نشریه الکترونیک سیب/نشریه 74/دی 97
پیشگیری از حوادث حمل و نقل در جوانان /رانندگی در شب


برای خیلی از ما رانندگی در شب سخت تر از رانندگی در روز است. معمولاً بین نیمه شب تا 6 صبح پرمخاطره ترین زمان از نظر تصادفو بروز حوادث است. رانندی ایمن در شب نیازمند آمادگی و توجه بیشتر به محیط اطراف است.

واکنش سریع رانندگان با قدرت بینایی آنها رابطه مستقیم دارد و این درحالی است که در شب قدرت تشخیص رنگ ها و وسعت میدان بینایی کاهش می یابد. از آنجا که تصادفات منجر به مرگ در شب چند برابر روز است، در رانندگی های شبانه به نکته های زیر توجه کنید:

- وسیله نقلیه خود را بطور منظم چک کنید تا مطمئن شوید از تجهیزات مناسب نوری برخوردار است. چراغ های جلو، پشت، راهنما و چراغ پلاک را در صورت شکستگی تعویض کرده و همیشه آنها را پاک و تمیز کنید.

- به یاد داشته باشید که چراغ ها به تدریج و در طی زمان نور خود را از دست می دهند یا تنظیم آنها به هم می خورد. هرچند وقت یک بار چراغ ها را تنظیم کنید.

- هنگام برخورد با اتومبیلی که از رو به رو می آید، از نور پایین استفاده کنید. اگر ماشین مقابل بانوربالا حرکت می کند از سرعت خود بکاهید و به منتهی الیه سمت راست بروید تا از نور شدید او درامان باشید. چراغ های جلویی را به موقع و با هدف به کار ببرید تا موجب کاهش دید سایر رانندگان نشود.

- در شهر نمی توانیم از نور بالا استفاده کنیم و در جاده های بیرون شهر باید با ماشین جلویی 150 متر فاصله داشته باشیم تا بتوانیم نوربالا استفاده کنیم. برای اینکه نوربالای ماشین های روبرو چشم را اذیت نکند به هیچ وجه نگاه مستقیم به نور چراغ های ماشین روبرو نکنید. بلکه خطوط کنار جاده یا وسط جاده را در نظر بگیرید و حرکت کنید.

- بعضی مواقع ماشین پشت سر نور بالا انداخته که باعث اذیت شدن چشم ها می شود. باید سعی کنیم با روشن کردن چند ثانیه ای فلاشر، راننده را مطلع کنیم.

- اگر بازهم چراغ های خود را نور پایین نکرد کافی است ضامن زیر آیینه وسط را فشارداده یا به سمت خود بکشید. این عمل موجب تغییر زوایه آیینه شده و نور شدید عقب به حالت مات دیده می شود. وقتی وضعیت عادی شد ضامن را به حالت اول بر می گردانیم.

وقتی که غروب می شود یا روشنایی روز، به تاریکی می رود، بدترین زمان برای رانندگی است.

در این زمان نور طبیعی بی اثر ورفت وآمدهم بیشتر از شب است.

- در تاریک روشنی غروب هم چراغ های جلو را روشن کنید. این کار شاید در دید شما تأثیر نگذارد اما باعث می شود که رانندگان دیگر شما را ببینند.

- تمام نکات ایمنی رانندگی در شب را بلافاصله بعد از غروب خورشید اجرا کنید. زیرا در این دقایق چشم شما در حال تطابق با نور موجود است و میزان خطای دید در این زمان به حداکثر می رسد.

- مشکلات بینایی چشم سبب بدتر شدن وضعیت رانندگی می شود. حتماً مراقب سلامتی چشم هایتان باشید. اما صرف نظر از سلامت چشم، رانندگی در شب فشار بیشتری به آن وارد می کند و موجب خستگی بیشتر می شود. پس اگر دچار مشکلات بینایی هستید حتماً به چشم پزشک مراجعه کنید و عینک خود را همیشه همراه داشته باشید.

- قبل از این که در شب رانندگی کنید از وضعیت خیابان ها و حتی جاده ها اطلاع حاصل کنید. به علایم راهنمایی رانندگی ازجمله تابلوها، وسایل نقلیه، موتورسیکلت ها، دوچرخه ها، عابرین پیاده و همچنین حیوانات بیشتر توجه کنید.

