بیش از۵۰ میلیارد ریال صرفه جویی سالانه در هزینه های سلامت بیماران فارس با افتتاح گام نخست راه اندازی پرونده الکترونیک و اشتراک خدمات پاراکلینیک1397-9-7

افتتاح گام نخست راه اندازی پرونده الکترونیک سلامت با اشتراک گذاری اطلاعات بیماران ارجاعی در بین بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بیش از۵۰ میلیارد ریال در سال، در هزینه های سلامت بیماران استان فارس صرفه جویی به همراه دارد. 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاون درمان دانشگاه، با اعلام این خبر گفت: افتتاح گام نخست راه اندازی پرونده الکترونیک سلامت با اشتراک گذاری اطلاعات بیماران ارجاعی، به صورت پایلوت در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی شیراز آغاز شده و امیدواریم به طور فراگیر در سطح کشور نیز اجرا شود.

دکتر «عبدالخالق کشاورزی»، با بیان اینکه ماهیانه حدود دو هزار و صد بیمار از بین بیمارستان های دولتی شیراز و به علاوه از بیمارستان های شهرستان ها به مرکز استان ارجاع داده می شود، افزود: در گذشته آزمایش ها و خدمات پاراکلینیک با هزینه بالا انجام می شد و زمانی که بیماران به بیمارستان دوم منتقل می شدند به دلیل در دسترس نبودن مستندات این خدمات برای پزشک، بیمار مجبور به تکرار انجام خدمات بود.

او ادامه داد: با ایجاد این بانک اطلاعاتی جدید، پرونده های ضروری و موردنیاز پزشکان به سیستم HIS منتقل و در بیمارستان دوم، در اختیار پزشک معالج قرار می گیرد که باعث تسریع در دسترسی به خدمات ارایه شده به بیمار و جلوگیری از هدررفت منابع سلامت می شود، البته پزشکان نیز در بیمارستان دوم، قبل از هر تجویز، پرونده بیمار را در بانک اطلاعاتی بررسی می کنند.

دکتر کشاورزی از ثبت همه خدمات ارایه شده در سیستم HIS به ویژه خدمات آزمایشگاهی، تصویربرداری و سونوگرافی با اجرای این طرح خبر داد و گفت: با انتقال بیمار به بیمارستان دوم، دیگر نیازی به تکرار این خدمات، مگر با تشخیص پزشک نیست و این امر باعث صرفه جویی بیش از پنجاه میلیارد ریالی هزینه های سلامت بیماران استان فارس می شود.

معاون درمان دانشگاه اضافه کرد: این طرح ابتدا در هفته گذشته به صورت پایلوت در مرکز آموزشی درمانی شهید دکتر فقیهی و مرکز فوریت پزشکی شهید رجایی شیراز اجرا شد و در حال حاضر تمامی بیمارستان های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز در استان فارس، از این توانمندی جدید استفاده می کنند.

او از پیش بینی راه اندازی این خدمت جدید در دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کلان منطقه پنج کشور، شامل فسا، لار، گراش، جهرم، بوشهر، بندرعباس و یاسوج تا پایان سال جاری و صرفه جویی در هزینه سلامت بیماران کلان منطقه پنج کشور خبر داد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بیان کرد: این قدم، گام بسیار مهمی به سوی هدف بزرگتری به نام پرونده الکترونیک است و امیدواریم در سراسر کشور نیز به صورت یکپارچه اجرا شود، زیرا اجرای این طرح و مزایای آن، صرفه جویی بسیار زیادی را در هزینه خدمات پاراکلینیک بیماران و کاهش هزینه سلامت مردم از جیب دولت و خود مردم به دنبال دارد.

دکتر کشاورزی، از حمایت رییس دانشگاه و همراهی و تلاش مدیریت فناوری آمار و اطلاعات و معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه، در اجرای این طرح بزرگ تقدیر کرد.

«الهه کاظمی» رئیس اداره HIS دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این زمینه توضیح داد: در حال حاضر قابلیت اجرای این طرح در نرم افزار HIS تمامی بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه ایجاد شده و تیم مشترک مدیریت فناوری اطلاعات و معاونت درمان دانشگاه، در حال پیگیری و ارتقای فرآیندها برای سرعت بخشیدن به تکمیل پروژه پرونده الکترونیک هستند./۱۰۵

پایان خبر

 
 
 
اخبار نشریه
توزیع ۱۲۵ پزشک متخصص جدید با ۱۳ رشته تحصیلی در استان فارس
1397-9-26
رئیس سازمان غذا و دارو: دستاوردهای دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بسیاری زمینه ها الهام بخش است
1397-9-21
معاون بهداشت دانشگاه مطرح کرد: ممنوعیت مصرف نمک دریا در بین خانواده ها
1397-9-17
۱۰هزار کیلوگرم دارو و مکمل قاچاق و تقلبی به ارزش ۱۰۰میلیارد ریال در شیراز معدوم شد
1397-9-14
گشایش مرکز همایش های آموزشی پژوهشی استاد دکتر «محمدجعفر امامی»/ تاکید معاون وزیر بهداشت بر عزم جدی پژوهشگران و مسوولان برای کاهش تلفات حوادث ترافیکی
1397-9-8
بیش از۵۰ میلیارد ریال صرفه جویی سالانه در هزینه های سلامت بیماران فارس با افتتاح گام نخست راه اندازی پرونده الکترونیک و اشتراک خدمات پاراکلینیک
1397-9-7
پیشتازی دوباره دانشگاه علوم پزشکی شیراز در اقامه نماز بین دستگاه های دولتی استان
1397-9-3
رونمایی از ۲۲ آمبولانس پیشرفته در ناوگان اورژانس استان فارس
1397-9-3
 
 
بازديدامروز نشریه:  25
کل بازديد نشریه:  12,834
بازدیدکنندگان برخط:  1