نشریه الکترونیک سیب/نشریه 69/مرداد97
دکتر حمید آموزگار
 

 

 

بارها شنیده ایم که فارس قطب پزشکی کشور است و پزشکان متخصص آن با درمان های پیچیده و دشوار توانسته اند نام خود را در عرصه های بین المللی ماندگار کنند. انجام دومین عمل موفقیت‌آمیز جراحی قلب جنین توسط تیم جراحی جنین دانشگاه علوم پزشکی شیراز یکی از مواردی است که بر این ادعا صحه می گذارد. دکتر حمید آموزگار از اساتید جوان وخوش برخورد دانشگاه علوم پزشکی شیراز است که توانست به همراه تیم جراحی جنین این جراحی پیشرفته و تخصصی تنها در کشورهای امریکا، اسپانیا و ایران به‌ صورت معدود انجام می‌شود را انجام دهد او که 47سال سن دارد ومتولد شیرازاست در این باره می گوید: تاکنون فقط 18 مورد جراحی جنین در دنیا انجام ‌شده است. 40 درصد علت مرگ ‌و میر نوزادان، بیماری‌ های قلبی بوده که در ایران این رقم به 20 درصد رسیده است. این آمار نشان می دهد که در راستای جلوگیری از تولد نوزادان بیمار نیز اقدامات پیشگیرانه و غربالگری مادران با جدیت دنبال می شود.
عضو تیم جراحی جنین دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر اینکه انجام جراحی قلب جنین در سن ۲۰ تا ۳۰ هفتگی می‌تواند یک زندگی سالم را برای او رقم بزند، می‌گوید: هم‌ اینک از هر 100هزار تولد نوزاد سالم یک مورد به مشکل قلبی مبتلا هستند که امروزه تیم جراحی جنین دانشگاه علوم پزشکی شیراز به ‌عنوان معدود مراکز درمانی در دنیا قادر است جراحی جنین را با موفقیت انجام دهد.
دکتر حمید آموزگار با اشاره به انجام دومین عمل موفقیت‌آمیز جراحی قلب جنین می‌افزاید: امروزه این جراحی پیشرفته و تخصصی تنها در کشورهای امریکا، اسپانیا و ایران به‌ صورت معدود انجام می‌شود که از ابتدای امر تاکنون 18 مورد جراحی جنین در دنیا انجام ‌شده است.
به عقیده این عضو هیات علمی دانشگاه هرچند این‌ گونه جراحی‌ها اقدامی دشوار است، اما انگیزه و دانش پزشکان تیم جراحی جنین در دانشگاه علوم پزشکی آنها را مصمم کرد تا این جراحی را انجام دهند که باعث شده این مرکز به‌ عنوان تنها مرکز درمانی ایران تربیت دوره ‌های فلو شیب پزشکی قلب کودکان را آموزش بدهد.
آموزگار می افزاید: این‌ گونه جراحی پیشرفته در برخی مراکز درمانی کشور‌های آمریکا، انگلیس و برزیل و هم ‌اینک در شیراز انجام می‌شود.
عضو تیم جراحی جنین دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به دومین عمل جراحی قلب جنین که در شیراز انجام شده است، می گوید: این جنین، دچار تنگی شدید دریچه ریوی بود و بطن راستش کوچک ‌تر از حد طبیعی بود که در صورت انجام ندادن این جراحی، تا پایان عمر از مشکل قلبی رنج می‌برد.
دکترآموزگار ادامه می دهد: این عمل جراحی به‌ صورت گشاد کردن دریچه ریوی، با استفاده از بالون صورت گرفت و توانستیم زمینه رشد بطن راست جنین را برای داشتن یک زندگی عادی پس از تولد فراهم کنیم.
این پزشک متخصص می‌افزاید: انجام جراحی قلب جنین در سن 20 تا 30 هفتگی می‌تواند توام با یک زندگی طبیعی برای نوزاد پس از تولد باشد، اما در صورت انجام ندادن این عمل، خطر مشکل قلبی تا پایان زندگی او وجود دارد و این جنین هم در زمان مناسب مورد عمل جراحی قرار گرفت.
پیشگیری از بیماری نوزادان
عضو تیم جراحی جنین دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه می دهد: نخستین عمل جراحی قلب جنین در سال 91 به ‌عنوان اولین عمل در کشورهای منطقه در شیراز با موفقیت انجام و جنین با سلامت کامل متولد شد.
وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر با تشخیص به ‌موقع پزشکان و غربالگری مادران باردار قادر هستیم 90 درصد این بیماران را با استفاده از روش ‌های مختلف درمان معالجه کنیم و حتی تمهیداتی در نظر بگیریم که نوزادان برای جراحی زیر تیغ نروند.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به پیشرفت و توان علمی متخصصان داخلی می‌گوید: بطن چپ قلب برخی از نوزادان به روش صحیح رشد نداشته و کوچک‌تر از حد طبیعی است که با تشخیص به ‌موقع از مادران باردار خواسته می‌شود تا قبل از زایمان روزی 8 ساعت اکسیژن دریافت کنند که در این صورت خون در بطن بیشتر رشد می‌کند و بطن چپ به شکل طبیعی شکل می‌گیرد.
آموزگار به جراحی اینترونشن برای نوزاد با هیپرپلازی بطن چپ برای نخستین بار در کشور توسط دانشگاه علوم پزشکی اشاره کرد می‌کند و می‌افزاید: این نوزادان تا چندی پیش به علت نبود این فناوری در کشور فوت می‌کردند که بر اساس آمارها این بیماری در پسران شایع‌تر است.
این فوق تخصص بیماری‌ های مادرزادی قلب، راه‌اندازی مرکز ژنتیک جنوب کشور در دانشگاه علوم پزشکی شیراز را نیز به ‌عنوان یک امر مهم در زمینه تشخیص به ‌موقع بیماری‌ های ژنتیکی جنین می داند و می‌گوید: انجام غربالگری‌ های مادران باردار امر مهمی است که باید در هفته‌ های نخست از سوی مادران انجام شود تا در صورت تشخیص جین ناسالم بتوانند به‌ صورت قانونی در 18 تا 19 هفتگی جنین خود را سقط کنند.
آموزگار ادامه می‌دهد: بر اساس گزارش‌ها نیمی از افرادی که به ناهنجاری ‌های ژنتیکی سندروم داون مبتلا می شوند از داشتن قلب سالم محروم هستند و به همین منظور با تشخیص به ‌موقع از تولد جنین‌ های مبتلا به سندورم دان جلوگیری خواهد شد.
این متخصص بیماری قلب نوزادان اضافه می کند: سندرم داون یک ناهنجاری ژنتیکی است که به آن تریزومی نیز گفته می‌شود.
آموزگار با اشاره به اینکه سندرم داون نادر است، می افزاید: تقریبا یک نوزاد از هر ۱۰۰۰ نوزادی که زنده به دنیا می‌آیند به این اختلال مبتلا هستند.
وی ادامه می دهد: تنها 40 درصد علت مرگ ‌و میر نوزادان بیماری‌ های قلبی بوده که در ایران این رقم به 20 درصد رسیده است.
آموزگار نسبت به جلوگیری از تولد نوزادان بیمار ابراز امیدواری می کند و می افزاید: چنانچه بتوانیم با تشخیص به‌ موقع مادران را به انجام آزمایش‌های غربالگری تشویق کنیم از مرگ ‌و میر نوزادان بیمار جلوگیری می شود و جامعه‌ای سالم‌تر خواهیم داشت.


ماهنامه الکترونیکی سیب /مرداد 97

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  332
بازدیدکنندگان برخط:  1