نشریه الکترونیک سیب/نشریه 74/دی 97
درمان شکاف لب و کام
 

 

شکاف  لب و کام شایعترین ناهنجاری مادر زادی در ناحیه صورت است که در دراز مدت کودکان مبتلا به این عارضه  نیاز به بازتوانی دارند و برای ارتقاء سطح سلامتی و فعالیت طبیعی، کودک به درمان طبی چند ساله، جراحی، ارتودنسی و گفتار درمانی نیاز خواهد داشت . 

 شکاف لب ناشی از جوش خوردن ناکامل ساختمان های محیطی جنبی حفره اولیه دهان است. این شکاف ممکن است یک طرفه یا دو طرفه باشد و غالباً همراه با تکامل غیر طبیعی جدار خارجی بینی، غضروف بینی و دیواره بینی است و گاهی  همراه با شکاف کام دیده می شود که از لحاظ وسعت متفاوت است و گاهی فقط در حد بریدگی لب و در بعضی مواقع به صورت شکاف عمیق و وسیع که حتی سوراخ بینی را در برگیرد می باشد.

 در شکاف لب دوطرفه، بخش مرکزی لب بالا به دو بخش جانبی اتصال نیافته است وشکاف لب و کام از بد شکلی های صورت می باشد  که ممکن است به تنهایی یا توأم دیده شود.

 مساله ارث در این امر دخالت دارد  و همچنین  این نقص در نوزادان پسر بیشتر از دختر دیده می شود و علت آن نارسایی یا اتصال ناکامل ساختمان های جنینی صورت است.

 در شکاف لب شیر خوار ممكن است قادر به ایجاد خلا در حفره دهان نباشد در نتیجه به طور مؤثر قادر به مکیدن نخواهد بود. شکاف کام ممکن است صرفاً کام نرم را درگیر کند و یا به کام سخت هم برسد. ولي در شكاف كام ، كودك قادر به ايجاد خلاً مؤثر برای مكيدن نيست و این شکاف سبب اشکال در تنفس می شود و عاملی در ایجاد حساسیت به عفونت است. شیرخوار قادر به مکیدن کامل نیست و حتی اگر تلاش کند بخشی از غذا از طریق بینی به بیرون دفع خواهد شدو در این کودکان اختلالات شنوایی  نیز شایع می باشد.

  هدف از درمان این گروه از بیماران ارتقای وضعیت تغذیه به میزان کافی و پیشگیری از عفونت است و برای تغذیه این بیماران باید تمهیدات خاصی مانند استفاده از پستانک نرم با سوراخ نسبتا بزرگ، پستانك مخصوص شکاف کام (دارای لبه هایی برای پوشاندن نقص می باشد.) ،قطره چکان حاوی انتهای لاستیکی یا وسایل خاص دیگر در نظر گرفت و همچنین باید به کودک یاد داد که با گاز گرفتن و حرکات مشابه عمل مکیدن را انجام دهدواگر از قطره چکان یا سرنگ برای تغذیه استفاده  می شودباید نوک لاستیکی آن را در گوشه دهان در بالا و در کنار زبان حتی الامکان در قسمت عقب وارد کرد.

در خصوص تغذیه نوزدان باید شیرخوار را وادار به آروغ زدن کرد زیرا در این روش هوای زیادی را می بلعد و اگر با قاشق تغذیه شیرخوار انجام شود باید نسبت به ایجاد زخم در بافت ظریف دهان احتیاط کرد چون سبب عفونت می شود و چون در این بیماران تنفس به صورت  دهانی است مخاط دهاني خشک می شود بنابراین پس از تغذیه باید از آب برای تمیز و مرطوب کردن  دهان  استفاده  کرد تا  از  ایجاد عفونت جلوگیری شود.

 در خصوص اقدامات قبل از عمل لازم است قبل از عمل  مراقبت‌هاي قبل از عمل جراحی کودک از نظر وجود هر نوع عفونت بررسی شود زیرا عفونت مانعی برای عمل جراحی می باشد و با مصرف مایعات کافی از کم آبی بدن کودک جلوگیری کنند.

 پس از عمل نیز مرطوب نگه داشتن محیط به کمک دستگاه بخور، قرار دادن سر کودک به صورت مناسب، تغذیه کودک به کمک قطره چکان و جلوگیری از مصرف غذاهای سفت تا یکماه، از جمله مواردی است که باید رعایت گردد. باید دانست که  این کودکان در  دراز مدت نیاز به بازتوانی دارند و برای ارتقای سطح سلامتی و فعالیت طبیعی، کودک به درمان طبی چند ساله، جراحی، ارتودنسی و گفتار درمانی نیاز دارد و اغلب این کودکان بعد از عمل هم به دلیل عادت، تودماغی صحبت می کنند که با تمرین رفع می شود. 

ماهنامه الکترونیکی سیب /دی 97 

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  2
کل بازديد:  119
بازدیدکنندگان برخط:  1