نشریه الکترونیک سیب/نشریه 69/مرداد97
شیرمادر/2


 

مواردی که به شیرخوار مربوط می شود عبارتند از:

1- عفونت های تنفسی (سرماخوردگی ساده): می تواند موقع مکیدن و بلعیدن، سبب گرفتگی بینی و درد شود. چکاندن قطره کلرور سیدیم در بینی و دادن مسکن های ساده مثل استامینوفن سبب تسکین می شود، هم چنین مرطوب کننده های هوا ممکن است به رفع گرفتگی بینی کمک نماید. گاهی امتناع شیرخوار از گرفتن پستان در جریان سرماخوردگی باعث تشخیص اتفاقی انحراف تیغه بینی می شود.

2- دندان درآوردن: گذاشتن پشت یک قاشق سرد یا گاهی جویدن چیزی قبل از شیرخوردن یا ماساژ ملایم لثه با انگشت تمیز علاوه بر دادن مسکن های ساده باعث کاهش درد شیرخوار می گردد.

3- برگشت شیر از معده به مری، خواب آلودگی و بی قراری ناشی از مصرف داروها، برفک یا تبخال دهان شیرخوار: مراجعه به پزشک اقدام مبتنی بر ویزیت پزشکی لازم است

4- در هوای گرم احتمال دارد شیرخوار از شیرخوردن امتناع نماید. ولی در محل خنک و یا در شب شیر بخورد. حرارت بدن شیرخوار را کنترل کرده، او را در درجه حرارت مناسبی نگهداری کنید.

5- گاهی ممکن است شیرخوار در موقع شیرخوردن ترس داشته باشد مانند واکنش مادر به گاز گرفتن بچه

6- تمایل شیرخوار به از شیرگرفتن که البته قبل از 9 ماهگی شایع نیست. اگر شیرخوار ناگهان از پستان مادر روی گردان شود و به گرفتن پستان تمایل نشان ندهد، همه روش های ممکن برای تشویق او به دوباره شیرخوردن باید به کار گرفته شود ولی گاهی هم ممکن است نتیجه ندهد و بالاخره به قطع کامل شیرخوردن منجر شود.

 

مشکلاتی که در مادر ممکن است سبب امتناع شیرخوار از گرفتن پستان شود عبارتند از:

1- بیماری مادر که ممکن است تولید شیر او را کم کرده یا واکنش جهش شیر را مهار کرده باشد یا داروها مزه شیرش را تغییر داده باشند.

2- در صورت عفونت یک پستان مادر، ممکن است شیرخوار از تغذیه همان طرف به علت مزه شور شیر یا چرک، امتناع کند یا به خاطر مصرف دارو توسط مادر، هر دو پستان را نگیرد.

3- قرص های ضد حاملگی خوراکی (قرص ترکیبی و به ندرت قرص پروژسترونی تنها) همچنین حاملگی مجدد احتمال دارد تولید شیرمادر را کاهش می‌دهد و مزه شیر را تغییر دهند. تخمک گذاری یا عادت ماهیانه نیز کاهی به علت تغییر مزه شیر سبب امتناع شیرخوار از شیرخوردن می شود.

4- استفاده مادر از عطر، صابون، ادکلن یا کرم متفاوت و یا شنا کردن در استخر با آب کلردار یا آب دریا، و یا حتی تغییر در ظاهر مادر مثل تغییر طرح مو یا عینک زدن ممکن است روی شیرخوار تأثیر گذاشته و پستان مادر را نگیرد.

5- برخی از شیرخواران به برخی از غذاهای مورد مصرف مادران که باعث تغییر مزه شیر می شود حساس هستند و از گرفتن پستنان امتناع می نمایند و بعضی دیگر با افزایش سیگار کشیدن مادر، ورزش طولانی قبل از شیردادن و یا مصرف زیاد نوشیدنی های دارای کافئین مثل نوشابه ها، چای و قهوه از گرفتن پستان امتناع می ورزند.

برخی علل امتناع شیرخوار از گرفتن پستان ممکن است به تولید شیر مربوط باشد:

1- اگر تولید شیر کم باشد یا موقتاً کاهش یابد، شیرخوار ممکن است از گرفتن پستان امتناع کند در این حالت با استفاده از روش هایی که در این کتاب آمده است و یا مراجعه به مرکز بهداشتی درمانی و رعایت توصیه های کارمندان بهداشتی باید برای افزایش تولید شیر تلاش نمود.

2- در صورت آهسته بودن جهش شیر، شیرخوار شروع به مکیدن شیر می کند ولی به علت دریافت کم شیر، از گرفتن پستان امتناع می نماید. در این موارد می توانید شیرتان را کمی بدوشید تا جهش پیدا کند و آن گاه پستان را به دهان شیرخوار بگذارید و یا واکنش جهش شیر را قبل از تغذیه شیرخوار با روش هایی مثل خوردن آب یا یک نوشیدنی ساده، شنیدن موسیقی، نشستن روی همان صندلی و دراز کشیدن، شرطی کنید.

3- در صورت سریع بودن جهش شیر نیز شیرخوار ممکن است به علت ناتوانی در برابر آن پیش دستی کرده و از گرفتن پستان امتناع کند. در این مورد می توان کمی شیر را دوشید و بعد شیرخوار را به پستان گذاشت.

صفحه قبل / صفحه بعد ماهنامه الکترونیکی سیب /مرداد 97

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  257
بازدیدکنندگان برخط:  1