نشریه الکترونیک سیب/نشریه 74/دی 97
فشار خون بالا در کودکان/2


برخی از سوالات اساسی در مورد فشار خون بالا عبارتند از:

فرزند من به چه نوع آزمایش هایی نیاز خواهد داشت؟

آیا او نیاز به دارویی دارد؟

چه غذاهایی باید بخورد و چه غذاهایی نباید بخورد؟                                                                            

 سطح مناسب فعالیت فیزیکی چه میزان است؟
چند وقت یکبار برای بررسی فشار خون فرزندم باید به پزشک مراجعه کنم؟

آیا باید فشار خون فرزندم را در خانه بررسی کنم؟
 
آیا فرزند من باید به یک متخصص مراجعه کند؟
 
آیا یک جایگزین عمومی برای داروهای تجویز شده برای کودک من وجود دارد؟
 
آیا بروشور یا دیگر مطالب چاپ شده ای وجود دارد که بتوانم به خانه ببرم؟
چه وب سایت هایی را  برای مطالعه بیشتر توصیه می کنید؟

 

از طرفی ممکن است پزشک سوالاتی از شما بپرسد از جمله:

آیا سابقه خانوادگی کلسترول بالا، فشار خون بالا یا بیماری قلبی دارید؟
 
عادات رژیم غذایی و ورزش فرزند شما چگونه است؟
 
آخرین باری که فشار خون فرزند خود را چک کرده اید چه زمانی بوده است؟ فشار خون آن زمان چند بوده است؟

نحوه تشخیص فشار خون بالا در کودکان

 فشار خون با کاف بازویی و فشار سنج اندازه گیری می شود. اندازه ی کاف با استفاده از دور بازوبند تغییر می کند. فرزندتان یک فشار محکم در اطراف بازویش تا زمانی که کاف باد می شود حس می کند. شما به محض اتمام تست از فشار خون فرزندتان مطلع می شوید

اندازه  فشارخون از دو عدد تشکیل شده است. عدد اول یا بالایی، فشار شریان های کودک در زمان ضربان قلب او را نشان می دهد (فشار سیستولیک). عدد دوم، یا پایینی، فشار در شریان های کودک بین دو ضربان را نشان می دهد (فشار دیاستولیک)

فشارخون طبیعی در کودکان بسته به سن، جنس و قد متفاوت است. بنابراین آنچه که برای یک پسر ۴ ساله فشارخون بالا تلقی می شود ممکن است برای یک دختر ۱۰ ساله طبیعی باشد. پزشک فرزندتان به شما طبیعی یا غیر طبیعی بودن فشارخون او را به شما گزارش خواهد داد.

فشارخون بالای کودک تنها با یک بار اندازه گیری فشار خون تشخیص داده نمی شود. برای تشخیص فشار خون بالا در کودکان حداقل باید سه بار فشارخون اندازه گیری شود تا نشان دهد که فشارخون وی بالاتر از حد طبیعی است یا خیر. ممکن است در طول یک بار ویزیت، فشارخون کودک چندین بار برای دقت اندازه گیری شود.

اگر فشارخون کودک بالاتر از حد طبیعی بود، باید هر شش ماه پس از تشخیص فشارخون بالا بررسی شود. اگر برای کودک فشارخون بالا تشخیص داده شد، پزشک او آزمایش های زیر را درخواست می دهد تا چک کند که آیا بیماری های دیگری باعث این فشار خون بالا شده اند یا خیر؟

آزمایش خون برای بررسی قند خون، عملکرد کلیه و سلول های خون
آزمایش نمونه ادرار
اکو کاردیوگرافی، تست بررسی جریان خون قلب فرزندتان (اگر پزشک مشکوک به وجود یک مشکل قلبی ساختاری باشد)
سونوگرافی از کلیه ها

درمان فشار خون بالا در کودکان

اگر برای کودک ​​فشار خون بالا (پیش از فشار خون یا مرحله ی ۱ فشار خون) تشخیص داده شد، حتما پزشک او تغییر در شیوه زندگی شامل یک رژیم غذایی سالم و ورزش بیشتر را قبل از تجویز دارو توصیه خواهد کرد

