نشریه الکترونیک سیب/نشریه 69/مرداد97
شیرمادر/3
 
 

چگونه شیرخوارم را به گرفتن پستان ترغیب کنم؟

قبل از هر اقدام باید اطمینان حاصل کنید که شیرخوار حقیقتاً از گرفتن پستان امتناع می کند. چون گاهی مادران رفتار طبیعی شیرخوار را به امتناع از گرفتن پستان تعبیر می کنند. به این منظور به نکات زیر توجه کنید:

1- دفعات شیرخوردن واقعی شیرخوار در طی 24 ساعت: شیرخوار ممکن است به مقدار کم و دفعات بیشتر یا به مقدار بیشتر و دفعات کمتر شیر بخورد.

2- ارزیابی وضعیت شیرخوار از نظر کفایت دریافت شیر: حداقل 6 کهنه پارچه ای خیس شده با ادرار بی بو و روشن در 24 ساعت و داشتن پوستی لطیف و شاداب معمولاً نشانگر دریافت کافی شیر می باشد.

3- توجه به رفتار شیرخوار در فواصل تغذیه: آیا خشنود و راضی است؟ یا به آسانی آشفته می شود یا بیمار به نظر می رسد؟

4- توجه به وضعیت در آغوش گرفتن و شیرخوردن و مکیدن شیرخوار:

- آیا شیرخوار را در وضعیت مناسبی به پستان گذاشته اید به طوری که سینه و زانوی او روی سینه و شکم تان، دهان شیرخوار هم سطح نوک پستان و چانه وی روی پستان قرار می گیرد؟

ـ آیا دهان شیرخوار کاملاً باز می شود تا بتواند پستان را به خوبی بگیرد. (به سبب صاف شدن نوک پستان در احتقان پستان گرفتن برای شیرخوار مشکل می شود).

به توصیه های زیر توجه کنید:

ـ وقتی که شیرخوار خواب آلود است (درست قبل از بیدار شدن یا موقع به خواب رفتن) به او شیر بدهید.

ـ قبل از تلاش برای شیردادن، شیرخوار را با آواز خواندن، تکان دادن یا ماساژ، آرام کنید.

ـ در زمانی که شیرخوار هنوز زیاد گرسنه نیست، به او شیر بدهید.

ـ اگر شیرخوار دچار سردرگمی در گرفتن پستان است، قبل از برقراری رفلکس جهش شیر، مقداری از شیرخود را بدوشید، سپس پستان را  به کودک عرضه کنید به طوری که او یک پاداش آنی از کوشش خود بگیرد. اگر شیرخوار سعی در گرفتن پستان دارد، می توانید با قطره چکان شیر دوشیده شده را روی پستان بریزید تا به صورت قطره وارد دهان وی شود. این کار ممکن است شیرخوار را آرام و چسبیده به پستان نگهدارد و به تداوم مکیدن تشویق کند یا ابتدا شیرتان را به روی لب های شیرخوار بدوشید و سپس پستان را به داخل دهان او بلغزانید. وقتی کودک پستان را نمی گیرد، وادار کردن وی به گرفتن پستان از طریق گرسنه نگهداشتن او کار درستی نیست چون شیرخوار دچار سردرگمی در گرفتن پستان ممکن است در خطر کم آبی هم قرار گیرد و اگر انرژی مناسب را دریافت نکند، ضعیف تر شده و قادر به گرفتن پستان و مکیدن آن نخواهد بود.

ـ وضعیت های مختلف شیردهی را امتحان کنید.

 

برای ترغیب شیر خوار به گرفتن پستانی که کمتر ترجیح می دهد، موارد زیر کمک کننده است:

1- ابتدا شیرخوار را به پستانی که ترجیح می دهد بگذارید. بعد از برقراری رفلکس جهش شیر، کودک را بدون تغییر وضعیت بدن، به زیر پستان دیگر قرار دهید.

2- ابتد رفلکس جهش شیر را تحریک کنید (به پاسخ سؤال 24 توجه کنید) و بعد از جاری شدن شیر، پستان را به دهان شیرخوار بگذارید.

3- وضعیت های مختلف شیردهی را با پستانی که نمی گیرد، امتحان کنید.

4- در حال قدم زدن یا در اتاق تاریک و یا در حالی که کودک در خواب است، از آن پستان شیر بدهید.

5- علاوه بر ادامه شیردهی، پستانی را که شیرخوار آن را کمتر می گیرد، مرتب بدوشید تا شیرش افزایش یابد.

 

 

منابع :

کتاب راهنمای مادران برای تغذیه با شیر مادر پاسخ به سوالات رایج مادران / گردآوری و تالیف : دکتر سید حامد برکاتی ، سوسن سعدوندیان ، دکتر شهناز علایی / سال انتشار : 1390

 

دستور العملهای وزارت بهداشت  ، درمان  و آموزش پزشکی
صفحه قبل 

 


ماهنامه الکترونیکی سیب /مرداد   97
 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  2
کل بازديد:  228
بازدیدکنندگان برخط:  1