رونمایی از ۲۲ آمبولانس پیشرفته در ناوگان اورژانس استان فارس1397-9-3

در آستانه میلاد پیامبر رحمت حضرت محمد(ص) و میلاد ششمین امام شیعیان حضرت امام جعفرصادق(ع)، با حضور معاون استاندار فارس، رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، فرماندار شهرستان بوانات، مدیرکل امور اجتماعی استانداری فارس، معاونان و مدیران دانشگاه علوم پزشکی شیراز و جمعی از کارکنان اورژانس ۱۱۵ فارس، ۲۲ آمبولانس پیشرفته به ناوگان اورژانس ۱۱۵ فارس، اضافه شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس در آیین رونمایی از این آمبولانس ها، گفت: افزوده شدن ۲۲ دستگاه آمبولانس به اورژانس استان فارس گوشه ای از خدمات دولت تدبیر و امید است که با تلاش و پیگیری همه افراد شامل نمایندگان مجلس، ریاست دانشگاه علوم پزشکی و ریاست اورژانس استان برای خدمت رسانی به مردم انجام شده است.

مهندس «سید احمد احمدی زاده» وجود آمبولانس را از ضروریات و نیازهای استان فارس برای خدمت رسانی به مردم برشمرد و افزود: در اختصاص این آمبولانس ها به شهرستان های استان، عدالت محوری و توازن شهرستانی رعایت شده و تعدادی از این آمبولانس ها به شهرستان ها و به ویژه مناطق محروم اختصاص یافته است.

بهداشت و سلامت یکی از مهمترین مطالبات مردم از دولت

او ارایه خدمات مطلوب در حوزه بهداشت و سلامت را یکی از مهمترین مطالبات مردم عنوان کرد و ادامه داد: دولت نیز تلاش های زیادی در بحث بهداشت و سلامت مردم داشته که اجرای طرح تحول نظام سلامت، بیمه ها و افزایش تخت های بیمارستانی و مراکز درمانی، از اقدامات قابل توجه دولت در این حوزه است.

معاون استاندار فارس، از مردم خواست تا بیشترین همکاری را با اورژانس فارس به ویژه در حوزه های ترافیکی و احترام به آمبولانس ها به دلیل فوریت ماموریت های اورژانس، داشته باشند؛ همچنین مسوولان تمام دستگاه ها باید در زمینه فراهم سازی زیرساخت های موردنیاز برای اورژانس استان، همکاری و تلاش کنند.

مهندس احمدی زاده کارکنان اورژانس را قشر بسیار زحمتکش جامعه خواند که برای خدمت رسانی، از آسایش و رفاه خود می گذرند و افزود: در آموزه های دین اسلام نیز سفارش زیادی به این موضوع شده است که نجات جان یک انسان، نجات جان همه انسان هاست.

او ابراز امیدواری کرد تا با تلاش نمایندگان، مسوولان و مدیران ارشد استان برای تخصیص و فراهم کردن امکانات و تجهیزات، به ویژه در حوزه بهداشت و سلامت، روز به روز شاهد توسعه امکانات و تجهیزات به روز و متناسب با وضعیت و شرایط استان باشیم و نقاط مختلف، جاده های فرعی و روستاهایی که جمعیت بالایی دارند نیز به پایگاه های اورژانس و خدمات اورژانسی مجهز شوند.

تاکید رییس دانشگاه بر اهمیت دقایق در انتقال بیمار به بیمارستان

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز این آمبولانس ها را از پیشرفته ترین آمبولانس های موجود در دنیا معرفی کرد که دارای مانتیورینگ، دستگاه دی سی شوک و تمام دستگاه های موردنیاز برای حمل بیمار هستند و گفت: از این ۲۲ آمبولانس، پنج دستگاه در شهر شیراز و بقیه در ۱۷ شهرستان ارایه خدمت خواهند کرد.دکتر «علی بهادر» با تاکید بر اهمیت کار اورژانس پیش بیمارستانی، افزود: اورژانس پیش بیمارستانی شامل لحظات ابتدایی حادثه تا رسیدن بیمار به بیمارستان را شامل می شود و مهمترین زمان برای نجات جان یک انسان است؛ بنابراین نیازمند آمبولانس ها، تکنسین ها و تجهیزات خوب است و امیدواریم به مرور بتوانیم امکانات لازم را فراهم کنیم.

او با مهم خواندن سرعت رسیدن بیمار به بیمارستان به عنوان بخشی دیگر از چرخه نجات جان بیماران، بر اهمیت کنترل ترافیک و شلوغی محورها نیز به عنوان مولفه ای دیگر در سرعت بخشیدن به روند خدمت رسانی و نجات بیماران و مصدومان تاکید کرد.


دکتر بهادر ادامه داد: در مسیر رسیدن بیمار به بیمارستان، دقایق بسیار مهم است و با از دست رفتن هر لحظه، جان فرد در معرض تهدید است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز از مردم خواست تا با مشاهده آمبولانس ها در حین انتقال بیمار، همکاری لازم را داشته باشند.

او ابراز امیدواری کرد تا ورود اینگونه آمبولانس ها به ناوگان اورژانس استان ادامه پیدا کند.

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با اشاره به امکانات پیشرفته این آمبولانس ها، گفت: با اضافه شدن این ۲۲ دستگاه آمبولانس، هم اکنون حدود ۲۴۴ آمبولانس در ناوگان اورژانس استان فارس فعال است که البته بخشی از این آمبولانس ها فرسوده هستند و بیشتر از حد استاندارد و موردنیاز، ماموریت انجام داده اند؛ اورژانس یک سازمان ۲۴ ساعته است و تعطیلی ندارد به همین دلیل فرسودگی و استهلاک آمبولانس ها بسیار بالاست، بر همین اساس آمبولانس های جدید جایگزین آمبولانس های فرسوده می شوند و تعدادی نیز برای توسعه پایگاه های استان مورد استفاده قرار می گیرند.