در صورتی که فشار خون کودک پس از ایجاد تغییر در شیوه زندگی کاهش پیدا نکرد، بهتر است زیر نظر پزشک درمان دارویی را برای او شروع شود. اگر کودک مبتلا به فشارخون به شدت بالا باشد (مرحله ی ۲ فشار خون )، به احتمال زیاد باید از داروهای کنترل کننده فشار خون مثل داروهای ادرار آور، مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE) یا مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II(ARB) و... استفاده نماید

اگر در مورد اثرات طولانی مدت داروهای فشار خون بر روی رشد کودک زیاد نمی دانید، بسیاری از این داروها به طور کلی در دوران کودکی امن هستند. بسته به نوع دارو، عوارض جانبی احتمالی وجود دارند از جمله خشکی دهان، سرگیجه و خستگی

راه حل خانگی کنترل فشار خون بالا در کودکان

۱-  وزن کودک را کنترل کنید. اگر دچار اضافه وزن است، کم کردن وزن اضافی یا حفظ وزن سالم می تواند فشار خون را کاهش دهد.

۲-  یک رژیم غذایی سالم برای کودک در نظر بگیرید، وی را به خوردن یک صبحانه سالم و سرشار از فیبر تشویق کنید و او را از خوردن غلات شیرین و نوشیدنی های قند دار منع کنید.

۳-  میوه و سبزیجات تازه را جایگرین تنقلات با چربی بالا مانند آب نبات و یا چیپس کنید. از نان سفید، برنج و پاستا در وعده های غذایی او استفاده کنید. مشورت با یک متخصص تغذیه می تواند مفید باشد.

۴-  نمک را در رژیم غذایی کودک کم ‌کنید. کاهش میزان نمک (سدیم) مصرفی در رژیم غذایی کودک به کاهش فشار خون او کمک می کند. کودکان سنین ۴ تا ۸ سال نباید بیش از ۱۲۰۰ میلی گرم در روز نمک مصرف کنند و کودکان بزرگتر نباید بیش از ۱۵۰۰ میلی گرم در روز نمک‌ مصرف نمایند.

توجه کنید که چه مقدار نمک در پخت و پز خود استفاده می کنید، و نمکدان را از روی میز بردارید. از دادن تنقلات شور مانند چیپس و یا چوب شور به کودکتان اجتناب کنید. همچنین، به مقدار سدیم موجود در مواد غذایی کنسرو شده دقت کنید. غذاهای آماده را برای کودکتان محدود کنید چرا که به طور کلی دارای نمک فراوان اند.

۵- کودک را به فعالیت بدنی تشویق کنید. اکثر کودکان حداقل به ۳۰ تا ۶۰ دقیقه فعالیت بدنی در روز نیاز دارند. زمان نشستن کودک در جلوی تلویزیون و یا کامپیوتر را محدود کنید (قبل از ۲ سالگی، تلویزیون ممنوع است و بزرگتر از ۲ سال بیش از دو ساعت اجازه تماشای تلویزیون را ندارد)

۶- تمام خانواده را درگیر این‌ مساله کنید. ممکن است تغییر در شیوه زندگی برای کودک بدون اعضای خانواده سخت باشد. بنابراین، بهتر است تمام اعضای خانواده از رژیم غذایی سالم بهره مند شوند. همچنین می توانید لذت دوچرخه سواری، بازی کردن و یا راه رفتن در پارک را با یکدیگر شریک شوید.

۷- آگاهانه خرید کنید. بسیاری از اوقات، کودکتان تنها مواد غذایی که شما خریداری می کنید را مصرف می کند. بنابراین، به عنوان پدر و مادر از غذاهای سالم در خانه استفاده کنید.

منابع:

www.CDC.gov/bloodpressure

 

صفحه قبل ماهنامه الکترونیکی سیب / دی 97

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  114
بازدیدکنندگان برخط:  1