آن مثل اشعه درمانی سر و گردن و شیمی درمانی نیز عنوان گردیده است که بعلت بیماری‌های لثه‌ای و خشکی دهان حاصل از مراحل درمان، سبب عود پوسیدگی خواهد شد.

·         در بیماران مبتلا به صرع، بیماری‌های لثه‌ای همراه با افزایش حجم، تورم و التهاب لثه گزارش شده است.

برای بهبود بیشتر ضایعات عنوان شده، رعایت بهداشت دهان و دندان ، مصرف مایعات و مواد غذایی پرکالری ضروری می باشد.

 

 

 منابع:

 

https://persianv.com/pezeshk

 

http://www.beytoote.com/health/malady-remedy/when1-teeth-heart.html

 

 

https://article.tebyan.net

 

 

http://salamatbank.com/oral-care/description

 

 

http://www.salamatnews.com/news

 

 

 

 

      ماهنامه الکترونیکی سیب /دی 97

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  2
کل بازديد:  189
بازدیدکنندگان برخط:  1