دکتر «محمدجواد مرادیان» با بیان اینکه این آمبولانس ها دیزلی هستند و در شرایط فعلی کشور و بحث اقتصاد مقاومتی می تواند بسیار کمک کننده باشد؛ افزود: همچنین این آمبولانس ها به دستگاه ها و تجهیزات مختلف مانند دستگاه دی سی شوک، تنفس مصنوعی و سایر دستگاه ها مجهز هستند که نیاز به تجهیز مجدد به این دستگاه ها را برطرف می کند؛ نکته مهم در این آمبولانس ها، وجود سیستم تعلیق آمبولانس و یک تشکچه بادی زیر برانکارد آمبولانس است که باعث می شود تکان های شدید در آمبولانس های قدیمی در هنگام انتقال مریض به ویژه در خیابان هایی که دست انداز دارند، بسیار کمتر و بیمار با آرامش و راحتی بیشتری به بیمارستان منتقل شود.


رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۱۸۰ پایگاه اورژانس در استان فارس فعال است که از این تعداد، ۱۳۷ پایگاه زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز است؛ در حال حاضر میانگین زمان حضور اورژانس در تمام شهرهای استان حدود هشت دقیقه و در جاده ها حدود یازده دقیقه است که افزوده شدن آمبولانس های جدید به بهینه شدن شرایط کمک می کند و خون تازه ای در رگ های ناوگان اورژانس استان است.

راه اندازی پایگاه های اورژانس جدید در فارس

دکتر مرادیان از راه اندازی و آغاز به کار پایگاه های جدید اورژانس در استان فارس در آینده نزدیک، خبر داد و ابراز امیدواری کرد تا با راه اندازی پایگاه های جدید، زمان دسترسی به خدمات اورژانس کمتر شود.

او با بیان اینکه زمان دسترسی یک شاخص چند متغیره است که با همکاری مردم، سازمان ها و ارگان ها این کاهش زمان میسر می شود، گفت: در استان فارس پس از تهران بیشترین تعداد آمبولانس، به ناوگان اورژانس افزوده شده است.رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی فارس تاکید کرد: کارکنان فوریت های پزشکی با جان و دل در خط مقدم خدمت به نیازمندان و بیماران و همواره مراقب سلامت مردم هستند.

دکتر مرادیان همچنین از مردم و مسوولان خواست تا با درک محدودیت های اورژانس در مدیریت منابع اورژانس و اولویت دادن خدمت رسانی به بیماران اورژانسی و بدحال تر، همکاری داشته باشند تا بتوانیم بر اساس رسالت اورژانس، خدمات بهتری به تمام مردم استان ارایه دهیم.

اضافه شدن ۴۰۰ دستگاه آمبولانس به ناوگان اورژانس کشور

سرپرست مدیریت امور پشتیبانی و رفاهی دانشگاه به عنوان دیگر سخنران این برنامه، از نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی، مسوولان دانشگاه، مجموعه معاونت توسعه وزارت بهداشت و دانشگاه، همچنین سازمان اورژانس کشور تقدیر کرد.

دکتر «سید ابوالفضل هاشمی اصل» افزود: نزدیک به ۴۰۰ دستگاه آمبولانس به تازگی به ناوگان اورژانس کشور افزوده شد که ۲۲ دستگاه سهم اولیه استان فارس بوده است تا خدماتی که از سوی مرکز مدیریت فوریت های پزشکی انجام می شود به شکل بهتری انجام شود.
او اضافه کرد: در مجموعه اورژانس ۱۱۵ فارس تلاش های کمّی و کیفی مناسبی را شاهد هستیم و از نظر زمان های رسیدن بر بالین بیمار و ارایه خدمات به بیماران از سوی اورژانس ۱۱۵، شرایط خوبی داریم و هر سال این خدمات ارتقا پیدا می کند.آیین رونمایی از آمبولانس های جدید اورژانس ۱۱۵ فارس با رژه نمادین این آمبولانس ها در بلوار چمران شیراز، به پایان رسید./۱۰۲

پایان خبر

 

 
 
 
اخبار نشریه
توزیع ۱۲۵ پزشک متخصص جدید با ۱۳ رشته تحصیلی در استان فارس
1397-9-26
رئیس سازمان غذا و دارو: دستاوردهای دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بسیاری زمینه ها الهام بخش است
1397-9-21
معاون بهداشت دانشگاه مطرح کرد: ممنوعیت مصرف نمک دریا در بین خانواده ها
1397-9-17
۱۰هزار کیلوگرم دارو و مکمل قاچاق و تقلبی به ارزش ۱۰۰میلیارد ریال در شیراز معدوم شد
1397-9-14
گشایش مرکز همایش های آموزشی پژوهشی استاد دکتر «محمدجعفر امامی»/ تاکید معاون وزیر بهداشت بر عزم جدی پژوهشگران و مسوولان برای کاهش تلفات حوادث ترافیکی
1397-9-8
بیش از۵۰ میلیارد ریال صرفه جویی سالانه در هزینه های سلامت بیماران فارس با افتتاح گام نخست راه اندازی پرونده الکترونیک و اشتراک خدمات پاراکلینیک
1397-9-7
پیشتازی دوباره دانشگاه علوم پزشکی شیراز در اقامه نماز بین دستگاه های دولتی استان
1397-9-3
رونمایی از ۲۲ آمبولانس پیشرفته در ناوگان اورژانس استان فارس
1397-9-3
 
 
بازديدامروز نشریه:  21
کل بازديد نشریه:  12,830
بازدیدکنندگان برخط:  1