معاون بهداشت دانشگاه مطرح کرد: ممنوعیت مصرف نمک دریا در بین خانواده ها1397-9-17

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اشاره به اینکه امروزه برخی از خانواده ها در دام تبلیغات غیرواقعی قرار گرفته اند، گفت: امروزه آمار ها نشان می دهد، برخی از خانواده ها نمک دریا را به منظور مفید بودن آن در سبد غذایی خود قرار می دهند، این نمک نه تنها نمی تواند مفید باشد، بلکه سلامت آنان را نیز به خطر می اندازد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «عبدالرسول همتی» با اعلام این خبر، افزود: خانواده ها باید فقط از نمک تصفیه شده یددار و آن هم به مقدار کم مصرف کنند و ضرورت دارد استفاده از نمک های صنعتی، صادراتی، نمک دریا، نمک کوه، نمک فله ای برای مصارف خوراکی جدا خودداری شود.
او ادامه داد: کمبود ید، یکی از مشکلات بهداشتی-تغذیه ای در کشور به شمار می رود که عقب ماندگی شدید جسمی و مغزی، افزایش خطر سقط جنین، کم کاری تیروئید، گواتر و بسیاری از عوارض خطرناک دیگر را به همراه دارد.
معاون بهداشت دانشگاه، بیان کرد: مصرف نمک یددار تصفیه شده، به عنوان راهکار اصلی پیشگیری و کنترل اختلالات ناشی از کمبود ید، از حدود سه دهه قبل در کشور به مرحله اجرا گذاشته شده است.
دکتر همتی، گفت: یددار کردن نمک های تصفیه شده، طی ۲۵ سال تلاش و پیگیری توانسته شیوع گواتر را از ۶۸ درصد در سال ۱۳۶۸ به شش و نیم درصد در سال ۱۳۸۶ کاهش دهد.
او با اشاره به این موضوع که نمک دریا، نمک فله ای و سنگ نمک، تصفیه نشده و حاوی ناخالصی های گوناگون از جمله خاک، آهک و فلزات سنگین، مانند سرب و آرسنیک است، گفت: این محصولات چند سالی است بدون مجوز وزارت بهداشت، با عنوان نمک دریای خوراکی در سطح شهرها و روستاها به فروش می رسند، در حالی که خطر سرطان زایی آن ها به اثبات رسیده است. 
معاون بهداشت دانشگاه، افزود: با توجه به اهمیت موضوع و خطر ایجاد شده برای سلامتی مردم، بسیج ملی تغذیه با عنوان "از فواید نمک یددار تا مضرات نمک دریا" از هفدهم تا بیست و نهم آذر سال جاری در تمام شبکه های بهداشت و درمان شهرستان ها اجرا می شود. 
دکتر همتی در ادامه افزود: تبلیغات گسترده نمک های غیراستاندارد به ویژه نمک دریا، نمک فله ای و سنگ نمک طی سالیان اخیر، تهدیدی جدی برای افت شاخص این برنامه ملی بوده است. 
او، اظهار کرد: این بسیج ملی با محوریت گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی و همکاری گروه سلامت محیط، گروه آموزش سلامت، جلب مشارکت های مردمی، معاونت غذا و دارو و روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی، ادارات و ارگان های برون بخشی مانند استانداری، فرمانداری، شهرداری، صدا وسیما، آموزش و پرورش، اتاق اصناف، دانشگاه شیراز، سازمان صنعت، معدن و تجارت و دیگر ارگان های مرتبط، به صورت گسترده اجرا می شود. 
دکتر همتی، با بیان اینکه کارشناسان و بازرسان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، به صورت شبانه روزی برای حفظ و ارتقای سلامت مردم تلاش می کنند، تاکید کرد: مردم در صورت مشاهده هرگونه تخلف در فروش و عرضه محصولات غیر بهداشتی، می توانند با سامانه ۱۹۰ تماس بگیرند. 
پایان خبر

 
 
 
اخبار نشریه
توزیع ۱۲۵ پزشک متخصص جدید با ۱۳ رشته تحصیلی در استان فارس
1397-9-26
رئیس سازمان غذا و دارو: دستاوردهای دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بسیاری زمینه ها الهام بخش است
1397-9-21
معاون بهداشت دانشگاه مطرح کرد: ممنوعیت مصرف نمک دریا در بین خانواده ها
1397-9-17
۱۰هزار کیلوگرم دارو و مکمل قاچاق و تقلبی به ارزش ۱۰۰میلیارد ریال در شیراز معدوم شد
1397-9-14
گشایش مرکز همایش های آموزشی پژوهشی استاد دکتر «محمدجعفر امامی»/ تاکید معاون وزیر بهداشت بر عزم جدی پژوهشگران و مسوولان برای کاهش تلفات حوادث ترافیکی
1397-9-8
بیش از۵۰ میلیارد ریال صرفه جویی سالانه در هزینه های سلامت بیماران فارس با افتتاح گام نخست راه اندازی پرونده الکترونیک و اشتراک خدمات پاراکلینیک
1397-9-7
پیشتازی دوباره دانشگاه علوم پزشکی شیراز در اقامه نماز بین دستگاه های دولتی استان
1397-9-3
رونمایی از ۲۲ آمبولانس پیشرفته در ناوگان اورژانس استان فارس
1397-9-3
 
 
بازديدامروز نشریه:  11
کل بازديد نشریه:  12,820
بازدیدکنندگان برخط:  1