نشریه الکترونیک سیب/نشریه 74/دی 97
فشار خون بالا در کودکان/1


 

فشار خون بيشتر يا مساوي صدک 90 ولي کمتر از صدک 95 براي جنس، سن و قد، يا داشتن فشار خون 80/120 ميليمتر جيوه يا بيشتر. پرفشاري خون به صورت فشار خون مساوي يا بيشتر از صدک 95 تعريف ميشود.كودكان با فشارخون بالا در آينده احتمال بيشتري براي ابتلاء به بيماري پر فشاری خون دارند و به همين علت بايد به آنها توجه جدي داشت.

تشخیص و درمان بموقع از عوارض این بیماری جلوگیری ميکند.، تکرار اندازه گيري يا اندازه گيري منظم فشارخون در كودكان و بررسي بيماريهاي همراه به پيش بيني دقيق تر احتمال ابتلاء به فشارخون بالا در آينده و بزرگسالي كمك ميكند.

اگر کودک یک بیماری یا شرایط خاص از جمله تولد زودهنگام، وزن کم هنگام تولد، بیماری مادرزادی قلبی و مشکلات کلیوی دارد خطر ابتلا به فشار خون در او افزایش می یابد. پس باید کنترل فشار خون او در طول دوران کودکی آغاز شود.

علاوه بر این به دیگر عوامل ایجاد کننده فشار خون از جمله عوامل ژنتیکی، مشکلات هورمونی، رژیم غذایی نامناسب بوِیژه مصرف مواد غذایی پرنمک مثل فست فودها یا مواد غذایی کنسرو شده، کم تحرکی و چاقی بویژه چاقی شکمی، مصرف بعضی داروها، قرار گرفتن در معرض دود سیگار می توان اشاره کرد

در مواردی که کودک یک مشکل زمینه ای دارد، احتمالا برای بررسی فشار خون وی باید به پزشک مراجعه کرد. با این حال بهتر است از ۳ سالگی فشار خون فرزندتان طی مراجعه به پزشک بررسی شود تا بتوان فشار خون بالا را زودهنگام تشخیص داد.

کودکان نیز همانند بزرگسالان می توانند به فشار خون بالای اولیه یا ثانویه مبتلا شوند

·         فشار خون اولیه (اساسی)

فشار خون اولیه یا اساسی فشار خون بالایی است که خود به خود، بدون بیماری زمینه ای رخ می دهد. این نوع از فشار خون بالا در اغلب موارد در کودکان سن بالاتر و نوجوانان رخ می دهد. عوامل خطرساز ابتلا به فشار خون بالای اولیه عبارتند از:

·        اضافه وزن یا چاقی (شاخص توده ی بدن بیش از ۲۵ باشد)

·        سابقه خانوادگی فشار خون بالا

·        دیابت تیپ ۲ یا بالابودن سطح قند خون ناشتا

·        کلسترول و/ یا تری گلیسیرید بالا

·         فشار خون ثانویه

فشار خون ثانویه فشار خونی است که توسط یک بیماری زمینه ای ایجاد می شود. این نوع فشار خون در کودکان کم سن و سال شایع تر است. بیماری های دیگری که می توانند باعث فشار خون بالا شوند عبارتند از:

·        بیماری مزمن کلیوی

·        کلیه ی پلی کیستیک

·        مشکلات قلبی ، مانند کوآرکتاسیون آئورت

·        اختلالات آدرنال

·        پرکاری تیروئید،

·        فئوکروموسیتوم، یک تومور نادر در غده ی آدرنال

·        تنگی شریان کلیوی

·        اختلالات خواب، به ویژه آپنه  انسدادی

عوارض فشار خون بالا در کودکان

کودکانی که دارای فشار خون بالا هستند به احتمال زیاد در بزرگسالی نیز به پر فشاری خون مبتلا خواهند بود، مگر اینکه شروع به درمان کنند. عارضه شایع مرتبط با فشار خون بالا در کودکان آپنه است ( وضعیتی که در آن کودک شما ممکن است در حین خواب خروپف و یا تنفس غیر طبیعی داشته باشد ). اکثرا کودکانی که مشکلات تنفسی در حین خواب دارند مثل آپنه، فشار خون بالا دارند. (به ویژه کودکانی که اضافه وزن دارند

اگر فشار خون کودک در بزرگسالی ادامه یابد ممکن است در معرض خطرات زیر قرار بگیرد:

سکته مغزی
حمله قلبی
نارسایی قلبی
نارسایی کلیه

آماده سازی جهت مراجعه به پزشک:

هیچ آماده سازی ویژه ای برای بررسی فشار خون کودک وجود ندارد. فشار خون کودک به عنوان بخشی از یک معاینه کامل فیزیکی معمول اندازه گیری می شود. اگر نگرانی در مورد زمان بررسی فشار خون فرزندتان دارید حتما با پزشک مشورت کنید. از آنجایی که جلسه ملاقات با پزشک کوتاه است، بهتر است آمادگی لازم را داشته باشید. در اینجا چندین نکته در مورد آمادگی برای ملاقات پزشک آمده است.

هر گونه علامتی که فرزندتان دارد را یادداشت کنید. فشار خون بالا به ندرت علامت خاصی دارد، اما یک عامل خطر برای بیماری های قلبی و سایر بیماری های دوران کودکی است. اطلاعات شخصی کلیدی، از جمله سابقه خانوادگی فشار خون بالا، کلسترول بالا، بیماری های قلبی، سکته مغزی یا دیابت و استرس های عمده یا تغییرات اخیر زندگی را یادداشت کنید. یک لیست از تمام داروها، ویتامین ها یا مکمل هایی که فرزندتان استفاده می کند تهیه کنید در صورت امکان یکی از اعضای خانواده یا دوستان را با خود همراه کنید. گاهی اوقات به یاد آوری تمام اطلاعات در یک جلسه ملاقات با پزشک سخت است. اگر کسی همراه شما باشد ممکن است چیزی که شما فراموش کرده اید را به یاد داشته باشد

 

صفحه بعد 

ماهنامه الکترونیکی سیب / دی 97

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  2
کل بازديد:  141
بازدیدکنندگان برخط:  1