- رانندگی با سرعت زیاد در شب، خطر را چند برابر می کند. چرا که شما فقط می توانید محدوده روشن شده توسط چراغ هایتان را ببینید. در سرعت بالا وقتی چیزی جلوی ماشین می آید یا در وضعیت های خطرناک عکس العمل شما کندتر است. پس احتمال وقوع حوادث بیشتر می شود.

- فاصله خود را با خودروهای عقبی و جلویی حفظ کنید.

- در مورد سبقت در شب خیلی دقت کنید چرا که ممکن است چیزهایی درخارج از محدوده دید شما باشند. اگر شک دارید هرگز این کار را انجام ندهید. موقع سبقت گرفتن به شرطی که تابلوی سبقت ممنوع نباشد یاخط ممتد نباشد که بیشتر سرپیچ ها این تابلو هست، اگر دو چراغ ماشین روبرو را یک چراغ دیدیم می توانیم سبقت بگیریم و اقدام به این کار می کنیم در غیر این صورت دیگر اقدامی برای سبقت نکنید چون خطرناک است.

- اگر ماشین پشت سر ماشین روبرو درحال سبقت گرفتن باشد و حس کنید نمی تواند به مقوع خودش را کنار بکشد و امکان برخورد داشته باشید ماشین را کمی سمت راست جاده بکشید.

- خیلی جاده های برون شهری شانه خاکی ندارد پس مواظب باشید ماشین را زیاد سمت راست نکشید و به خط کنار جاده دقت کنید. جایی مطمئن بودید شان خاکی وجود دارد والبته همسطح جاده بود(چون در شب شاید نتوانید درست تشخیص بدهید.) اگر یک طرف ماشین را در خاکی انداختید با همان سرعت ماشین را به جاده هدایت نکنید. چون باعث چب شدن ماشین می شود. حتماً در همان حال که نصف ماشین درخاکی است سرعت را پایین بیاورید و بعد ماشین را کامل وارد خیابان کنید. راهنما و کنترل پشت سر فرامو نشود.

- هنگام رانندگی در شب سیگارنکشید. نکوتین سیگار و منوکسید کربن حاصل از سوختن آن، بینایی شما را کاهش  می دهد.

- اگر خسته و خواب آلود هستید هرگز در شب رانندگی نکنید. اگر مجبور به رانندگی هستید، قبل از آن کمی استراحت کنید. چای یا نوشیدنی بنوشید. کمی نرمش سبک انجام دهید و سپس اقدام به رانندگی کنید.

- با سرعتی بین 15 تا 20 کیلومتر، کمتر از سرعت روز حرکت کنید.

- به یادداشته باشید سرعت کم و هوشیاری مداوم، لازمه رانندگی بی خطر در شب هستند.

- به خاطر داشته باشید که هنگام بارندگی سطح خیابان و جاده بسیارلغزنده تر است حال ار قصد دارید در شب های زمستان و هنگام بارندگی رانندگی کنید، باید بیشتر دقت کنید و علاوه بر بستن زنجیر جرخ در هنگام برف و یخ، با سرعت بسیار کمتر از شب های معمول رانندگی کنید.

- از مصرف نوشابه های الکلی خودداری کنید.الکل نه تنها قابلیت های رانندگی شما را کاهش می دهد بلکه موجب افسردگی و خمودگی می شود.

- در مسیرهای طولانی برای خوردن یک غذای سبک و انجام چند حرکت کششی توقف کنید. اگر پیش از حد خسته هستید توقف کرده و استراحت کنید.

- اگر خودرو شما مشکلی دارد تا حد امکان از جاده کنار کشیده و با روشن کردن چراغ های فلاشر، استفاده از      مثلث های شب نما و یا روشن کردن چراغ داخل اتومبیل رانندگان دیگر را از موقعیت خود مطلع کنید.

 

منبع : کتاب پیشگیری از حوادث حمل و نقل در جوانان ، نویسندگان : دکتر محمد اسماعیل مطلق ، دکتر فیروزه مصطفوی ، دکتر آسیه پیرزاده ، دکتر محسن جلیلیان زیر نظر دکتر رویا کلیشادی بهار 96

 

 

 

 


ماهنامه الکترونیکی سیب /دی97

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  119
بازدیدکنندگان برخط:  1